ŠOK! Britský odvolací soud rozhodl, že všechny islámské sňatky uzavřené podle práva šaría jsou ve Spojeném království neplatné! V EU je trend přesně opačný!

VELKÁ BRITÁNIE: Britský odvolací soud rozhodl, že všechny islámské sňatky uzavřené jen podle práva šaría jsou ve Spojeném království neplatné. „Exmanželka“ nemají žádná práva na majetek ani výživné.

Rozhodnutí ruší usnesení Nejvyššího soudu z roku 2018, které ještě islámské sňatky respektovalo. Výnos před 2 let umožňoval muslimskému páru oddáni islámským obřadem se legálně rozvést. Rozsudek Nejvyššího soudu v roce 2018 uznal, že obřad „Nikah“ provedený v souladu s právem šaría spadá do anglického oddacího práva. Nyní se však všechno změnilo.

Mohammed Shabaz Khan se oženil s Nasreen Akhterovou během islámského obřadu v londýnské restauraci v roce 1998. Na svatbě se zúčastnilo asi 150 hostů a ceremonii vedl imám. Když se v roce 2016 rozešli, Khan se pokusil zablokovat žádost manželky o rozvod s tím, že nikdy nebyli legálně oddáni. Jeho žena se v roce 2018 obrátila na nejvyšší soud a ten jí dal tehdy za pravdu v tom, že jejich svazek by měl uznat.

Tři soudci, včetně prezidenta odvolacího soudu a zároveň šéfa civilního soudu Terence Etherton se ale v polovině února shodli, že záměr manželského páru uskutečnit ještě občanský obřad je důkazem toho, že si byli vědomi nedostatečnosti „Nikah“ ceremonie. Odvolací soudci tvrdí, že „strany se nesobášili podle anglického práva“. Případem se zabývali na základě odvolání, které podal generální prokurátor.

Pragna Pratelová, ředitelka neziskové organizace Southall Black Sisters, to nepovažuje za šťastné řešení. Podle ní šárijské „soudy“ už nyní škodí ženám a jejich dětem kvůli častým opravným prostředkem, protože jsou v tomto mimo občanskoprávního systému.

Podle kumarovou existují ženy, které věří, že jsou svobodné nejen v očích společenství, ale i podle zákona. Další se účastní islámském obřadu důvěrou na slib svého novomanžela, že později dojde i k občanské registraci. Ta se však obvykle neuskuteční.

Dodatečný civilní obřad si přála i Nashreen Akhterová, její manžel to však odmítl. „Viděla jsem ho jako svého manžela. V mé mysli nebyly žádné pochybnosti. Vždy mě představoval jako svou manželku, „dodala. Mohammed Khan to však zjevně vnímal jinak. Podle něj jsou manžely „pouze podle práva šaría“.

Napsat komentář