JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Špeciálny prokurátor nevie, prečo nezačalo trestné stíhanie pre nahrávku Gorily

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik uviedol, že stále nebolo začaté trestné stíhanie v súvislosti s nálezom údajnej nahrávky z Gorily u Mariana K., ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Povedal to v pondelok pred parlamentným ústavnoprávnym výborom.

Dušan Kováčik uviedol, že neplánuje odchod z funkcie a popiera kontakty s Kočnerom aj Norbertom Bödörom.

„Pri domovej prehliadke v októbri 2018 u Mariana K. bol nájdený aj USB kľúč. Napísal som pokyn vyšetrovateľovi Kyselicovi aj vyšetrovateľovi Juhásovi, aby postupovali striktne v zmysle príkazu generálnej prokuratúry. Keď sa robí domová prehliadka, robí sa v určitej trestnej veci,“ povedal Kováčik s tým, že ak sa našlo niečo nové, mala sa začať nová vec.

„Do dnešného dňa sa tak nestalo, neviem, prečo, prečo je pánovi Marianovi K. nejakým spôsobom pomáhané. Prečo tam nebolo začaté trestné stíhanie, ja som nič iné nechcel, len som povedal, aby tam toto bolo. Vec bola daná do inej veci, nezmyselne,“ skonštatoval špeciálny prokurátor.

„S nahrávkou sa začali diať veci, chcel som ju zobrať, vydať pokyn, aby sa tam začalo trestné stíhanie pre ten skutok,“ povedal Kováčik a dodal, že Marian K. mal s nahrávkou obchodovať.

Poslanci sa Kováčika pýtali na zdĺhavé vyšetrovanie kauzy Gorila. On sa odvolal na právnu pomoc z Veľkej Británie, pre ktorú nebola kauza ešte ukončená, pretože nevie sprostredkovať vypočutie svedkov.

Nahrávku z Gorily, ktorú polícia našla v decembri 2018 v dome Mariana K., označili znalci za autentickú, potvrdil to pre viaceré médiá odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica. Nahrávka je dlhá možno aj desiatky hodín a obsahuje ešte viac informácií, než bolo vo zverejnenom spise z roku 2011.

Kováčik neplánuje odchod z funkcie, popiera kontakty s Kočnerom aj Norbertom Bödörom

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik opätovne popiera akékoľvek kontakty s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom a Marianom K., obvineným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Povedal to v pondelok na zasadnutí parlamentného ústavnoprávneho výboru, kde prezentoval Správu špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a z poznatkov ÚŠP o stave zákonnosti za rok 2018. Zároveň poprel, že by sa ho tieto osoby snažili kontaktovať.

„Jednoznačne popieram kontakty aj s pánom Marianom K. aj s pánom B. Nedošlo k žiadnym kontaktom, žiadne vybavovanie pre tieto osoby. Vždy som postupoval v trestných veciach v súlade so zákonom. Nikomu som neposkytoval žiadne informácie, ani som pre nikoho nerobil nejaké služby,“ zopakoval Kováčik pred novinármi.

Norberta aj Miroslava Bödöra podľa vlastných slov Kováčik videl pred niekoľkými rokmi, Norberta na športovom podujatí a Miroslava na divadelnom predstavení v Nitre.

Kováčik odmietol, že by vybavoval na prokuratúre záležitosti pre Mariana K. „Všetko bolo v neprospech toho človeka. Mal som stále niečo vybavovať, a pritom sťažnosť som zamietol, ten človek má podanú už obžalobu,“ reagoval špeciálny prokurátor s tým, že všetky veci skončili v neprospech Mariana K.

O tom, či Kováčik odíde zo svojej funkcie skôr, ako mu uplynie funkčné obdobie, sa podľa jeho slov verejnosť dozvie včas. Nateraz odchod neplánuje. „Vzhľadom na to, že sa množia tieto útoky, že už je toho priveľa, musím bojovať. Musím bojovať za očistu svojho mena, nemôžem utekať. Nemám dôvod utekať,“ povedal novinárom.

Kováčik nevedel povedať, kedy padne rozhodnutie v prípade sudcov a prokurátora, ktorým mali byť odobraté mobily. „Spis si prokurátorka vyžiadala, preskúma spis a bude na jej rozhodnutí, či sú tam dôvody na vznesenie, alebo nie sú,“ odpovedal v súvislosti s tým, či budú vznesené obvinenia.

Denník N v septembri zverejnil prepis údajnej komunikácie Mariana K. s Bödörom, podľa ktorej mal byť hlavnou spojkou podnikateľa na prokuratúru práve Kováčik. Z komunikácie má vyplývať, že Kováčik sa s Bödörom pravidelne stretával.

Odeslat komentář