JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Šok: Babiš raketově roste, má podporu 33,7 procenta voličů! Piráti se nenávratně potápí a TOP 09 a STAN na samém dně

ČESKO: Hnutí ANO Andreje Babiše nadále vítězí v průzkumu agentury STEM. A to s velkým náskokem. V průběhu krize posílilo, kvalita jeho podpory je podle výsledků průzkumu spíše průměrná. Naopak Piráti si oproti počátku krize pohoršili, stále však drží druhou příčku.

Květnový výzkum STEM ukazuje situaci na konci měsíce, kdy byla uvolněna některá omezení v souvislosti s epidemií koronaviru. Zároveň je to i období prvního bilancování celé krize. K výrazným změnám ve volebních preferencích zatím nedošlo. Trochu získali ti, kteří byli nejvíce vidět: ANO a ČSSD.

Hnutí ANO nadále vede s velkým náskokem. V průběhu krize posílilo, kvalita jeho podpory je spíše průměrná. Ve volbách by získalo 33,7 procenta voličů.

Piráti jsou na místě druhém, ale oproti počátku krize si pohoršili. U politicky motivované části obyvatelstva tolik neztratili, pro širokou veřejnost patrně nejsou příliš srozumitelní. Jejich zisk by při volbách činil 12,8 procenta. ODS se ziskem 11,4 procenta je na místě třetím a vykazuje stabilní charakteristiky jak co do rozsahu, tak i kvality přízně.

Mírně si pak polepšili sociální demokraté (8,9 procenta), kteří byli jako součást vládní koalice při řešení epidemie více vidět. Vztah ke straně i zájem příznivců sociální demokracie o politiku je však nadále chabý.

Dalším, kdo naopak ztratil, je SPD Tomio Okamury (6,5 procenta). V průběhu krize nejspíš nenašla silnější protestní téma. Jsou za KSČM, která by získala přízeň 7,3 procenta voličů. Lidovci by si mohli ve volbách odnést 6,1 procenta hlasů.

Propadák zaznamenává TOP 09, která by získala 3,3 procenta. Předseda poslaneckého klubu Miroslav Kalousek by tak těžko obhajoval svůj sněmovní post. Více má dokonce i Trikolóra Václava Klause mladšího se ziskem 3,5 procenta. STAN by získalo 4,2 procenta hlasů.

Při dotazu, zda se respondenti chtějí zúčastnit poslaneckých voleb, odpovědělo kladně 55 %, záporně 26 % a rozhodnuto podle vlastního vyjádření není 19 % dotázaných. Ochota účastnit se voleb je nižší než obvykle.

Odeslat komentář