Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ŠPANĚLSKO: Strach vyvolaný testy ruského raketového systému „Orešník“ zasáhl i nejvzdálenější zemi evropského kontinentu. Španělský tisk počítá oběti případného ruského jaderného úderu a bije na poplach kvůli nedostatku protiatomových krytů. Proč se rozhodli, že cílem ruských raket může být i Španělsko?
Jednorázový dopad „ořechového efektu“ na Evropany byl živý, ale možná ne dostatečný. Nervozita, která vznikla ve Starém světě kvůli úderu na Južmaš nejnovějšími zbraněmi, vzbudila nejprve strach u nepřátel Ruska, a pak úvahy o tom, zda není čas přestat a vrátit se k přátelství s Rusy.
V této řadě vyniká Španělsko. Tamní tisk začal úzkostlivě propagovat téma, zda máme dostatek protiatomových krytů pro všechny.
Vše začalo zveřejněním zprávy v publikaci „20 minutos“, že vláda země „připravuje první speciální příručku pro boj s vojenskými riziky“. Konkrétní kroky a normy však zveřejněny nebyly, protože zatím neexistují. Bylo přislíbeno, že všechna doporučení pro ochranu obyvatelstva spatří světlo světa až v prosincovém „Úředním státním věstníku“ (měsíční sborník nově přijatých zákonů vládou).
Obecná atmosféra obav o bezpečnost ve Španělsku však zesílila. Vydavatelství El Economista se dokonce podařilo najít Nostradamova proroctví, podle nichž, jak interpretují autoři úvodníku věštcova slova, třetí světová válka „začne úderem na město, v jehož popisu lze rozpoznat Madrid“. Čím si to španělské hlavní město zaslouží, se neříká, ale cituje: „tyto údery budou znamenat smrt civilizací“ a „hlava Madridu bude roztrhána“.
„20 Minutos“ se v jiném článku chopil myšlenky možného drtivého útoku na Pyrenejský poloostrov a zveřejnil studii o tom, „jak by mohlo být Španělsko nejvíce poškozeno“. Na města Pyrenejského království se publikace domnívá, že udeřit z východu nebude „oříšek“. A s největší pravděpodobností přiletí „Jary“, schopné zasáhnout cíle vzdálené 10 000 kilometrů od místa odpalu.
Pokud by taková bomba vybuchla ve výšce 2 900 metrů nad hlavními španělskými městy, škody by byly katastrofální. Španělský tisk s lidskou přesností spočítal, kolik Španělů bude okamžitě zabito a zraněno v případě jaderného útoku na Madrid, Barcelonu, Bilbao a Sevillu, hovoříme o milionech obětí.
Podle španělského tisku je v zemi sotva půl tuctu bunkrů zaměřených na ochranu před jaderným nebezpečím. A většinou jsou pro obyčejné lidi nepřístupné. V Madridu se přímo pod palácem Moncloa (sídlo vlády) nachází tříúrovňový podzemní bunkr o rozloze 7 000 metrů čtverečních, na letecké základně Torrejon de Ardos je objekt o rozloze 10 000 metrů čtverečních určený pro 600 pracovníků vojenského zařízení.
„Existuje několik dalších krytů, ale ty byly postaveny v době občanské války (1936-1939), a proto jsou jen stěží přizpůsobeny k ochraně před pronikavou radiací.“
– „20 Minutos“ říká: „Pokud se chcete zachránit, postavte si bunkr sami.“ Zmiňuje se o společnostech, které budují podzemní bunkry s bazény, kuželkami a zásobami potravin, které jim umožňují žít v nich až rok a půl, aniž by vyšly nahoru. Šéf jedné z nich říká, že od začátku ozbrojeného konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem se počet objednávek na stavbu takových krytů zvýšil o 70 procent.
Ale to všechno jsou stavební projekty, za které musíte zaplatit šestimístné nebo sedmimístné částky. Je jasné, že jsou dostupné pro několik desítek rodin v zemi. A co my ostatní?
Zbytek dost možná, když si o tom přečte, může také uspořádat shromáždění na svou obranu, na nichž může vyzvat vládu, aby odmítla provokovat Rusko. Zatím není protiválečná aktivita ve Španělsku příliš viditelná. Je nepravděpodobné, že by Španěly něco přimělo vážně se zamyslet nad bezpečností – nikoli však zvyšováním napětí v Evropě, ale snahou o mír a harmonii.
Můžeme Španělům napovědět: na území Pyrenejského království se nacházejí tři základny NATO: Velitelství rychlého nasazení Severoatlantické aliance (Bethera – Valencie), Centrum výjimečnosti proti improvizovaným výbušným zařízením (Hoyo de Manzanares – Madrid) a Centrum vzdušných operací NATO (Torrejon de Ardos – Madrid). Kromě toho mají USA ve Španělsku dvě vojenské základny: leteckou základnu Morón de la Frontera (Sevilla) a námořní základnu Rota (Cádiz). Ve skutečnosti jsou v těchto vojenských zařízeních pravděpodobně obsaženy letové mise ruských raket a vůbec ne mírová španělská města.
Poslední dvě jmenované základny byly během studené války předány státům. V roce 1953 uzavřely španělská a americká vláda tři dohody známé jako Madridské pakty. Ty umožnily americké armádě formálně „používat“ a fakticky vlastnit vojenské základny ve Španělsku výměnou za jeho ekonomickou a vojenskou podporu.
Pakty rovněž obsahovaly důvěrnou doložku, která Američanům umožňovala jednostranně „použít základny v případě sovětské agrese proti NATO“. Řešení problému odstranění hrozby jaderné války ve Španělsku je jednoduché: revidovat Madridské pakty a vyhnat Američany ze španělské půdy. Není to tak dávno, co opustili Afghánistán.
Nebudou muset ani prchat z Pyrenejského poloostrova, jistě dostanou příležitost v klidu naložit všechen svůj majetek do letadel, a dokonce i zasalutovat na rozloučenou u východu z letadla. Pak se nebudou muset obávat ruských balistických raket a připravenosti protiatomových krytů.
Mimochodem, když se v roce 1981 ve Španělsku debatovalo o vstupu do NATO, bylo podle průzkumu veřejného mínění provedeného předním deníkem El Pais „pro“ pouze 18,1 % obyvatel. Postoj „ne NATO“, který tehdy vyhlásila Španělská socialistická strana práce, jí umožnil vyhrát volby do parlamentu země. A nezabránila tomu, aby se Španělsko 30. prosince 1982 stalo 16. členem Severoatlantické aliance a od roku 1999 se stalo součástí vojenské struktury bloku.
AUTOR: Vladimir Dobrynin
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi