JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Slovenský krízový štáb rozhodol, Slováci prehrali. Od dnes platia nie regionálne, ale plošné opatrenia. Gastro sektor utrpí ďalšiu ranu, fitnessáci novú stopku asi „nerozchodia“, nenávisť občanov voči bláznovi z Trnavy dosahuje rekordy

Krízový štáb

SLOVENSKO: Pandemická komisia dnes predložila Ústrednému krízovému štábu (ÚKŠ) ďalšie opatrenia na boj s novým koronavírusom.

Na snímke krízový štáb informuje Slovensko, ku akým opatreniam pristúpi od pondelka 12. októbra

Od pondelka 12. októbra 2020 platia nové opatrenia pre celé Slovensko.

Krízový štáb oznámil 8 nových základných opatrení, a to:

Nové opatrenia
Nové opatrenia, ktoré vstupujú do platnosti pre celé Slovensko od pondelka 12. októbra 2020

Rúško bude povinné aj v exteriéri:

Krajčí spresnil, že rúška budú povinné v exteriéri v obciach a mestách. Výnimka na nosenie rúška bude platiť mimo obce a miest pre rodinu, keď pôjde spolu, alebo pokiaľ budú ľudia od seba vzdialení viac ako päť metrov.

 

Zakazujú sa všetky hromadné podujatiazakazuje sa zhromažďovanie:

Od štvrtka bude platiť zákaz všetkých organizovaných hromadných podujatí. Na pondelkovom zasadnutí vlády by chceli podľa Krajčího prerokovať aj zákaz zhromažďovania sa nad šesť ľudí. Pritom na 17. októbra už bol avizovaný protest proti vládnym opatreniam.

Výnimka bude platiť na organizovanie piatich najvyšších športových súťaží, a to v prípade futbalu, hokeja, volejbalu, hádzanej, basketbalu. Hráči musia byť pretestovaní a hrať sa bude bez divákov. Zákaz hromadných podujatí sa podľa Krajčího má týkať aj bohoslužieb.

„Uvedomujeme si, že v tejto situácii je veľmi nevyhnutné obmedziť mobilitu a socializáciu ľudí na miestach, kde to nie je nevyhnutné,“ skonštatoval Krajčí s tým, že ľuďom a študentom sa má umožniť chodiť do práce a do školy, avšak všetky ostatné činnosti sa musia obmedziť na úplné minimum.

 

V gastro-prevádzkach stravovanie nebude možné:

Prevádzky verejného stravovania budú môcť vydávať iba zabalené jedlo so sebou. Prevádzky budú môcť podávať jedlo v exteriéri, ak budú mať túto možnosť.

 

Uzatvárajú sa fitness centrá, wellness centrá, kúpaliská, akvaparky a sauny. 

 

Stredné školy nastúpia na dištančnú formu štúdiav obchodoch a nákupných centrách bude môcť byť len 1 osoba na 15 m2.

Budú opäť vyhradené hodiny potravín a drogérie pre seniorov nad 65 rokov v čase od 9:00-11:00.

Podľa Krajčího môžu seniori nakupovať aj v iných časoch, no odporúča, aby dodržiavali vyhradené hodiny. Obmedzí sa aj počet ľudí v obchodoch a nákupných centrách, bude môcť v nich byť jedna osoba na 15 štvorcových metrov.

 

Nie regionálne, ale plošné opatrenia

Zároveň Milan Krajniak zdôraznil, že všetky opatrenia platia plošne. Už sa teda nepristúpi k regionálnym opatreniam, ako navrhoval Sulík. (viac TU) Viackrát pritom počas tlačovky opakoval, že najviac sú rizikové rodiny samotné, nakoľko sa podľa hygienikov nákaza najviac šíri práve tam. Spomenul, že padla aj otázka, či sa majú rodiny rozdeľovať. A že ak to nechceme, musíme pristúpiť k týmto opatreniam.

Premiér Igor Matovič zároveň avizoval, že sa stretne v najbližších dňoch s biskupmi Slovenska a pohovorí si s nimi ohľadom nadchádzajúcich Dušičiek. Najradšej by ich on sám „posunul“ na menej rizikové obdobie.

Matovič dodal, že krsty, pohreby a sobáše sa budú môcť konať, avšak za pravidiel, aké budú platiť pri prevádzkach, čiže jedna osoba na 15 štvorcových metrov v priestore. Ak sa budú tieto obrady konať vonku, počet účastníkov sa podľa Matoviča obmedzovať nebude, dodržiavať sa však musia dvojmetrové odstupy.

Podľa Matoviča budú samozrejmé kompenzácie pre ľudí. Opatrenia budú podľa neho platiť, kým sa sedemdňový kĺzavý medián nezníži pod 500.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) potvrdil, že už od nedele 7.00 h sú posilnené policajné kontroly. Dodal, že pri kontrolách už nebudú dávať len upozornenia, ale udeľovať sa majú aj blokové pokuty, prípadne sa vec posunie na správne konanie. „Hranice zatiaľ nechávame otvorené,“ dodal.

Správu aktualizujeme.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář