JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

South China Morning Post: Čína se rozhodla regulovat vývoz technologií do zámoří, nová omezení dopadla na drony, lasery i 3D tiskárny

ČÍNA: Čína se rozhodla regulovat vývoz technologií do zámoří, nová omezení dopadla na drony, lasery i 3D tiskárny. Čínské společnosti, které působí v jedné z 23 nově regulovaných odvětví, budou nyní muset žádat vládu o povolení a licence, aby své produkty mohly prodávat do zámoří. Podle analytiků jde o čínskou reakci na americká opatření proti čínským firmám a další fázi obchodní války se Spojenými státy, napsal server South China Morning Post. Podle čínského ministerstva financí vloni dosáhl čínský vývoz hodnoty 32,1 miliard USD.

Omezený vývoz se konkrétně týká dronů, laserů, 3D tiskáren či součástek a materiálů pro výrobu vesmírných zařízení, rozhodlo čínské ministerstvo financí. „Hlavním účelem je regulovat vývoz technologií, podporovat domácí vědecký a technologický pokrok, ekonomickou a technologickou spolupráci a udržovat národní ekonomickou bezpečnost,“ uvedlo ministerstvo.

„Vzhledem k rychlému rozvoji vědy a techniky a neustálému zlepšování čínské vědecké a technologické síly a průmyslové konkurenceschopnosti je nutné seznam včas upravit v souladu s mezinárodními postupy a trendy,“ doplnil čínský resort. Jde o první významný zásah do dosavadních pravidel exportu od roku 2008.

Společnosti, které působí v jedné z 23 nově regulovaných odvětví, nyní musí nejprve podat žádost provinciálním finančním úřadům, než začnou jednat se svými zámořskými klienty. Jakmile je s nimi podepsána obchodní dohoda, musí firmy ještě požádat o vývozní licence. Tato opatření přicházejí po zpřísnění předpisů v USA. V červnu totiž Spojené státy rozšířily licenční požadavky na vývoz technologií určených pro použití či další zpracování v Číně.

Čína také upravila pravidla pro 21 technologických oblastí, které jsou již buď omezené, nebo zakázané, jako jsou například výroba pesticidů a součástek pro kosmické lodě. Na poli biotechnologií platí nová omezení pro některé technologie související s výrobou vakcín. V oblasti komunikace nové restrikce zasahují do technologií pracujících s převodem textu na řeč či umělou inteligencí.

„Tato nová omezení odrážejí to, že Čína vlastní některé technologicky pokročilé patenty, které by mohly narušit výrobu v jiných zemích,“ uvedla Iris Pangová, hlavní ekonomka z ING Wholesale Banking. Čínská vláda zároveň vyřadila ze seznamu zakázaných vývozních artiklů čtyři technologie zaměřené na mikrobiální hnojiva, produkci kofeinu, produkci vitaminu B2 a vitamínové kvašení, ze seznamu regulovaných vývozních artiklů pak zmizel například firewallový software pro zabezpečení informací a dat.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář