JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

„SPUTNIK V“ ZACHRÁNIL PRVÝ, CELÝ ŠTÁT PRED KORONAVÍRUSOM! Očkuje ním už 62 krajín bez úmrtí a vážnych vedľajších účinkov – suverénne najbezpečnejšia vakcína proti Covidu na svete

SAN MARINO: Účinnosť vakcíny „Sputnik V“ sa po prvý raz preukázala najpresvedčivejším a najevidentnejším spôsobom — na základe výsledkov takmer úplného zaočkovania obyvateľstva jednej celej krajiny.

Malý štátik San Marino sa vďaka použitiu ruskej vakcíny úplne zbavil koronavírusu behom niekoľkých týždňov. Ako to celé vzniklo?

San Marino je miništát v strede Talianska, ktorý nie je súčasťou Európskej únie. Má peniaze (HDP na obyvateľa je viac ako 40-tisíc dolárov — čo je takmer o tretinu viac ako v Taliansku; podľa tohto ukazovateľa je San Maríno v dvadsiatke svetových lídrov), zároveň tu však neexistujú veľké prepojenia a lobisti. Preto na začiatku San Marino nedostalo žiadne západné vakcíny — ani Pfizer, ani lacnú AstraZenecu. San Marino v skutočnosti zostalo jedinou európskou krajinou bez vakcín vôbec.

A nurse administering the Sputnik vaccine in San Marino’s only hospital.

Pokusy vyjednávať o dodávkach s Talianmi zlyhali — v Taliansku zúrila epidémia a Rím sa rozhodol minúť všetko pre svoje potreby. V skutočnosti Taliani súhlasili s tým, že dodajú San Marinu jednu vakcínu na každých 1750, ktoré budú Taliansku dodané (to je približne pomer obyvateľov San Marína k počtu obyvateľov Talianska), no malá republika v skutočnosti nedostala pre svojich obyvateľov od suseda nič. Aj napriek tomu, že San Marino potrebovalo veľmi málo — celá populácia štátu predstavuje len niečo vyše 30-tisíc ľudí.

„Tieto postupy (uzavretie a implementácia dohôd s Talianmi – red. pozn.), bohužiaľ, vyžadovali čas. A vzhľadom na to, že v tom čase sa v San Marine ešte ani len nezačalo očkovať, museli sme hľadať alternatívne riešenia,” uviedol štátny tajomník republiky Luca Beccari.

Treba si uvedomiť, že v tom čase bolo chorých alebo infikovaných 10% populácie San Marina. Pre porovnanie, doteraz ochorelo v Rusku na koronavírus okolo 3% populácie, v Taliansku — takmer 7%.

Vtedy sa vedenie San Marina obrátilo s prosbou o pomoc na Moskvu so žiadosťou o poskytnutie „Sputnika V“. Vôbec ich netrápilo, že v tom čase (koncom zimy) zúrila v médiách ohováračská kampaň proti ruskej vakcíne a množstvo novinárov a politikov ju označilo za surovú, nebezpečnú a za skutočnú zbraň v hybridnej vojne Kremľa.

Vôbec ich netrápilo ani to, že ruská vakcína vtedy nebola (a stále nie je) schválená európskymi regulačnými orgánmi. Vláda krajiny berie takéto procedúry vo všeobecnosti dosť ľahkovážne. „Začali sme kupovať Viagru ešte predtým, ako bola schválená v Európe,“ pripomínajú miestni obyvatelia.

Rusko na žiadosť San Marina zareagovalo okamžite. A bolo to logické, pretože: a) republika nepotrebuje toľko dávok; b) je pripravená za ne zaplatiť; c) San Marino udržiava dobré vzťahy s Moskvou (v dobrých sezónach tam príde až 100 tisíc ruských turistov ročne — trikrát viac ako je celá populácia republiky) a nezúčastňuje sa na globálnom procese zavádzania protiruských sankcií.

Vďaka tomu sa vo februári začali dodávky vakcín do San Marina. Dodaných bolo 15-tisíc dávok (na zaočkovanie 7,5-tisíc ľudí), za ktoré krajina podľa niektorých zdrojov zaplatila asi 130-tisíc eur. V apríli však bolo doručených dostatok dávok na zaočkovanie celej krajiny. Do tej doby bolo tiež privezené malé množstvo Pfizeru, ale hlavné očkovanie sa uskutočnilo „Sputnikom V“.

