JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Spojené štáty izolovali samé seba tým, že svojvoľne a jednostranne oznámili znovuzavedenie sankcií OSN voči Iránu. Všetky ostatné veľmoci – Čína, Rusko, ako aj európski spojenci USA Francúzsko, Británia a Nemecko – však toto vyhlásenie USA spochybnili ako odporujúce medzinárodnému právu

USA: Spojené štáty v sobotu jednostranne ohlásili znovuzavedenie sankcií OSN voči Iránu a prisľúbili potrestať tých, ktorí ich porušia. Týmto krokom Washington riskuje zvýšenie svojej izolácie, ako aj medzinárodného napätia, uviedla tlačová agentúra AP

„USA dnes vítajú návrat prakticky všetkých predtým prerušených sankcií OSN voči Iránskej islamskej republike,“ uviedol americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vo svojom vyhlásení.

Podľa neho sú sankcie opäť v platnosti od soboty 20.00 h washingtonského času (nedele 2.00 h SEČ).

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa tiež prisľúbila „vyvodenie dôsledkov“ voči ktorémukoľvek členskému štátu OSN, ktorý nedodrží sankcie, hoci je jednou z mála krajín na svete, ktorá verí, že sú v platnosti. Spojené štáty pohrozili, že tým, ktorí porušia sankcie, zamietnu prístup k finančnému systému a trhom v USA.

„Ak si členské štáty OSN nesplnia svoje povinnosti pri implementácii týchto sankcií, USA sú pripravené využiť svoje domáce orgány na vyvodenie dôsledkov z týchto porušení a zabezpečiť, aby Irán nezískal výhody plynúce z aktivít zakázaných OSN,“ uviedol Pompeo.

Prisľúbil, že opatrenia proti „porušovateľom“ budú vyhlásené v najbližších dňoch.

Spojené štáty sú však v tejto otázke takmer osamotené. Všetky ostatné veľmoci – Čína, Rusko, ako aj európski spojenci USA – toto vyhlásenie spochybnili.

„Akékoľvek rozhodnutie alebo opatrenie prijaté v súvislosti so znovuzavedením (sankcií) by nemalo právny účinok,“ uviedli Francúzsko, Británia a Nemecko v spoločnom liste zaslanom v piatok Rade bezpečnosti.

Moskva odsúdila vyhlásenie Washingtonu o sankciách voči Iránu ako protizákonné

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu odsúdilo vyhlásenie Spojených štátov o znovuzavedení sankcií Organizácie Spojených národov voči Iránu. Podľa Moskvy nestojí táto jednostranná deklarácia Washingtonu na právnom základe

„Protizákonné iniciatívy a akcie Spojených štátov nemôžu mať, samozrejme, pre ostatné krajiny medzinárodne platné právne dôsledky,“ napísal rezort diplomacie vo svojom komuniké.

Rusko – kľúčový spojenec Iránu – obviňuje Washington, že v tomto prípade „zinscenoval divadlo“, pretože podľa Moskvy najnovšie vyhlásenie Spojených štátov nezodpovedá realite.

„Svet nie je americká počítačová hra,“ tvrdí Rusko, obviňujúc Washington, že sa každému snaží nanútiť svoje videnie sveta, približuje AFP.

Spojené štáty zároveň v sobotu prisľúbili potrestať každú členskú krajinu OSN, ktorá by protiiránske sankcie porušila. Podľa analýzy agentúry AP však týmto krokom Washington riskuje zvýšenie svojej izolácie i medzinárodného napätia.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v uvedenej deklarácii Štátneho departmentu spresnil, že sankcie sú opäť v platnosti od soboty 20.00 h washingtonského času (nedele 02.00 h SELČ).

Washington je však v otázke sankcií voči Teheránu takmer osamotený: okrem Ruska toto vyhlásenie spochybňujú aj Čína či európski spojenci Spojených štátov.

Odeslat komentář