JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Smrt Solejmáního: Demokraté tepou Trumpa, „jestřábi“ naopak hrozí Íránu dalšími údery

USA/IRÁN: Americký útok na velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního by mohl vyvolat další nebezpečnou eskalaci násilí na Blízkém východě. V reakci na dnešní akci Spojených států v Iráku, při které zahynulo i několik dalších lidí, to uvedla předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Vojenskou akci kritizovali také někteří uchazeči o demokratickou nominaci v boji o Bílý dům včetně Joea Bidena. Podle něj by se USA mohly ocitnout na pokraji dalšího velkého konfliktu.

„Nejvyšší prioritou amerických čelných představitelů je chránit americké životy a zájmy,“ uvedla v prohlášení demokratka Pelosiová. Podle ní ale Spojené státy nemohou dál ohrožovat životy svých vojáků, diplomatů a dalších občanů „provokativními a nepřiměřenými akcemi“. USA a svět si podle ní nemohou dovolit stupňování napětí „do bodu, ze kterého není návratu“. Útok na Solejmáního podle Pelosiové americká administrativa provedla „bez konzultace s Kongresem“. Podle Pentagonu zabila Solejmáního americká armáda na příkaz prezidenta Trumpa.

Ministr zahraničí Mike Pompeo prohlásil, že USA stále stojí o zmírnění napětí na Blízkém východě, a nikoli o válku. „Nechceme válku s Íránem, ale nehodláme přihlížet, když jsou ohrožovány životy Američanů,“ sdělil v rozhovoru se stanicí Fox News. Útok na Solejmáního byl podle něj legitimní a nečinnost by znamenala velké riziko. Připustil, že USA zvážily riziko íránské odvety v podobě kybernetického útoku.

V rozhovoru se CNN ministr řekl, že nepochybuje o tom, že útok na Solejmáního zachránil životy Američanů. Na dotaz, zda je Írán hrozbou pro Spojené státy, odpověděl, že Írán ohrožuje USA na Blízkém východě.

Někdejší Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton pogratuloval všem, kdo se na likvidaci Solejmáního podíleli. Podle něj je to „první krok ke změně režimu v Teheránu“. Trump loni Boltona odvolal s tím, že se s ním názorově neshoduje.

Útok na Solejmáního dnes odsoudilo také několik demokratických prezidentských kandidátů. Bývalý viceprezident Joe Biden řekl, že prezident Trump „hodil dynamit do sudu s prachem“. Spojené státy by se podle něj mohly ocitnout „na pokraji velkého konfliktu napříč Blízkým východem“.

Také podle senátora Bernieho Sanderse „Trumpova nebezpečná eskalace“ USA přivedla blíže „k další katastrofální válce na Blízkém východě“. Útok odsoudila také další uchazečka o demokratickou nominaci do letošních prezidentských voleb, senátorka Elizabeth Warrenová. Podle ní se jedná o „bezohledný krok“, který zvyšuje pravděpodobnost dalšího konfliktu na Blízkém východě. Solejmání byl nicméně podle Warrenové „vrah zodpovědný za smrt tisíců, včetně stovek Američanů“.

Republikáni z Kongresu se za prezidenta postavili. Senátor Lindsey Graham Trumpovu „odvážnou akci proti íránské agresi“ ocenil. „Íránské vládě: pokud chcete více, dostanete více,“ dodal.

Republikánský šéf senátního výboru pro armádu Jim Inhofe uvedl, že Spojené státy netouží po válce, budou ale reagovat na hrozby vůči „našim občanům, vojákům a přátelům, jak prezident dlouho sliboval“.

Odeslat komentář