JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Stát mění strategii. Chce omezit plošná opatření a přejít na chytrou karanténu. Co přinese Inteligentní karanténa a jak se nouzový stav zmírní?

ČESKO: Nový systém identifikace nakažených, takzvaná inteligentní karanténa, umožní pomocí dat z mobilů a platebních karet zmapovat, kde se nakažený člověk pohyboval v posledních pěti dnech. Systém by měl být spuštěn po Velikonocích.

Nakažený bude muset s monitorováním souhlasit a při pohovoru s hygienikem by si pak měl vzpomenout, s kým se potkal. Všechno by se mělo stihnout do tří dnů. Nový systém se má spustit už druhý dubnový týden.

„Nakažený bude požádán, aby dal informovaný souhlas. Pak se vyjede jeho stopa, která bude založená na monitorování jeho mobilního operátora za posledních pět dní plus platby kartou,“ popsal náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Po pohovoru s hygienikem se pak udělá kvalifikovaný odhad rizikových osob. Ty budou okamžitě osloveny, bude u nich provedená karanténa a budou za nimi vyslány odběrové týmy.

U všech lidí se kvůli absenci příznaků podle něj nemusí podařit nákazu zachytit. „Bude tu třeba deset nebo dvacet procent osob, které nezachytíme, ale my potřebujeme chytit těch 80 procent,“ zdůraznil Prymula.

Vloží se do toho armáda

Významně se zapojí armáda, která bude mít řadu pravomocí. „Bude koordinovat činnost krajských hygienických stanic tak, abychom byli schopni získat výsledky. Bude zabezpečovat transporty některých odběrových týmů, bude schopná dodat specializovaná vozidla a vozidla použitá na dopravu personálu,“ vysvětlil Prymula.

Přijdou přísné sankce

Spolu s novým systém inteligentní karantény také mohou přijít postihy za její porušování: „Až bude spuštěn, budou postihy přísnější, bude skutečně možno člověka vytrasovat a policie bude dodržování postihovat,“ řekl Prymula.

Dřívější data ukázala, že platební karty 46 procent lidí, kteří měli nařízenou karanténu, byly v jejím průběhu použity. Prymula ale doufá, že je třeba půjčili v rodině, aby jim došli nakoupit.

Zmírnit nouzový stav

Kromě účinnějšího boje proti šíření koronaviru je zájmem státu postupně opět uvolňovat přiškrcenou ekonomiku, kterou kromě mohutného výpadku služeb začala sužovat i postupné odstavování výroby. Omezení pohybu osob již tedy nemá být plošné, ale cílené na rizikové skupiny a zeměpisné oblasti.

Neznamená to ale celkové uvolnění. Na obnovení hromadných akcí, otevření škol a cestování se bude muset ještě týdny, ne-li měsíce počkat.

 

 

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář