JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Soud zrušil opatření omezující volný pohyb a obchod. Jsou nezákonná, protože je nepřijala vláda podle krizového zákona. Ministerstvo chytračilo, stojí ve verdiktu. Hamáček: musíme přitvrdit, prodloužit nouzový stav a vydat zákazy znovu!

ČESKO: Pražský městský soud ve čtvrtek zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby. Soud konstatoval, že jsou nezákonná.

Soud v čele se Štěpánem Výborným svým rozhodnutím vyhověl žalobě odborníka na zdravotnické právo Ondřejovi Dostálovi.

„Soud je plně srozuměn se skutečností, že aktuální situace panující v České republice se naprosto vymyká normálu a nechce jakkoli zlehčovat hrozby, které z nastalé zdravotní pandemie plynou pro stát a jeho obyvatele. Soud plně respektuje, že byl vládou vyhlášen nouzový stav, jakož i důvody, pro které byl vyhlášen. Soud však nemohl pominout, že napadená opatření představují svým rozsahem dosud bezprecedentní omezení základních práv, zejména svobody pohybu a svobody podnikání,“ uvedl předseda soudního senátu Výborný.

Výborný zdůraznil, že je i za aktuální situace nezbytné, aby orgány veřejné moci lpěly na pravidlech, a zachovaly tak právní stát v maximální možné míře. Vláda podle něj měla opatření vydat v režimu krizového zákona, podle něhož mají podnikatelé nárok na odškodnění.

„Soud musí odmítnout, aby takovouto pravomocí disponovalo pouze jedno ministerstvo,” uvedl.

Podle Dostála byla opatření svévolná, chaotická a nesrozumitelná. Na svém twitteru šel Dostál ještě dále, když uvedl, že si „vláda udělala z krizové legislativy trhací kalendář“.

Dostálovi vadilo, že ministerstvo daná omezení odůvodnilo pouze obecnou zmínkou o výskytu nemoci covid-19 v ČR a nutností omezit její šíření. Podle něj je formulace opatření v rozporu jak

V žalobě také uvedl, že český stát nerespektoval svůj vlastní pandemický plán a že pravidla boje proti epidemii tvoří namísto odborníků politici, a to podle momentálních nálad veřejného mínění. Postup ministerstva označil za „právnické chytračení“.

Právníkovi vadilo rovněž to, že přijatá opatření mohou platit prakticky neomezeně.

Jako nezákonná Dostál původně napadl opatření z 23. a 26. března, která však vzápětí přestala být účinná, protože je ministerstvo nahradilo jinými. Senát soudce Štěpána Výborného mu však umožnil upravit žalobu tak, aby směřovala na aktuálně platná opatření.

Odeslat komentář