Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
NĚMECKO / RUSKO: Část ruských Němců odchází z Německa do ruské Kaliningradské oblasti. Jako důvody uvádí pocit nezačleněnosti stejně jako obavy z „LGBT propagandy“ na Západě. Přiznávají ale, že Kaliningradu dávají přednost před jinými ruskými místy pro jeho evropskost a blízkost. Projevuje se tak zřejmě fakt, že území bylo dříve právě německé.
Zvýšenou poptávku ruských Němců po bydlení v Kaliningradu potvrzují místní realitní kanceláře. Realitní agenti uvádějí, že je zvláště populární mezi těmi, kteří mají v Německu stále rodinu.
Podle realitní agentky Světlany dávají Němci městu přednost obecně. „Proč si vybírají právě Kaliningrad? Protože město působí evropsky. Možná je pro ně psychologicky jednodušší se tam přestěhovat: připomíná jim Německo, ale je ruské,“ řekla ruskému nezávislému portálu Novaja gazeta.
K podobnému závěru dochází i Jurij, jenž do Německa odešel v devadesátých letech. „Myslím, že většina lidí si Kaliningrad vybírá právě kvůli jeho poloze. Do Mnichova je to mnohem blíž než do Moskvy, a i když to chvíli trvá, můžete tam zajet za příbuznými,“ uvádí.
On sám do ruského území mezi Litvou a Polskem odešel, protože necítil, že by do Německa patřil. Podobné důvody podle politoložky ze Středoevropské univerzity ve Vídni Liliji Sablinové uvádí více ruských Němců, kteří mají pocit, že i přes ekonomickou prosperitu nejsou součástí Německa.
Nespokojenost vyjadřovala i Marina. V Německu se podle ní zavádí „LGBT propaganda“. Bála se o své děti, přítomnost mužů ve školce ji znepokojovala, podezřívala je z pedofilie. Rozhodla se proto odejít.
„Pro naše děti je to poslední příležitost osvojit si ruskou kulturu, mentalitu a tradiční hodnoty. Uvědomujeme si, že pokud vyrostou v Německu, nebudou se chtít vrátit. Chceme našim dětem vštípit jiné hodnoty a hlavně je nezkazit,“ vysvětluje své důvody odchodu.
Rusko se dlouhodobě snaží vystupovat jako obhájce tradičních křesťanských hodnot a útočiště pro ty, kteří utíkají před „woke šílenstvím“ na Západě. Někteří Američané a další národnosti skutečně připustili, že do Ruska odešli kvůli nespokojenosti s politicko-kulturní atmosférou ve své zemi.
Kaliningrad, česky Královec a německy Königsberg, založili ve 13. století křižáci na počest českého krále Přemysla Otakara II. Po století byl součástí Pruska, později Německa, po druhé světové válce si Kaliningradskou oblast přisvojil Sovětský svaz.
ZDROJ: Novaja gazeta

Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi