JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Soud ke katastrofě MH17: Proč USA utajuje satelitní snímky z místa pádu letu MH17 na Ukrajině? Chce to americké satelitní snímky!

NIZOZEMSKO/USA: Soud v Nizozemsku se domnívá, že by bylo rozumné znovu kontaktovat USA ohledně satelitních snímků z místa pádu letu MH17 na východní Ukrajině v roce 2014

Uvedl to v pátek předsedající soudce Hendrik Steenhuis.

„Zájem o prohlédnutí satelitních snímků a jejich předložení k případu je zřejmý. Soud poznamenává, že od pádu roku 2016 se státní zastupitelství nepokusilo o ověření, zda mohou být tyto snímky zveřejněny v trestním řízení. Druhá žádost by byla oprávněná,“ poznamenal soudce.

Na začátku tohoto měsíce požádala obhajoba o druhou žádost USA o satelitní data, která údajně zaznamenávala odpálení rakety na malajský Boeing. Prokurátor Theis Berger odpověděl, že státní zastupitelství nehodlá podat druhou žádost.

Bylo oznámeno, že Spojené státy informovaly Nizozemsko, že nemohou poskytnout další údaje k vypuštění rakety na Boeing k dokumentu, který zaslaly v roce 2014.Podle předsedy soudce Hendrika Steenhuise se soud zeptal americké strany, zda by bylo možné do případu přidat utajované satelitní snímky, které zaznamenaly vypuštění rakety a které byly převedeny nizozemské tajné služběStátní zastupitelství odpovědělo, že žádost byla zaslána do Spojených států již v roce 2014, poté bylo přijato pouze memorandum bez obrázků.

Okolo amerických satelitních snímků panuje řada otazníků. Například tehdejší prezident Barack Obama krátce po zřícení letadla prohlašoval, že Američané zaznamenali „stopy“ vypuštěné rakety. O rok později britský novinář Tony Gosling uvedl, že americký prezident Barack Obama dostal zprávu vedení amerických výzvědných služeb o neúčasti ruské strany na tomto incidentu. Neochota Američanů předat satelitní snímky i nizozemské tajné službě, které by mohly naznačit místo odpalu rakety, pak vyvolává pochybnosti o tvrzení mezinárodní vyšetřovací skupiny (JIT), že se jednalo o odpal z území kontrolovaného opolčenci.
 

Soud MH17 začal v Nizozemsku 9. března 2020. Z účasti na tragédii jsou obviněny čtyři osoby – Rusové Igor Girkin, Sergej Dubinskij, Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko. Pulatova před soudem zastupuje mezinárodní skupina složená ze dvou holandských a jednoho ruského právníka. Zbývající podezřelí jsou souzeni v nepřítomnosti.

Malajský Boeing, letící z Amsterdamu do Kuala Lumpur letu MH17, se zřítil 17. července 2014 poblíž Doněcka. Na palubě bylo 298 lidí, všichni zemřeli. Kyjev obvinil z katastrofy opolčence, kteří ale uvedli, že nemají prostředky k sestřelení letadla v takové výšce.

Společná vyšetřovací skupina (JIT), která pod vedením nizozemské generální prokuratury, bez účasti Ruska, vyšetřuje okolnosti havárie, dříve předložila prozatímní výsledky. Šetření tvrdí, že Boeing byl sestřelen z protiletadlového raketového systému Buk, který patřil k 53. protiletadlové raketové brigádě ruských ozbrojených sil z Kurska.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že obvinění JIT o účasti Ruska na pádu malajského Boeingu jsou neopodstatněná a nešťastná, vyšetřování je zkreslené a jednostranné. Ruský prezident Vladimir Putin poznamenal, že Rusko nesmí vyšetřovat havárii letadla na východní Ukrajině a Moskva může výsledky vyšetřování uznat jen pokud se ho plně účastní. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že po roce 2011 byly zlikvidovány všechny rakety, jejichž motor ukázala holandská komise pro vyšetřování havárie MH17. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov opakovaně prohlásil, že Moskva kategoricky odmítá obvinění z účasti na pádu malajského Boeingu.

Překlad: prvnizpravy.cz

Odeslat komentář