Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SLOVENSKO: V areáli Bratislavského hradu sa zrútila malá časť oporného múru. Stalo sa tak vplyvom aktuálnej poveternostnej situácie. Informovali o tom z odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady (NR) SR s tým, že k žiadnym iným škodám ani ohrozeniam na zdraví nedošlo.
„Ide o časť múru v blízkosti vnútroareálovej komunikácie smerom od Leopoldovej brány. Žiadne iné škody ani ohrozenie zdravia nenastali. Areál hradu bol v čase zrútenia uzavretý a dotknutá časť zostane verejnosti neprístupná aj v nasledujúcich dňoch,“ ozrejmili.
Súčasnú situáciu monitorujú zamestnanci kancelárie parlamentu aj odborníci. „Po ustálení odborného názoru na spôsob stabilizácie poruchy spustí Kancelária NR SR procesy, ktoré súvisia s opravou poškodenej časti múru,“ dodali z odboru.
Aktuálne je bez elektrickej energie takmer 5000 odberných miest
Aktuálne je na západnom Slovensku v dôsledku vplyvu nepriaznivého počasia bez elektrickej energie takmer 5000 odberných miest. Od piatka (13. 9.) postihli výpadky elektriny viac ako 100 000 odberných miest. Uviedla to hovorkyňa Západoslovenskej distribučnej (ZSD) Michaela Dobošová.
„Najhoršia situácia je v Bratislave, Trenčíne a na Záhorí, kde bol vyhlásený aj mimoriadny prevádzkový stav. Hlavnou príčinou vzniku porúch sú popadané stromy a konáre na vedeniach,“ priblížila Dobošová s tým, že poruchy sa darí priebežne odstraňovať.
„Avšak vzhľadom na ich závažnosť si niektoré vyžadujú dlhší čas na opravu, preto zatiaľ nemôžeme potvrdiť, že bude dodávka elektrickej energie obnovená na úplne všetkých miestach ešte v priebehu dnešného dňa,“ dodala. Zákazníkov preto prosí o trpezlivosť. Podotkla, že aktuálny stav o počte porúch je možné sledovať prostredníctvom webovej aplikácie www.vypadokelektriny.sk.
Pre počasie zasahovali hasiči v BSK od soboty do nedele rána 196-krát
Podľa hovorcu Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave Štefana Kočiho profesionálni a dobrovoľní hasiči z Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) zasahovali počas soboty (14. 9.) večera a v noci na nedeľu pri desiatkach udalostí, ktoré boli spôsobené nepriaznivou poveternostnou situáciou. Od soboty rána do nedele rána zasahovali 196-krát.
„Kým na území hlavného mesta zasahovali počas noci najmä pri odstraňovaní spadnutých stromov na cesty, chodníky, automobily a trakčné vedenie, v okrese Malacky boli hasiči nasadení najmä pri odčerpávaní vody zo zatopených ulíc, pozemkov a pivníc,“ priblížil Koči. Voda tiež komplikovala aj jazdu na diaľnici D2, kritická situácia bola aj na ďalších cestách na Záhorí a aj Bratislave.
V nedeľu bolo od 6.00 do 15.30 h nahlásených už viac ako 400 udalostí, pri ktorých zasahovali hasiči v Bratislavskom kraji. V Devínskej Novej Vsi prečerpávajú vodu piatimi veľkoobjemovými čerpadlami pre posilnenie prečerpávacej stanice. Najzaplavenejšie sú obce Borinka, Marianka, mesto Stupava, mestská časť Devínska Nová Ves a obec Kuchyňa.
Hasiči boli v nedeľu privolaní aj k zatopenému vozidlu v podjazde v Mlynskej doline, kde pomáhali vodičovi dostať sa von z auta, či k zosunutému svahu v obci Marianka.
„Ďalej boli profesionálni hasiči privolaní aj do bratislavskej zoo, kde tiež odčerpávali vodu a odstraňovali nalomený strom. Zosunutý svah bol popoludní nahlásený aj v Stupave. Hasiči budú aktuálnu situáciu monitorovať aj prostredníctvom dronu,“ doplnil Koči.
Hotová APOKALYPSA! Ľudia sa majú pripraviť na EVAKUÁCIU: TOTO vo vašej BATOŽINE nesmie chýbať!
Trápenie, aké sme už roky nezažili! Slovensko už štvrtý deň sužuje extrémne počasie a silný dážď. Na západe a severozápade sa už vyliali niektoré toky. Viaceré obce hlásia, že zaplavuje už aj domy. Niektoré sa začínajú rúcať. Obyvatelia by sa preto mali pripraviť na evakuáciu.