Je kuriózne, že vtedy sa na vládu San Marina s podobnou žiadosťou obrátili Taliani — o zdieľanie vakcíny. Z čisto ľudského hľadiska ich možno pochopiť — talianska vláda, ako aj ostatné členské štáty EÚ a NATO, nie sú slobodné v rozhodovaní a je pre ne ťažké uzavrieť zmluvu s Moskvou skôr, ako dostanú najvyšší súhlas Bruselu a Washingtonu. Čisto epidemiologicky sa to dá pochopiť tiež — v Taliansku, aj keď počet infikovaných klesá, toto číslo predstavuje asi 440-tisíc ľudí (čo je viac ako 13-násobok celej populácie San Marína) a krajina naďalej prosí Európsku úniu o dodávku vakcín.

Talianov však v San Maríne odmietli — a z ľudského hľadiska je rozhodnutie vlády malej republiky možné pochopiť. Taliani nielenže svojho suseda v čase jeho veľkej núdze nechali epidémii napospas, ale navyše vo februári sa ešte aj pokúsili prerušiť dodávku „Sputnika V“ do San Marina a zadržali ho na colnici kvôli chýbajúcej európskej certifikácii (treba si uvedomiť, že San Marino sa nachádza v priestore talianskeho územia a tovar sa do neho dostáva cez talianske prístavy a letiská, najmä v Rimini).

Takže v San Marine sa rozhodli najskôr zaočkovať svojich občanov, pričom plná vakcinácia je naplánovaná do konca mája. Výsledok procesu je však viditeľný už dnes, koncom apríla.

Nárast počtu infikovaných sa k tomuto obdobiu (od 5. do 29. apríla) znížil takmer desaťnásobne — z 520 na 60 ľudí. Tento ukazovateľ je teda 7333-násobne nižší ako v susednom Taliansku (alebo, ak to vezmeme v prepočte na obyvateľa, takmer štyrikrát menší). Aj napriek tomu, že (na rozdiel od Talianska) od 12. apríla v San Marine sú karanténne opatrenia postupne rušené a dnes už takmer zrušené úplne, pričom sa neočakáva ďalší nárast infikovaných ľudí — v skutočnosti populačná imunita už bola dosiahnutá.

26. apríla bolo v krajine registrovaných osem nových prípadov, 27. apríla tri, 28. apríla jeden (pre porovnanie, v Taliansku 26. apríla zistili 8 400 nových infekcií, 27. — 10 400, 28. — 13 400). A ak bude tento trend pokračovať, potom za desať dní v San Maríne nemusí byť diagnostikovaný ani jeden prípad. Výsledkom bude, že San Marino sa stane prvou európskou krajinou, ktorá sa úplne zbaví koronavírusu — napriek tomu, že, ako vieme, bola poslednou európskou krajinou, ktorá vakcínu dostala.

Áno, treba spomenúť aj cenu — a nielen z ekonomického hľadiska, ale aj politického. Po podaní vakcíny však nikto (ako žartujú samotní tamojší lekári) nezačal hovoriť po rusky. Nikto sa nestal ruským agentom, obeťou ruských „hybridných zbraní“.

Dôležitejšie je, že nikto nezomrel. Po podaní tisícok vakcín v San Marine k žiadnym závažným vedľajším účinkom nedošlo.

„Vyskytli sa určité vedľajšie účinky — najmä bolesť hlavy a mierne zvýšenie teploty. V niekoľkých prípadoch došlo k vážnejšej reakcii, ktorá však trvala iba niekoľko hodín. Nemáme žiadne údaje o vážnych následkoch,” vyhlásil sanmarínsky minister zdravotníctva Roberto Ciavatta. Teda žiadne ochrnutie alebo smrť, ako to bolo v prípade vakcín od spoločností Pfizer a AstraZeneca…

Je zvláštne, že západné médiá tvrdohlavo ignorujú sanmarínsky precedens a nevyzývajú svoje vedenie, aby sa vydalo rovnakou cestou na záchranu vlastných občanov. Namiesto zjednotenia sa s cieľom porazenia koronavírusu sa západné krajiny naďalej všemožne snažia vakcínu „Sputnik V“ diskreditovať.

Západným elitám sa za cenu obrovského úsilia podarilo „zachrániť“ pred ruskou vakcínou obyvateľov Českej republiky, Brazílie, Ukrajiny a mnohých ďalších štátov, ktoré to potrebujú. A idealisti, podporovatelia globalizácie (v normálnom zmysle slova) môžu iba snívať o svete, kde sa budú vlády snažiť zachrániť vlastných občanov a nie o mýtickom západnom princípe „jeden blok — jeden vodca — jeden nepriateľ“.

 

Zdroj: https://sk.news-front.info/

Odeslat komentář