Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Slovenská republika bola začiatkom týždňa vystavená najvážnejšiemu kybernetickému útoku vo svojej histórii. V jeho dôsledku prestali fungovať IT systémy katastrálnych úradov. Tento útok bude mať priamy dopad na životy občanov, keďže sa skomplikujú vklady do katastra. Plný rozsah škôd však stále nie je plne známy.
Útočníci žiadajú výkupné
Na rozdiel od emailových bombových hrozieb na školy, ktoré sa udiali na jeseň, tentokrát ide o vysoko sofistikovaný útok, na ktorý treba vážne znalosti z oblasti IT. Katastrálny systém totiž patrí medzi vysoko zabezpečené.
Zaujímavá otázka je, kto tento útok podnikol? Úrad geodézie, kartografie a katastra SR paralelne s útokom obdržal výzvu, že dáta mu útočníci sprístupnia, ak zaplatí obrovskú, sedemmiestnu sumu.
Útočník však musel vedieť, že štátne orgány jednoducho nemajú možnosť platiť takéto výkupné. Aj keby niekto povedal, že na to pristúpi, na podobný krok neexistujú nijaké zákonné možnosti. Navyše, pri podobných kriminálnych činoch sa žiadajú realistické sumy, nikto nepošle astronomickú čiastku bez akejkoľvek záruky, že sa sľub splní.
Ani nehovoriac o tom, že takto vydierať priamo štát, ktorý môže okamžite žiadať o spoluprácu pri pátraní iné štáty, s plným nasadením ich aparátov, by bolo pre útočníkov vysoko rizikové.
A tak takmer určite ide len o zásterku.
Je za tým štátny aktér?
Aj preto sa pri vyšetrovaní bude pracovať aj s možnosťou, že išlo o útok aktéra na politickú zákazku. A to s cieľom vyvolávať na Slovensku chaos, ako odvetu za to, že SR vedie nezávislejšiu medzinárodnú politiku ako pred voľbami. A nielen odvetu, ale najmä páku na ovplyvňovanie situácie.
Preto sa nedá vylúčiť napríklad vplyv zo strany niektorých špeciálnych zložiek iného štátu. Je pritom zjavné, že za útokom sotva bude Ruská federácia, ktorú médiá hlavného prúdu zvyčajne vinia za všetko čo súvisí s digitálnym prostredím. Nemalo by to žiadnu logiku.
Bohužiaľ, obeťou útoku je občan, kto nebodaj na prelome rokov kupoval nehnuteľnosť, má teraz smolu. Ostáva dúfať, že problém sa v najbližšej dobe podarí dostať pod kontrolu.
ÚTOK NA KATASTER: PATRÍ VÁM EŠTE STÁLE VÁŠ DOM, ČI BYT?
PATRÍ VÁM EŠTE STÁLE VÁŠ DOM, ČI BYT?
KTO MAL ZÁUJEM NA ÚTOKU NA KATASTER?
Už celé roky štáty západnej Európy špekulujú nad tým, že Slovensko je nielenže v EÚ, ale aj celkovo vo svete jedným z mála štátov, v ktorých cca 92-94% obyvateľov vlastní nehnuteľnosť.
Je to spojené s našou mentalitou a ani rôzne Bruselské nariadenia nedokázali tieto čísla doposiaľ znížiť.
Pre porovnanie v takom Nemecku, Švajčiarsku, či Rakúsku je to len cca 45-55% obyvateľov týchto štátov, ktorí vlastnia nehnuteľnosť, v USA okolo 65%, pričom globálny priemer je na úrovni 65-70%. Slovensko teda predbieha svetový priemer o cca 25%.
A zrazu sa tu odohrá najväčší kybernetický útok v histórii našej samostatnosti práve na slovenský kataster, ktorý zostáva totálne paralyzovaný. Prinajmenšom zvláštne, keď si pritom uvedomíme, že habanie majetkov, reštitúcie a ďalšie iné úkony, ktoré sa tu za obdobie niekoľkých desiatok rokov odohrali, spôsobili u mnohých, najmä starších obyvateľov a ich prípadných dedičov taký chaos v majetkových vzťahoch, že mnohí ani nevedia, že niečo vlastnia a majú na to právo.
Lupták: Kataster nedokáže obnoviť všetky dáta, útok je vážny
Etický hacker zdôraznil, že kataster je vo veľmi nepríjemnej situácii.
Kataster nedokáže rýchlym a jednoduchým spôsobom obnoviť všetky dáta, ku ktorým hackeri získali prístup. Útok je vážny. Pre TASR to skonštatoval etický hacker Pavol Lupták. Za problém označil zanedbanie bezpečnosti systémov katastra aj neexistujúce aktuálne automatické zálohy.
„Skupina útočníkov získala prístup k dátam, zašifrovala ich, zmazala tie nešifrované a začala vydierať kataster, požaduje peniaze. Ide vraj až o sedemcifernú sumu v dolároch,“ uviedol Lupták. Problém je podľa neho o to vážnejší, že kataster pravdepodobne nemá aktuálne zálohy a ohrozené sú tak dáta všetkých občanov SR.
Etický hacker zdôraznil, že kataster je vo veľmi nepríjemnej situácii. S útočníkmi podľa neho musí komunikovať, pričom tí ho aj po zaplatení výkupného môžu ignorovať a neposkytnúť potrebné dešifrovacie kľúče.
Ministerstvo vnútra SR aj Úrad geodézie, kartografie a katastra SR v stredu (8. 1.) potvrdili, že informačný systém úradu, ktorý využívajú katastrálne odbory okresných úradov, zasiahol rozsiahly kybernetický útok zo zahraničia.
ZDROJ: e-Report / YouTube ZSTV / TASR / Monika Sofiya Soročinová
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi