JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Střelba do demonstrantů, evakuace parlamentu. V Hongkongu přituhuje

Sekretariát Zákonodárného sboru Hongkongu informoval o naléhavé evakuaci personálu. Stalo se tak na pozadí probíhajících protestních akcí v daném městě. Ty už přerostly ve střety demonstrantů s policií.

„Sekretariát Zákonodárného sboru vydal dne 1. října v 15.55 hod místního času varování. Všichni zaměstnanci se musí za bezpečných podmínek naléhavě evakuovat z komplexu budov Zákonodárného sboru,“ uvádí se ve zveřejněném prohlášení.

Masové protesty v den 70. výročí založení ČLR probíhají v různých částech velkoměsta.

Tisíce demonstrantů, kteří se vydali na neschválený pochod z čtvrtě Causeway Bay na ostrově Hongkong, se v současné době dostali k vládnímu komplexu ve čtvrti Admiralty. Na místě byla zablokována doprava.

Hongkongská policie musela v úterý použít dokonce i slzný plyn, aby rozehnala agresivní demonstranty, kteří hlásají protivládními hesla. Z bezpečnostních důvodů bylo ve městě uzavřeno několik nákupních center a také 11 stanic metra.

Uvádí se, že jeden z policistů v Hongkongu vystřelil na demonstranta ze zbraně. Zraněný byl hospitalizován, oznámila hongkongská média. Podle informací novin The South China Morning Post byl demonstrant zraněn v oblasti hrudníku. Jiné detaily však noviny neuvádí.

O události informovala také televizní a rozhlasová společnost RTHK. Ta uvedla, že byl pravděpodobně jeden z demonstrantů zraněn při střelbě. Dotyčný měl mít na levé straně hrdi stopy krve a v současné době je mu poskytována lékařská pomoc. Objevily se také informace o tom, že zraněnému muži byla nasazena kyslíková maska a poté byl na nosítkách přemístěn do sanitky.

Jde o první případ od začátku masových demonstrací, kdy policisté proti protestujícím použili munici. V minulosti totiž policie jen výstražně střílela do vzduchu.

Masové protesty, které vyprovokovalo projednávání zákona o extradici, probíhají v Hongkongu již od začátku června. Hongkongská opozice již dříve plánovala, že 1. října uspořádá velký protestní průvod, její návrh byl však zamítnut. To ale nijak nezastavilo protestující lidi, kteří vyšli do ulic a střetli se s policií. Demonstranti se setkali v různých částech města, rozbíjeli semafory a silniční zátarasy a pokřikovali různá hesla.

V Hongkongu byli policisté popáleni neznámou leptavou tekutinou

Příslušníci policie a novináři byli popáleni poté, co protivládní demonstranti v Hongkongu použili leptavé tekutiny. Takové informace se uvádí ve zprávě hongkongské policie.

„Účastníci pouličních nepokojů použili leptavé tekutiny, v důsledku čehož popálili příslušníky policie a novináře,“ uvádí se ve zprávě zveřejněné na facebookovém účtu tamní policie.

Policie zveřejnila rovněž několik fotografií. Na nich je například k vidění policejní uniforma rozleptaná touto látkou, ale také policista s popáleninami připomínajícími popáleniny způsobené kyselinou. Policie tyto útoky důrazně odsoudila.

Odeslat komentář