JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Sociální síť Twitter opět zablokovala příspěvek – video prezidenta Donalda Trumpa, které mělo být poctou zabitému černochovi Georgeovi Floydovi

USA: Sociální síť Twitter zablokovala video s poctou černochovi Georgeovi Floydovi, které ve středu zveřejnila kampaň prezidenta Donalda Trumpa. Učinila tak kvůli porušení autorských práv, informovala v pátek agentura AP. Krok podle ní ještě zvýší napětí mezi šéfem Bílého domu a sociální sítí, která minulý týden jeho příspěvky označila za nepřesné.

„Toto médium bylo odebráno v reakci na hlášení vlastníka autorských práv,“ stojí pod příspěvkem na twitterovém účtu Tým Trump, za nímž stojí prezidentův volební tým. „Usilujeme o spravedlivější společnost, ale to znamená budovat, nikoli strhávat,“ stojí mimo jiné u tweetu.

Téměř čtyřminutové video s názvem Hojení místo nenávisti (Healing, no Hatred), které je stále k dispozici na sociální síti YouTube, obsahuje sestřih fotografií a videí z pokojných i násilných protestů, které vyvolala smrt černocha George Floyda. Na pozadí hovoří prezident Trump a zní klavírní hudba. Video má nyní více než 120 tisíc zhlédnutí.

https://youtu.be/0P40rSPTRKI

Trump ve videu označuje smrt Floyda za „velkou tragédii, ke které nikdy nemělo dojít“. Vyzývá k naslouchání požadavků mírumilovných protestujících „dbalých zákonů“.

„Ale to co nyní vidíme na ulicích našich měst nemá nic společného s spravedlností nebo mírem,“ říká Trump na videu s tím, že dochází k násilnostem a rabování. Jeho řeč je doprovázena záběry na černošské majitele vyrabovaných obchodů. Trump z násilností opětovně obvinil krajně levicové hnutí Antifa.

Společnost Twitter v prohlášení uvedla, že dostala stížnost na porušení autorských práv, na základě které video ze své sítě odstranila. Trumpova kampaň ji ale obvinila z cenzury „poselství prezidenta Trumpa, které povznáší a sjednocuje“.

Twitter je oblíbenou komunikační platformou Donalda Trumpa. Minulý týden se s ní ale dostal do sporu poté, co označila jeho zprávy o korespondenčním hlasování za nepřesné. Prezident následně nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli.

Twitter později u dalšího Trumpova příspěvku uvedl, že oslavuje násilí. Prezident totiž v reakci na násilné protesty proti rasismu napsal: „Když začne rabování, začne střelba.“ Twitter tento příspěvek nesmazal a nechal jej přístupný.

Šestačtyřicetiletý černoch George Floyd zemřel 25. května při zatýkání v Minneapolisu. Zasahující bělošský policista mu klečel osm minut a 46 vteřin na krku i přesto, že podezřelý opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Nyní již bývalý policista Derek Chauvin nyní čelí obvinění z vraždy.

 

Odeslat komentář