JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Srbsko upevňuje vojenské vzťahy s Čínou – kupuje nový protilietadlový raketový systém – čínsky FK-3 (obdoba S-300)

SRBSKO: Srbská armáda dostane protilietadlový raketový systém FK-3 (RS PVO) vyrobený v Číne. Obstarávanie bolo zazmluvnené a zaplatené podľa výročnej obchodnej správy verejnej spoločnosti Jugoimport-SDPR za posledný rok. Jeden odsek uvádza, že boli uzavreté dovozné zmluvy v hodnote 620,3 milióna amerických dolárov. Jedným z najväčších obchodov medzi nimi je obstaranie „systému protivzdušnej obrany FK-3“.

Ďalšími najvýznamnejšími zmluvami z hľadiska hodnoty sú modernizácia lietadiel MiG-29, ktorá sa týka integrácie dodatočnej avioniky vrátane úprav radarov a nových rakiet vzduch-vzduch a vzduch-zem, potom nákupu francúzskych raketových systémov Mistral 3 a čínskych CH- 92A, ktoré už dorazili a boli verejnosti predstavené 4. júla na letisku Batajnica. Ďalšie práce sú v procese realizácie.

Pred dvoma rokmi bol v médiách uvedený čínsky PVO FK-3 ako systém, ktorý sa obstará na modernizáciu územnej protivzdušnej obrany Srbska. Informácie o tom prišli zo štátneho vedenia Srbska. Obstarávanie FK-3 boli súčasťou tém na stretnutiach medzi prezidentmi Xi Jinpingom a Aleksandarom Vučićom už od júla 2018, keď delegácia ministerstva obrany Srbska navštívila spoločnosť v Pekingu a videla systémy FK-3 a FM-3000.

Prvé srbské vzdušné obranné raketové systémy boli obstarané v prvej polovici 60. rokov a bývalý ZSSR bol jediným zdrojom raketovej technológie na ničenie cieľov vo vzdušnom priestore. Teraz srbská armáda používa systémy zdedené z juhoslovanskej éry a obrana Belehradu spočíva v divíziách protivzdušnej obrany RS Neva-M s deštrukčnou zónou do vzdialenosti 25 km a výšky 18 km. Občianska vojna odložila obstaranie nového zariadenia, hoci počas turbulentných 90. rokov sa objavilo veľa klebiet o pokusoch a ponukách ruského PVO S-300.

Taktické a technické vlastnosti FK-3 sú málo známe, pretože ide o vývozný systém, ktorý až do objednávky pre Srbsko nemal žiadnych používateľov. Doteraz poskytovali Číňania na výstavách zbraní iba skromné ​​informácie, podľa ktorých ide o systém s deštrukčnou zónou do vzdialenosti 100 km a výšky 27 km. V domácich zdrojoch sa neustále spomínajú tri systémy a môžeme predpokladať, že ide o informácie od vedenia štátu, že sú presné a že ide o tri batérie.

Srbskí odborníci vysvetľujú, že komplex FK-3 je vybavený raketami stredného doletu a je určený na likvidáciu lietadiel, okrídlených rakiet, rakiet triedy „vzduch – zem“, vrtuľníkov a iných terčov. Radar zameriavania zabezpečuje riadenie hneď 12 rakiet, ktoré môžu byť vypustené na 6 terčov. Raketová jednotka je schopná zaútočiť na 36 terčov svojimi 72 raketami. Vzdialenosť paľby dosahuje 100 km, výška dosahu od 50 metrov po 27 kilometrov.

Údajne bol vyrobený variant HQ-22 pre Čínsku ľudovú oslobodzovaciu armádu, ktorá má časť spoločných prvkov, ale rakety s deštrukčnou zónou do 170 km. V základnej správe čínskej televízie z roku 2014 sa uvádza, že skupina HQ-22 je v zbrojení od roku 2014, ale rezerva sa musí zodpovedajúcim spôsobom zachovať, pretože čínsky vojenský priemysel veľmi často používa agresívne marketingové a zobrazovacie systémy v rôznych štádiách vývoja po dokončení.

Kvôli presvedčivosti sa testovacie záznamy často zobrazujú ako výcvik v jednotkách čínskej armády. Nové zábery čínskej televízie z novembra 2019 predstavili natáčanie HQ-22 v brigáde protivzdušnej obrany, ktorú možno považovať za skutočnú bojovú jednotku z hľadiska terénu a atmosféry, a nie za „skryté“ testovacie miesto.

Medzitým sa začalo prezbrojenie čínskej protivzdušnej obrany HQ-22, čo je náhrada za HQ-2, čo je čínske označenie za dávno zastaranú vzdušnú obranu RS Dvina sovietskeho pôvodu, ktorá dosiahla vrchol slávy pred štyridsiatimi a viac rokmi vo vietnamskej vojne. Nové systémy HQ-22 a FK-3, ktoré sa čoskoro uvidíme v Srbsku, sú nepriamo želaním veľkej časti verejnosti Srbska obstarávať ruské S-300. Konkrétne, Číňania navrhli rakety na základe riešení ruských rakiet rôznych variantov, ktoré dostali so systémom S-300 v 90. rokoch.

Vo februári Srbsko kúpilo od Ruska moderný protilietadlový systém Pancir-S1
Srbský prezident Aleksandar Vučič vtedy pre televíziu TV Prva uviedol, že Srbsko sa pre nákup systému Pancir S-1 rozhodlo po tom, čo mu to navrhol ruský prezident Vladimir Putin.

„Kúpte Pancir, svoju výnimočnú efektívnosť preukázal v Sýrii. Tento systém protivzdušnej obrany je veľmi efektívny pri útokoch na drony, ktoré sa v modernom vedení boja stávajú,“ tlmočil pre TV Prva Putinove slová Vučič.

Napriek tomu, že Srbsko sa usiluje o členstvo v EÚ, Belehrad pod Vučičovým vedením upevňuje svoje politické a vojenské vzťahy s Ruskom, ktoré je jeho významným spojencom. Srbsko sa zaviazalo, že sa nestane členom NATO a odmietlo sa pripojiť k sankciám, ktoré na Rusko uvalila EÚ pre jeho politiku na Ukrajine.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář