Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RF / EU / NATO: Tajemník ruské Rady národní bezpečnosti doporučil západním zemím, aby pečlivě prostudovaly novou ruskou jadernou doktrínu, a zdůraznil, že předpokládá použití arzenálu Moskvy k obraně euroasijských spojenců.
Minulý týden prezident Vladimir Putin schválil novou verzi dokumentu, který diktuje okolnosti, za nichž může Rusko nasadit jaderné zbraně. Snižuje předchozí hranici a přidává další scénáře, které by použití těchto zbraní umožnily.
Sergej Šojgu ve čtvrtek sdělil médiím, že ruský „jaderný deštník“ se již před nedávnou aktualizací vztahoval na klíčové spojence. Mezi ně patří členové Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) – regionální obranné skupiny, jejímž členem je i Rusko.
Revidovaná doktrína „obsahuje výslovnou klauzuli, která je podle mého názoru dost důležitá, týkající se Běloruska,“ uvedl tajemník Rady národní bezpečnosti. Ta zemi poskytuje stejnou úroveň ochrany jako Rusku v případě útoku konvenčními zbraněmi.
„Doktrína je jasná, srozumitelná a transparentní,“ dodal. „Vyzýváme naše západní kolegy, aby si ji v klidu přečetli, místo aby si vybírali některé části nebo vymýšleli věci, které tam nejsou.“
Nejnovější změny v ruském jaderném postoji byly oznámeny v září uprostřed rostoucího napětí se Západem kvůli konfliktu na Ukrajině, který Moskva považuje za zástupnou válku proti Rusku vedenou USA, v níž Washington usiluje o „strategickou porážku“ země.
Putin tuto politiku schválil poté, co americký prezident Joe Biden povolil Kyjevu vypálit Západem darované rakety dlouhého doletu na mezinárodně uznané ruské území. Poté, co ukrajinské síly minulý týden tyto údery provedly, ruská armáda odpálila novou hypersonickou balistickou raketu na zbrojní továrnu na Ukrajině.
Tato zbraň je chápána jako zbraň s jadernými schopnostmi a podle Putina ji západní systémy protivzdušné obrany nemohou zachytit. Moskva si vyhrazuje právo zaútočit na vojenské cíle zemí, které poskytnou rakety pro ukrajinské útoky uvnitř Ruska, varoval prezident.
Bílý dům tvrdí, že ho to neodradí a bude pokračovat ve své politice vůči Ukrajině.
Kazachstán v současné době vykonává rotující předsednictví Organizace pro zákaz chemických zbraní (CSTO), do níž patří také Arménie, Bělorusko, Kyrgyzstán, Rusko a Tádžikistán.
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi