JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Slovenský minister obrany „američan“ Naď ničím neprekvapil. Je pevne rozhodnutý naplniť záväzok 2 % z HDP pre NATO. Iba potvrdil, že ako minister obrany háji v prvom rade americké záujmy

SLOVENSKO: V článku Pravdy minister obrany pod názvom „Naď chce naplniť záväzok 2 % z HDP pre NATO, vojakom na platy nesiahne“ ničím neprekvapil. Potvrdil to, čo už dávno vieme, že v prvom rade háji v kresle ministra obrany americké záujmy.

Je všeobecne známa vec, že Slovensko bolo do agresorskej organizácie NATO vmanipulované politikmi, bez možnosti, aby sa občania SR mali možnosť k členstvu v tejto pochybnej organizácii vyjadriť v právoplatnom referende. Keďže amerikanofil pán Naď je vzorným žiakom USA, avizoval dopredu, že chce odvádzať výpalné pre NATO vo výške dve percentá HDP. Čo tam po tom, že Slovensko nemá dostatok financií na zdravotníctvo, školstvo, na zabezpečenie pracovných príležitostí pre občanov, na dôchodky, na odstraňovanie dôsledkov po korona víruse a pod. Vyhadzovať peniaze von okna na vražedné hračky pre NATO je predsa prednejšie. Keďže ide o silový rezort, nezabudol pripomenúť, že platy sa vojakom znižovať nebudú. Čo tam po tom, že netvoria žiadne hodnoty, že sú skoro čistým vysávačom finančných zdrojov z peňazí daňových poplatníkov? Nezabudol tiež potvrdiť, že neplánuje zrušiť nákup zastaraných a nepotrebných stíhačiek F-16. Aby to sprosto nevyznelo tak to zaobalil do takéhoto prehlásenia citujem:

„Zmluvu na stíhačky F-16 by Slovensko mohlo zrušiť, no prišlo by o zaplatenú miliardu, „Sme blízko k podpísaniu dohody na zmenu financovania,“ informoval o aktuálnej situácii. Podotkol, že ak prvé stíhačky neprídu tak, ako je plánované, v roku 2023, Slovensko môže mať problém.“

 

Čiže mohlo by zmluvu zrušiť, ale prišlo by o zaplatenú miliardu. Tento výrok hodnotím ako nepravdivý a zavádzajúci, pretože nie sú známe žiadne kroky pána ministra Naďa, ktoré by urobil na rokovaniach s americkou stranou o prípadnom vrátení finančných prostriedkov, keby sa zmluva zrušila. Jednoducho konštatoval, že by Slovensko prišlo o miliardu eur, lebo táto suma už bola zaplatená. Nie sú známe ani ďalšie možné kroky, ktoré by pán minister mohol urobiť, keby chcel. Napríklad, ak by Američania trvali na tom, že zaplatenú miliardu nevrátia, bolo by vhodné rokovať s USA o zmene zmluvy tak, aby sa naplnila len do výšky jednej miliardy. Žiadne kroky smerujúce k zrušeniu zmluvy, alebo zníženiu objemu objednávky neboli urobené. Takže pán minister nikdy ani neplánoval zrušenie tejto objednávky. A údajne vraj by Slovensko mohlo mať problém, ak neprídu prvé stíhačky v roku 2023. Akurát zabudol povedať, aký problém by mohlo mať Slovensko. Jednoznačne pán minister zavádza verejnosť. A tak o chvíľu slovenskí piloti sa budú po slovenskom nebi premávať na amerických rizikových lietadlách a riskovať svoje životy. Naď sa báť nemusí, že by mu minister financií a premiér tieto hračky neschválili. Ide predsa o tú istú politickú stajňu…

Jaroslav Naď:

vyštudoval Fakultu politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorá je tiež v hľadáčiku tajných služieb Slovenska pre prípadné využitie jej absolventov. Absolvoval kurz Georg C. Marshall Center, kde sa pod patronátom USA vychovávajú kádre, pre tzv. obrannú bezpečnostnú politiku, čo je príprava absolventov pre ich infiltráciu do materských štátov na plnenie amerických cieľov. Absolvent kurzu a  školení NATO v Nemecku, kurzu U.S. – European Security Course v USA (2007) a European Security and Defence College v Belgicku (2008-2009).

V rokoch 2016-2018 pracoval ako riaditeľ v mimovládnej organizácii Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku, čo je inštitúcia podporujúca proamerickú zahraničnú politiku a je tiež čiastočne financovaná z amerických zdrojov.

Wikipédia tiež o ňom uvádza, že v hnutí OĽANO pôsobil ako expert pre oblasť medzinárodnej bezpečnosti a obrany a pre oblasť spravodajských služieb. Toto iste nepotrebuje žiadny komentár, lebo kto by sa tak asi mohol považovať za experta v oblasti spravodajských služieb? Asi len ten, čo v nich pôsobil. Pritom nie je známe, že by Naď pôsobil v slovenských spravodajských službách…S ministerstvom vnútra sú spojené nádoby, lebo v čele tohto silového rezortu je ďalší bývalý vojak Mikulec, ktorý tiež pracoval vo vojenských spravodajských službách. Ale slovenských…Naďova partnerka je zároveň hovorkyňa ministra vnútra…

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) by chcel, aby nová bezpečnostná a obranná stratégia bola schválená vládou i parlamentom do konca roka. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

Potvrdil tiež ambíciu naplniť záväzok voči NATO odvádzať dve percentá HDP na obranu. Hoci rozpočet bude po koronakríze i ďalších výdavkoch oklieštený, minister garantoval vojakom, že ich platy sa nebudú znižovať.

Zmluvu na stíhačky F-16 by Slovensko mohlo zrušiť, no prišlo by o zaplatenú miliardu, ako vysvetlil minister. „Sme blízko k podpísaniu dohody na zmenu financovania,“ informoval o aktuálnej situácii. Podotkol, že ak prvé stíhačky neprídu tak, ako je plánované, v roku 2023, Slovensko môže mať problém.

S nákupom stíhačiek F-16 súvisí i rekonštrukcia Letiska Sliač. Podľa Naďa môže byť drahšia, ako predpokladalo bývalé vedenie rezortu. Zatiaľ treba upraviť letisko Kuchyňa, kam budú techniku počas rekonštrukcie Sliača presúvať. Ak by prišla ponuka na spolufinancovanie týchto či iných projektov, Naď by na ňu pravdepodobne pristúpil.

Tento týždeň sprístupnil rezort obrany zmluvy na stíhačky F-16 i vrtuľníky Black Hawk. Šéf rezortu plánuje zverejniť aj ďalšie kontrakty, napríklad na predĺženie servisu stíhačiek MiG-29. „Aby ľudia videli, kam ide každé jedno euro,“ zdôvodnil.

Ivan Štubňa

Odeslat komentář