Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SLOVENSKO: Po dlhšom čase prišli z parlamentu dobré správy. Poslanci nepodporili sporný zákon, ktorý by umožnil tajným službám vypínať online médiá. Krátko nato sa ukázalo, že niektorí stúpenci zákona netušia, o čom vlastne je. Napríklad poslanec Valášek z Progresívneho Slovenska.
Zákon o bezpečnostných službách, ktorý presadzuje vláda a minister Jaroslav Naď, narazil po pripomienkach poslancov zo Sme rodina a OĽaNO. Vrátili ho vláde. Žiadajú, aby proti rozhodnutiam „autorít“ o vypínaní médií bolo možné odvolanie.
Ich požiadavka je správna. Mala by to byť samozrejmosť, o ktorej sa nediskutuje.
Zákon má dovoliť bezpečnostným službám (NBÚ), aby mohli vypnúť médiá – z bezpečnostných dôvodov a na podnet tajnej služby alebo vojenského spravodajstva. Rozhodnutie síce musí schváliť sudca, lenže – návrh nerátal s možnosťou odvolania. Čo je problém.
Pri zásahoch silových rezortov a tajných služieb do slobody, respektíve do médií, musí existovať možnosť brániť sa. A žiadať právne preskúmanie rozhodnutia. Dôvod: zúžil by sa tým priestor na politické zneužívanie zákona.
Je dobré, že návrh narazil na parlament a vracia sa vláde.
Na druhej strane: je absurdné, že viacerí poslanci, ktorí zákon podporujú, netušia, o čom rozhodujú. Ukázalo sa to v ankete televízie Markíza, ktorú odvysielali v sobotu.
Poslanec Tomáš Valášek (PS) pohoršene vysvetľoval, že takýto zákon je potrebný, pretože by sme vraj mali mať nároky a „sadu pravidiel“ nielen pre televízie, ale aj pre online médiá. Tak ako sa pravidlami riadi Markíza, tak by sa nimi mali riadiť aj iní, vysvetľoval Valášek.
Zrejme narážal na to, že televízie musia pri informovaní dodržiavať prísne normy a princípy, na ktoré dohliada rada pre vysielanie. Online médiá (ktoré nie sú licencované) takéto normy a kontrolné úrady nemajú. Fajn, táto téma je určite dôležitá a zaslúži si diskusiu o riešení. Samozrejme, všetky médiá by sa mali riadiť pravidlami a zodpovednosťou za to, čo zverejňujú.
Lenže – spomínaný zákon nič z toho nerieši. Nie je to mediálny zákon, ale zákon o špeciálnej právomoci bezpečnostných služieb.
Video ruského špióna, ktorý korumpuje prispievateľa dezinformačného portálu videlo celé Slovensko. Práve na takéto aktivity malo slúžiť blokovanie dezinformačných webov zo strany Národného bezpečnostného úradu.
Video ruského špióna, ktorý korumpuje prispievateľa dezinformačného portálu videlo celé Slovensko. Práve na takéto aktivity malo slúžiť blokovanie dezinformačných webov zo strany Národného bezpečnostného úradu.
Minulé leto však štát od aktivity upustil a zaviazal sa, že pripraví zákon, ktorý blokovanie webov umožní s kontrolou súdu. Legislatíva prešla jednomyseľne cez vládu, poslanci v parlamente ju však stopli.
„Ten zákon treba dopracovať. Mnohí poslanci mali výhrady, čiže dohodli sme sa, že radšej sa to vráti akoby to malo neprejsť,“ hovorí poslanec Peter Pčolinský.
Aký bol so zákonom problém, sme sa však už nedozvedeli.
Niektorí poslanci hovoria o obmedzovaní slobody prejavu. Iní zase, že aj tá má svoje obmedzenia nehovoriac o tom, že regulované sú aj tradičné médiá. Napríklad televízie.
Blokovanie webov však už nepodporuje ani Igor Matovič, ktorý bol spočiatku za. Názor má opačný ako jeho minister obrany.
Zdroj: https://tvnoviny.sk/domace/clanok/443055-blokovanie-dezinformacnych-webov-zatial-nehrozi-parlament-vratil-navrh-zakona-na-dopracovanie?campaignsrc=tn_clipboard
ZDROJ: standard.sk / tvnoviny.sk
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi