JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Sorosove neziskovky Člověk v tísni (ČR) a Open Society Foundations (USA) se snažili ovlivnit hlasování o změnách v Ústavě RF, uvedli ve Státní dumě

RUSKO: Komise Státní dumy pro vyšetřování zahraničních zásahů do záležitostí Ruské federace odhalila skutečnosti nezákonného vlivu zahraničních nevládních organizací (NNO) na přípravu a provádění všeruského hlasování o změnách Ústavy Ruské federace. Oznámil to ve čtvrtek předseda komise Vasilij Piskarjov.

„Fakta o šíření destruktivních, nevěrohodných, provokativních a protichůdných informací ze strany zahraničních nevládních organizací financovaných vládami zahraničních států, jako jsou Velká Británie, Německo, Kanada, USA, Česká republika, Švédsko, a také Evropskou komisí, a rovněž ze strany v Rusku nežádoucích nevládních organizací, jako je Člověk v tísni (Česká republika) a Open Society Foundations (USA),“ řekl Piskarjov.
Poslanec navíc uvedl řadu médií, která podle údajů komise šířila falešné zprávy o hlasování. Deutsche Welle, Ruská služba BBC, Hlas Ameriky, Svobodná Evropa, její regionální zastoupení, například Krym.Realii, Sever.Realii, Sibir.Realii. V současné době – Meduza, Open Media, MBCH Media, upřesnil.Podle jeho slov poslanci odhalili „četná fakta o porušení zásad činnosti zahraničních médií vykonávajících funkci zahraničního agenta“, pokud jde o šíření materiálů agitačního charakteru bez příslušného označení.

„Podle našeho názoru mají všechny tyto publikace za cíl ovlivnit svobodu projevu občanů,“ zdůraznil.

Komise rovněž zaznamenala zvýšení zahraničního financování ruských neziskových organizací o 20 %. „Existuje důvod se domnívat, že úkolem bylo projevit maximální aktivitu nacílenou na zmaření hlasování,“ předpokládá Piskarjov.

Výsledky všeruského hlasování o změnách v Ústavě RF

Ústřední volební komise RF 2. červena oznámila, že po sečtení 100 % hlasovacích lístků za přijetí změn Ústavy RF hlasovalo 77,92 procent Rusů, proti změnám se vyslovilo 21,27 hlasujících.

Všeruské hlasování o změnách v Ústavě RF bylo původně naplánováno na 22. dubna, ale kvůli situaci s koronavirem později ruský prezident Vladimir Putin rozhodl, že nový den hlasování byl stanoven na 1. července. Kvůli bezpečnosti hlasujících bylo rozhodnuto, že Rusové mohou hlasovat celý týden – od 25. června do 1. července.

Obyvatelé dvou regionů, Moskvy a Nižněnovgorodské oblasti, mohli hlasovat online. Celková účast v online hlasování činila 93,02 %. Uvádí se také, že více než 55 % Rusů hlasovalo v prvních šesti dnech hlasování.

Odeslat komentář