Stupava žiada obyvateľov, aby si pre prípad núdze pripravili evakuačnú batožinu. Aj bratislavská mestská časť Devínska Nová Ves vyzvala obyvateľov, ktorí bývajú v tesnej blízkosti vodného toku Mláka, aby sa pripravili na evakuáciu.
Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Dárius Krajčír. „Hneď, ako budú obyvatelia na evakuáciu pripravení, prosíme, aby kontaktovali a informovali naše Dohľadové centrum na linke 02/32 33 33 32,“ podotkol.
V Devínskej Novej Vsi je neprejazdná Istrijská ulica i Mlynská ulica. Z fotiek, ktoré obyvatelia mestskej časti zverejňujú na sociálnej sieti, vidno aj zaplavenie komunikácie v blízkosti futbalového štadióna. Voda tiež kompletne zaplavila prístupovú komunikáciu a areál strednej odbornej školy Policajného zboru (PZ).
Ministerstvo vnútra na svojom facebookovom profile uviedlo, že „z dôvodu aktuálnej povodňovej situácie bolo rozhodnuté o nutnosti evakuácie obyvateľov v niektorých ohrozených oblastiach.“ Okrem toho uviedlo, že sekcia krízového riadenia ministerstva vnútra pripravila odporúčania, čo si v prípade núdze treba zbaliť do evakuačnej batožiny.
Prezídium Policajného zboru informovalo na sociálnej sieti o tom, že polícia pomáha pri evakuácii obyvateľov piatich domov v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves a približne 100 osôb v obci Kuchyňa v okrese Malacky. Verejnosť upozorňujú, aby sa v dôsledku nepriaznivého počasia nezdržiavala v blízkosti stromov, tiež aby pod nimi neparkovala svoje vozidlá. „Vodičov žiadame aby dôsledne rešpektovali dopravné značenie a riadili sa pokynmi polície,“ zdôraznili.
Ako uviedol šéf envirorezortu Tomáš Taraba, centrum Bratislavy by malo byť pred povodňami ochránené. Podľa neho do večera sa majú pri Dunaji postaviť zábrany. „Od pondelka (16. 9.) začne kulminovať Dunaj do utorka. Tým, že stihneme v nedeľu do 20.00 h postaviť zátarasy a hrádze vo všetkých slabých bodoch, ochránime aj centrum Bratislavy, pretože všetko by sa vylialo na Šafárikove námestie,” povedal na nedeľňajšom brífingu.
Extrémne zrážky, vylievajúce sa rieky a povodne. V strednej Európe udrela tlaková níž, ktorá priniesla obrovské množstvo vyparenej vlhkosti z mimoriadne prehriatych morí. Meteorológovia vydali najvyšší, tretí stupeň výstrah pred dažďom aj pred záplavami.
Počasie v sobotu potrápilo celé Slovensko! Tu sú najdôležitejšie informácie:
- Výstrahy 3. stupňa platia pre západné Slovensko, kde môže do pondelka napadnúť vyše 230 mm zrážok.
- Skalica vyhlásila mimoriadnu situáciu kvôli pretrvávajúcemu nepriaznivému počasiu, čo má urýchliť riešenie škôd.
- Lodná doprava na Dunaji bude od nedele zastavená pre vysokú hladinu, čo môže ovplyvniť aj výrobu elektriny v Gabčíkove.
- Devínska cesta v Bratislave bola uzavretá kvôli vysypaným kameňom a silnému vetru.
- Povodne zasiahli viaceré európske krajiny, vrátane Švajčiarska a Rumunska, kde už evidujú obete.
- Hasiči zasahovali v Bratislave pri 82 spadnutých stromoch, ktoré poškodili autá, a začali stavať protipovodňové zábrany pozdĺž rieky Morava.
- Pre západné Slovensko boli vydané varovania pred povodňami a silným vetrom, s maximálnymi nárazmi vetra do 100 km/h.
Dôležité: Stupava žiada obyvateľov, aby si pre prípad núdze pripravili evakuačnú batožinu!
Ľudia žijúci pri toku Mláka v Devínskej Novej Vsi sa musia pripraviť na evakuáciu!
Aktuálnu situáciu v súvislosti s počasím sledujeme ONLINE
Veľká voda v Čadci v nedeľu zaplavila desať autobusov Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) Žilina, ktoré stáli v tamojšom stredisku. Cestujúci na Kysuciach sa tak musia v najbližších dňoch pripraviť na výpadky spojov. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa SAD Žilina Ivana Strelcová.
Na snímke autobusová zastávka počas tretieho stupňa povodňovej aktivity na rieke Kysuca v nedeľu 15. septembra 2024 v mestskej časti Čadca-Horelica.
“Z parkoviska sa podarilo vyviezť len dva autobusy, potom to už bolo nebezpečné. Vozidlá teraz budeme musieť odtiahnuť z Čadce do Žiliny, kde ich čaká čistenie a prísna prehliadka,” vysvetlila hovorkyňa.
Dodala, že následkom tejto udalosti v najbližšom čase na Kysuciach určite nebudú premávať všetky linky. Dopravca sa napriek tomu snaží zabezpečiť spojenia v maximálnej možnej miere. “Prosíme cestujúcich, aby sledovali našu webovú stránku, kde budú vždy aktuálne informácie a overovali si, ktoré spoje pôjdu,” povedala Strelcová.
Mesto Šaštín-Stráže vyhlásilo mimoriadnu situáciu “z dôvodu bezprostredného ohrozenia životov, zdravia a majetku pôsobením pretrvávajúcich výdatných dažďov, silných nárazových vetrov a dosiahnutia hladiny rieky Myjava, úroveň tretieho stupňa povodňovej aktivity”.
Kúty informovali, že prišlo k zaplaveniu viacerých častí obce, miestnych komunikácií a priestorov základnej školy. “Vyhlásenie tretieho stupňa povodňovej aktivity bolo podmienené nepriaznivou meteorologickou a hydrometeorologickou situáciou v obci,” dodala samospráva.
Policajti, hasiči, vojaci, dobrovoľníci dnes podávajú nadľudské výkony, napríklad aj v Devínskej Novej Vsi, Marianke a Kuchyni, uviedol vo videu minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).
Premávka električiek a autobusov v Bratislave je čiastočne obnovená. Informoval o tom Dopravný podnik Bratislava (DPB). Ľuďom však odporučil cestovať len v prípade nutnosti, keďže situácia sa môže pre očakávaný vietor opätovne zhoršiť.
“Linka 1 má obnovenú premávku v plnom rozsahu. Linka 3 premáva v predĺžených intervaloch, len vybrané spoje premávajú do Petržalky. Linka 4 premáva len v úsekoch Dúbravka – Šafárikovo námestie a Stanica Nové Mesto – Zlaté Piesky. Na úseku Šafárikovo námetie – Stanica Nové Mesto premáva náhradná autobusová linka X4. Linka 9 nepremáva, na úseku Šafárikovo námestie – Astronomická jazdí náhradná autobusová linka X9,” uviedol.
Po pôvodnej trase už premáva aj linka 32. V pôvodnom rozsahu je obnovená tiež premávka liniek 70 a 99. Premávku v obmedzenom režime postupne obnovuje aj linka 96. “Linka 29 premáva odklonom cez Karlovu Ves a Dúbravku. Medzi zastávkami Mlynská – Hrad Devín premáva náhradná linka X2. Linka 37 v smere Záhorská Bystrica premáva len po kruhovú križovatku v Záhorskej Bystrici,” doplnil DPB.
Na poliach sa robia jazerá vody.
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) varuje pred možnou kontamináciou vody zo studní aj pôdy. Uviedol to na sociálnej sieti na základe upozornenia krízového štábu.
“Krízový štáb Okresného úradu Bratislava upozorňuje na možnú kontamináciu studní, pôdy a úrody v záhradách. Odporúča tiež minimalizovať používanie kanalizácie z dôvodu správnej činnosti čistiarní odpadových vôd,” priblížila krajská samospráva. V prípade potreby núdzového zásobovania pitnou vodou sa majú ľudia podľa nej obrátiť na linku 112.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) avizuje po odznení záplav poskytnutie finančnej a humanitárnej pomoci obyvateľom v zasiahnutých oblastiach. Informoval o tom počas nedeľnej tlačovej konferencie.
Pomoc bude doručovaná cez úrady práce na základe podaných žiadostí od občanov. “Úrady práce budú posudzovať rozsah škôd v každom obydlí, v každej domácnosti,” ozrejmil. Celkový objem pomoci zatiaľ nie je možné vyčísliť, keďže nie sú známe vzniknuté škody.
Niekoľkodňové prerušenie dodávok tepla, ktoré čakajú obyvateľov Žiaru nad Hronom a tamojší priemyselný areál, sa dotknú aj fungovania športovísk. Žiarska radnica informovala, že plaváreň bude v tom čase zatvorená a zimný štadión bude fungovať v obmedzenom režime.
Prezident Peter Pellegrini pomáha hasičom pri práci.
Profesionálni a dobrovoľní hasiči z Bratislavského kraja zasahovali počas soboty večera a v noci na nedeľu (15.9.) pri desiatkach udalostí spôsobených silným vetrom. Zasahovali dokopy 196-krát. Zasahovali najmä pri odstraňovaní spadnutých stromov na cesty a chodníky, či pri odčerpávaní vody z ulíc, pozemkov a pivníc. V nedeľu už bolo nahlásených viac ako 400 udalostí.
Za posledných 24 hodín sa vyskytli zrážky z prehánok a dažďa na celom území Slovenska s najvyššími úhrnmi na Záhorí, v povodí Kysuce, stredného Váhu a ojedinele aj na východnom Slovensku, od 50 do 100 milimetrov, na ostatnom území od 30 do 50 milimetrov. Maximálny úhrn bol zaznamenaný v Perneku – 159 milimetrov (úhrn k 10.00 h). Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.
Zatopené autá v Bratislave.
Slovenská katolícka charita (SKCH) a nezisková organizácie Človek v ohrození vyhlásili zbierky na pomoc ľuďom postihnutým povodňami. TASR o tom informovali z oboch organizácií.
“Získané finančné prostriedky z darovacej výzvy budú využité na doručenie núdzových balíčkov s potravinami, pitnou vodou a hygienickými potrebami či zabezpečenie teplého oblečenia a prikrývok, aby ľudia mohli čeliť chladným dňom a nociam po povodniach,” priblížil PR manažér SKCH Ladislav Bariak.
Zároveň informovala, že podujatie Erasmus Welcome Day v Aule UK v pondelok je zrušené. Lekárska fakulta UK predbežne začína semester podľa plánu, študentom však univerzita odporúča sledovať aktuálne správy pre prípadné zmeny. “Zamestnanci dostanú ďalšie pokyny k pracovnému režimu od svojich nadriadených,” podotkli z UK.
Stredné školy v Skalici a Holíči, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), budú mať v pondelok 16. septembra riaditeľské voľno. TASR o tom informovala hovorkyňa TTSK Natália Petkáčová.
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR odporúča školám v Bratislavskom kraji zvážiť prerušenie vyučovania a prevádzky v pondelok (16. 9.), ak to riaditelia považujú za nevyhnutné na ochranu zdravia a bezpečnosti žiakov. TASR o tom informovali z rezortu školstva.
“Vzhľadom na odporúčania ministerstiev vnútra a životného prostredia pre aktuálne počasie a vyhlásenie 3. stupňa povodňovej aktivity v Bratislavskom kraji ministerstvo školstva odporúča školám zvážiť prerušenie vyučovania a prevádzky v pondelok, ak to riaditelia považujú za nevyhnutné na ochranu zdravia a bezpečnosti žiakov,” uviedli z ministerstva.
Aktuálne je na západnom Slovensku v dôsledku vplyvu nepriaznivého počasia bez elektrickej energie takmer 5000 odberných miest. Od piatka (13. 9.) postihli výpadky elektriny viac ako 100.000 odberných miest. TASR to uviedla hovorkyňa Západoslovenskej distribučnej (ZSD) Michaela Dobošová.
“Avšak vzhľadom na ich závažnosť si niektoré vyžadujú dlhší čas na opravu, preto zatiaľ nemôžeme potvrdiť, že bude dodávka elektrickej energie obnovená na úplne všetkých miestach ešte v priebehu dnešného dňa,” dodala. Zákazníkov preto prosí o trpezlivosť. Podotkla, že aktuálny stav o počte porúch je možné sledovať prostredníctvom webovej aplikácie www.vypadokelektriny.sk.
Podľa informácií portálu mykysuce.sme.sk Povodňová vlna na Kysuciach zaplavila aj autobusy. SAD Žilina žiada ľudí o trpezlivosť. Silné dažde spôsobujú problém aj na železniciach. Z tohto dôvodu nepremáva vlak do Čiech cez Čadcu.
Podľa informácií STVR sa Bratislavskom hrade zrútil oporný múr. V čase incidentu bol hrad uzavretý, čo potvrdila kancelária Národnej rady SR Slovenskej televízii. Už minulý rok bolo zistené, že múr bol naklonený a oddeľoval sa od chodníka.
“Od pondelka (16. 9.) začne kulminovať Dunaj do utorka. Tým, že stihneme v nedeľu do 20.00 h postaviť zátarasy a hrádze vo všetkých slabých bodoch, ochránime aj centrum Bratislavy, pretože všetko by sa vylialo na Šafárikove námestie,” povedal na nedeľňajšom brífingu.
Veľká voda napáchala v nedeľu v Čadci značné škody na majetku. Bude to mať vplyv na režim fungovania škôl, spojov prímestskej dopravy aj života v meste vôbec. Na sociálnej sieti o tom informuje čadčianska radnica. Hladina rieky Kysuca zatiaľ poklesla o viac ako jeden meter a ďalej klesá.
“Mostné prepojenia budú plné sfunkčnené až na základe stanovísk statika. Zasiahnuté ničivými živlom boli aj priemyselné areály, čo bude mať vplyv na riadne fungovanie celého mesta,” poznamenali z radnice.
Keďže pri povodni došlo k prieniku splaškovej vody do okolitej pôdy, radnica upozorňuje obyvateľov na možnú kontamináciu studní, pôdy a úrody v záhradách. “O všetkých ďalších opatreniach, ktoré sa týkajú čo najrýchlejšieho návratu mesta k normálnemu životu, budeme informovať,” dodali z radnice.
Český premiér Petr Fiala apeloval v nedeľu na obyvateľov krajiny, aby sa vzhľadom na povodne a záplavy riadili odporúčaniami pohotovostných zložiek. V sliezskom kúpeľnom meste Jeseník na severe Olomouckého kraja a v okolitých obciach začali v dôsledku povodní padať prvé domy.
V niektorých povodňami postihnutých oblastiach Rakúska za štyri dni napršalo toľko zrážok, koľko zvyčajne zaznamenajú za celý mesiac september, uviedol v nedeľu rakúsky spolkový Úrad pre geológiu, geofyziku, klimatológiu a meteorológiu Geosphere Austria.
Na Slovensku zasiahli viaceré oblasti rozsiahle povodne, najmä v okresoch Senica, Malacky a Skalica. V reakcii na túto krízovú situáciu bolo vyčlenených 10 000 eur z humanitárneho fondu Klubu priateľov a vyhlásená verejná zbierka. Záchranné zložky pracujú v teréne, no najväčšia pomoc bude potrebná, keď voda opadne. Po záplavách budú ľudia čeliť náročným úlohám, ako je vypratávanie domov a odstraňovanie škôd.
Situácia v obci Borinka.
bratislavskej Záhorskej Bystrici ostáva naďalej najhoršia situácia na uliciach Bratislavská a Gbelská. “Napriek intenzívnemu prečerpávaniu vody sa situácia prakticky nemení, ak sa zlepšuje, tak len veľmi mierne,” priznal pre TASR starosta Záhorskej bystrice Jozef Krúpa.
Aktuálna situácia na Devínskej ceste v Bratislave.
Situáciu podľa neho komplikujú nielen trvajúce zrážky, ale aj voda, ktorá sa tam dostáva z okolitých Malých Karpát a vytvára najväčší problém v dolnej časti mestskej časti. “Verím, že popoludní, respektíve podvečer by sa situácia mohla výraznejšie zlepšiť,” uviedol starosta, ktorý skonštatoval, že čelia bezprecedentnej situácii. “Ani tí najstarší si nepamätajú takúto povodeň,” upozornil Krúpa.
Rieka Teplica sa v obci Sobotište (okres Senica) vyliala v nedeľu doobeda do tamojších ulíc. Zasiahnuté boli desiatky domov. V obci pomáhala aj armáda. TASR to potvrdil starosta Sobotišťa Vladimír Jan Kružík.
Vojenský vrtuľník letí nad zaplaveným kúpeľným mestom Jeseník na severovýchode Českej republiky v nedeľu 15. septembra 2024.
Podľa predpovedí Slovenského hydrometeorologického ústavu v Sobotišti už od rána vedeli, že hrozí vyliatie Teplice. “Začali sme chystať pieskové zábrany, kontaktovali sme aj hasičov z okolitých miest a obcí, ktorí nám požičiavali svoje zábrany. Vrecia s pieskom pomáhalo plniť a rozmiestňovať aj približne 35 členov armády,” priblížil pre TASR.
Extrémne počasie spôsobilo na strednom Slovensku rozsiahle výpadky elektriny. Hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš informoval, že bez elektriny je viac ako 3000 odberných miest. Najzasiahnutejšími regiónmi sú horné Považie a Kysuce.
Na snímke neprejazdná Miletičova ulica v Bratislave po poškodenom trolejbusovom vedení následkom popadaných častí stromov dôsledkom nárazového vetra a neustálym dažďom 15. septembra 2024. FOTO TASR – Pavel Neubauer
“Vplyvom silného vetra a výdatných dažďov vznikla na strednom Slovensku energetická kalamita. Elektrinu nemá momentálne približne 3150 domácností. Poruchy vyradili z prevádzky takmer 70 trafostaníc,” konštatoval Gejdoš s tým, že energetici riešia poruchy na ôsmich vedeniach vysokého napätia. Na úrovni nízkeho napätia evidujú skoro 40 lokalít s prerušenou dodávkou elektriny.
Na snímke zvýšená hladina rieky Dunaj pri Starom moste v Bratislave v nedeľu 15. septembra 2024. FOTO TASR – Pavol Zachar
V obci Lozorno na Záhorí ešte nebolo potrebné pristúpiť k evakuácii obyvateľov, situácia najmä na Jelšovej ulici však ostáva kritická. Pre TASR to potvrdil starosta obce Ľuboš Tvrdoň. “Tým, že sa priehrada naplnila, hrozí, že voda z potoka sa začne vylievať, ešte máme k dobru približne 20 centimetrov,” opísal aktuálnu situáciu starosta obce. “Občanov sme požiadali, aby si preparkovali autá a boli pripravení na evakuáciu,” uviedol Tvrdoň. Na evakuačné miesto vyčlenili priestory v starom kultúrnom dome.
Na Slovensku zasiahli viaceré oblasti rozsiahle povodne, najmä v okresoch Senica, Malacky a Skalica. V reakcii na túto krízovú situáciu bolo vyčlenených 10 000 eur z humanitárneho fondu Klubu priateľov a vyhlásená verejná zbierka. Záchranné zložky pracujú v teréne, no najväčšia pomoc bude potrebná, keď voda opadne. Po záplavách budú ľudia čeliť náročným úlohám, ako je vypratávanie domov a odstraňovanie škôd.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR je pripravené spustiť humanitárnu pomoc pre občanov v oblastiach postihnutých záplavami. Vyhlásil to šéf rezortu Erik Tomáš (Hlas-SD).
“Vďaka nedávnej novele zákona je možné pri odstraňovaní škôd spôsobených živelnými pohromami poskytnúť viac finančných prostriedkov na jednu domácnosť, v prípade potreby aj opakovane. O ďalšie financie na nákup materiálu pre svojich občanov sa môžu uchádzať i samotné obce,” skonštatoval. Zároveň poďakoval záchranným zložkám a odborníkom za ich doterajšie nasadenie a profesionálny prístup.
Silný vietor v noci spôsobil v meste Modra v okrese Pezinok viaceré škody. Je vyvrátených niekoľko stromov. Na niektorých miestach sú poškodené verejné osvetlenia a pretrhnuté elektrické a rozhlasové káble. Mesto o tom informovalo na sociálnej sieti s tým, že škody sa odstraňujú.
Na snímke hasič zasahuje v zaplavenom kúpeľnom meste Jeseník na severovýchode Českej republiky v nedeľu 15. septembra 2024.
Prezident SR Peter Pellegrini myslí na všetkých ľudí, ktorí v týchto chvíľach čelia nepriazni počasia. Uviedol to médiám po skončení sa nedeľnej svätej omše v Šaštíne-Strážach v okrese Senica, na ktorej sa zúčastnil pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska.
“Myslíme na všetkých záchranárov, ktorí pomáhajú obyvateľom SR zvládnuť túto situáciu čo najlepšie,” podotkol. Potrebné je podľa neho povzbudiť ľudí, aby sa napriek starostiam, trápeniam a náročnej dobe, ktorú žijeme, dokázali spojiť pre spoločné dobro.
HAsiči pomáhajú ľuďom počas evakuácie v zaplavenom kúpeľnom meste Jeseník na severovýchode Českej republiky v nedeľu 15. septembra 2024.
Polícia upozorňuje na aktuálne dopravné obmedzenia v Bratislavskom kraji súvisiace s nedeľnou mimoriadnou situáciou. V okrese Malacky je na úseku Borinka – Stupava uzavretý príjazd, z Lozorna smerom na Rohožník je neprejazdná komunikácia, cesta medzi obcami Kuchyňa a Pernek je uzavretá, obec Kuchyňa je zaplavená z priehrady, na Priemyselnej ulici v Malackách sú zatopené dvory a chaty v záhradkárskej oblasti.
Situácia počas povodní v okolí Zámockého parku v Stupave. Hasiči pomáhajú z prevozom stravy pre asi 160 seniorov do budovy kaštiela v ktorom sídli domov sociálnych služieb.
V okrese Bratislava IV v Devínskej Novej Vsi na Istrijskej ulici prebieha evakuácia občanov, Devínska cesta v úseku od výjazdu na Dlhé Diely po Devín je uzavretá, na diaľnici D2 na 41,5 kilometri v smere z Bratislavy do Lozorna je voda na vozovke, na úseku je znížená rýchlosť.
V okrese Bratislava III je cesta na Kamzík uzavretá. V Pezinku na Ulici Dona Sandtnera sú zaplavené podzemné garáže pod obytným domom, v Pezinku a okolí hrozí od potoka Cajloch vybreženie.
Na snímke spadnuté konáre stromov na Karadžičovej ulici v Bratislave v nedeľu 15. septembra 2024. FOTO TASR – Pavol Zachar
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková ponúkla Českej republike pomoc pri evakuácii pacientov.
Podľa informácií denníka PLUS JEDEN Deň prinášajú jedlo na člnoch do doma dôchodcov v meste Stupava.
Moravskosliezsky kraj na severovýchode Česka vyhlásil stav nebezpečenstva. Stalo sa tak na výzvu Ústrednej povodňovej komisie a v súvislosti s tým, že kumulačné prietoky v niektorých oblastiach na území kraja môžu presiahnuť úroveň storočnej vody.
Susedné Česko čelí veľkej katastrofe! Pretrhla sa hrádza, padajú domy!
Nielen Poľsko, ale aj susedné Česko zasiahli obrovské povodne. Obrovský nápor vody pretrhol protipovodňovú hrádzu aj v Čechách. Nával vody už zhadzuje domy, informuje portál imeteo.
.V Jeseníku a okolitých obciach zasiahnutých povodňami začali v nedeľu popoludní padať prvé domy, potvrdila starostka Zdeňka Blišťanová.
„Naša činnosť je sústredená najmä na pomoc s evakuáciou obciam na Jesenicku a Šumpersku,” uviedla polícia. V noci na nedeľu rozvodnená rieka Bělá strhla hlavnú cestu I/44 od Jeseníka do Českej Vsi a ďalej cez Piesočnú na Mikulovice. Podľa starostu Českej Vsi Petra Mudru je severný cíp kraja neprístupný zo všetkých strán.
„Aktuálne sa nemožno dostať do mesta Jeseník. Komunikácie sú pod vodou a uzavreté. V Šumperku došlo na niekoľkých miestach k pretrhnutiu protipovodňových hrádzí,“ informovala pred poludním hovorkyňa polície Ivana Skoupilová.
Podľa dostupných informácií tam zasahuje armáda, ktorá spolu s hasičmi evakuuje obyvateľov. Táto oblasť je momentálne úplne nedostupná kvôli zaplaveným cestám.
Policajti žiadajú vodičov, aby do oblasti vôbec nejazdili. Mesto Jeseník vyzvalo obyvateľov, aby sa presunuli do vyšších poschodí alebo na strechy a vyčkali na záchranárov. Nápor valiacej sa vody nezvládli niektoré domy, ktoré začali padať.
„Sme odrezaní od sveta, celé mesto pláva, ale nie pokojnou vodou – ale divokou riekou. Väčšina ľudí zostala v zatopených domoch. Bolo to počas desiatich minút, voda sa zdvihla snáď o meter, nikto to nepredpokladal. Hladina Moravy ráno dokonca klesla, začali sme evakuovať sídlisko Holba kvôli pretrhnutej hrádzi – a odtiaľ sme takmer už neušli. Medzitým sa pretrhla hrádza pozdĺž Hanušovíc a zaplavilo nás to,“ popísal starosta tejto obce Marek Kostka.
V poľskom meste pri hraniciach s ČR sa pretrhla priehrada. Katastrofa, masaker, reagujú miestni
V poľskom meste Stronie Ślonskie, ktoré leží v Kladskom okrese a nachádza sa zhruba desať kilometrov od českých hraníc neďaleko Javorníka, sa v nedeľu pretrhla priehrada, ulice zaplavila prívalová vlna.
🛑STRONIE ŚLĄSKIE🛑
➡️Stronie Śląskie po pęknięciu tamtejszej tamy‼️ Katastrofa…
⬇️🔁⬇️ #Powodź #Powódź pic.twitter.com/Fz0pHLmTB2
— jachcy🇵🇱 (@jachcy) September 15, 2024
Informuje o tom denník Gazeta Wyborcza a ďalšie poľské médiá. V južnom Poľsku, podobne ako v Česku, od piatku výdatne prší. Lejaky rozvodnili niektoré rieky v regiónoch. V Kladskom okrese, kde leží aj mesto Stronie Ślonskie, pretiekla v noci na dnešok už iná priehrada.
Denník Rzeczpospolita napísal, že priehrada nevydržala nápor vody. „Je to masaker,“ povedal poľským médiám jeden z miestnych.
“ale siła ja pierdole”.
Stronie Śląskie. #Powodź #powodz pic.twitter.com/wG2XXG1m89
— Adrian (@fulu77) September 15, 2024
Priehrada predtým podľa denníka Gazeta Wyborcza chránila pred vodou Stronie Ślonskie aj neďaleký Londek-Zdrój, teraz ale prívalová vlna ničí všetko, čo jej stojí v ceste. V Kladsku môže voda prekonať hodnoty z ničivých povodní v roku 1997 a vystúpiť na viac ako sedem metrov.
V českej obci Svitávka neďaleko Brna ľudia nenechali nič na náhodu
Situácia sa v noci na dnešok na mnohých miestach rýchlo zhoršila, napísal server Onet.pl. Úrady Sliezskeho vojvodstva na hraniciach s Českou republikou varovali pred bleskovými záplavami, v susednom Dolnosliezskom vojvodstve, kde pretiekli dve priehrady, je situácia dramatická.
Dobrovoľné evakuácie skončili
„Bohužiaľ sa splnili tie najčiernejšie scenáre. V tejto chvíli už nie sú žiadne dobrovoľné evakuácie. Všetky evakuujeme, či už chcú, alebo nie,“ povedal dnes po 07:00 starosta Glucholaz Pawel Szymkowicz. Podľa záberov na sociálnych sieťach sa voda valila ulicami, jej nápor neskôr zničil most, pred čím úrady od rána varovali.
Povodeň zasiahla kúpeľné mesto Jeseník
Polícia tiež dnes varovala turistov pred návštevou Jelenej Hory, kde sú v dôsledku dažďov zaplavené ulice. „Súčasná situácia zásadne obmedzuje pohyb pre chodcov aj vozidlá, čo môže viesť k závažnému ohrozeniu bezpečia,“ uviedli poľskí policajti vo vyhlásení.
Poľský dopravca PKP Intercity kvôli počasiu odo dneška do odvolania prerušil vlakové spojenie medzi Poľskom a Českom, píšu poľské médiá. niektoré spoje majú skrátenú trasu do miest pri slovenských hraniciach, ďalšie sú zrušené úplne – napríklad expres Silesia z Ostravy do Varšavy.
Poľsko má prvú obeť záplav
Poľsko má aj prvú obeť lejakov a záplav, v Dolnosliezskom vojvodstve sa utopil človek. Na tlačovej konferencii v juhopoľskom Kladsku to oznámil poľský premiér Donald Tusk. Situácia po vytrvalých dažďoch je podľa neho na mnohých miestach v krajine dramatická. Najkritickejšia je podľa denníka Gazeta Wyborcza situácia v meste Glucholazy neďaleko českých hraníc, kde sa rieka vyliala z brehov, a potom v Kladsku.
Príroda ukazuje svoju silu: Vyliata rieka Svratka pri diaľnici z českého Strachujova
Prvú obeť záplav podľa Tuska ohlásil Kladský okres. Polícia neskôr uviedla, že v obci Krosnowice asi 30 kilometrov cez hranicu od českého Náchoda utopil muž. Obec je ale zaplavená, polícia preto zatiaľ prípad nemôže prešetriť. V okrese v noci na dnešok pretiekla priehrada, a to na potoku Wilczka v obci Miendzygórze. Ochromené je aj dopravné spojenie medzi Poľskom a Českom.
Okresné mesto Kladsko je pod vodou. „Bitku sme vyhlásili, mesto je zaplavené,“ povedal poľským médiám starosta Michal Piszko. Hladina rieky Kladská Nisa vystúpila na takmer 6,5 metra, z brehov sa vylial aj zhruba kilometrový kanál Mlynowka.
ZDROJ: TASR / PluskaSK / ČTK / Hlavný Denník / Pravda
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi