Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Sociolog Petr Hampl se zaobírá skutečnými důvody protestů proti policejnímu násilí a rasismu, které proběhly na české půdě. Je přesvědčen, že se v případě mladých Američanů jedná o snahu prokázat svou politickou či ideologockou pozici, která bude přivítána jejich budoucími zaměstnavateli. Podle Hampla lze totiž hovořit o tzv. kádrování.
Protestování proti americkému policejnímu násilí v České republice se zdá být nesmyslným, myslí si český sociolog Petr Hampl. Nicméně, k tomuto závěru můžeme dospět jen na první pohled. Připouští totiž, že účast amerických občanů v těchto demostracích může být odůvodněna pragmatickým záměrem. Ti mladí Američané, kteří momentálně žijí v Praze, se mohou v budoucnu vrátit do své vlasti, kde potřebují sehnat důstojné a dobře placené místo, jako je například pozice manažera či úředníka. Může se také jednat o práci v české pobočce nějaké americké korporace.
Podle slov českého sociologa se tento postup zjevně podobá kádrování z doby komunistického režimu v Československu. Stejně jako tehdy musíme nyní prokazovat svou důvěryhodnost prostřednictvím demonstrací správného chování a emocí. Týká se to například demonstrace náležitých postojů vůči výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa či Grety Thunbergové.
Útoky proti Churchillovi
Vlna demonstrací proti rasismu po Spojených státech zasáhla i Evropu. Stejně jako v Americe, tak i na starém kontinentu protesty způsobené smrtí Afroameričana George Floyda doprovázejí útoky proti pomníkům.
V Londýně 6. června, tedy v den výročí vylodění v Normandii, část demonstrantů počmárala sochu Winstona Churchilla a jeden z nich se na ni údajně dokonce vymočil. V Bristolu zase skončila ve vodě socha filantropa Edwarda Colstona, který zbohatl na obchodu s otroky. V Praze došlo k útoku proti soše Churchilla na Žižkově, a to ve čtvrtek 11. června.
Někdejší britský premiér je znám tím, že zastával rasistické názory. V roce 1943 v době hladomoru odepřel dodávky Indii, která byla součástí britského impéria, což vedlo ke smrti více než dvou milionů lidí.
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi