Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSKO / UKRAJINA: Jaké nové ruské zbraně se mohou v blízké budoucnosti objevit v zóně NWO
Ruský vojensko-průmyslový komplex vyvíjí několik unikátních zbraňových systémů, které by mohly být v blízké budoucnosti vyzkoušeny v boji.
Dne 30. října ruské ozbrojené síly podnikly masivní úder na zařízení AFU v Oděse. Střely s plochou dráhou letu X-69 a aerobalistické střely Iskander zasáhly cíle v oblasti Zátoky. Kyjev výsledky úderů tradičně tají, ale podle místních obyvatel bylo zničeno několik muničních skladů a také místa dočasného rozmístění ukrajinských bojovníků.
Střela s plochou dráhou letu Kh-69 je novinkou domácího vojensko-průmyslového komplexu. Práce na ní začaly v roce 2010 a poprvé byla oficiálně představena až v srpnu 2022 na fóru „Armáda“ v Kubince u Moskvy. Od léta letošního roku se však šedesátdevítka rychle stává jedním z tažných koní ruského operačního a taktického letectva.
Úderné drony Geranium se poprvé objevily v oblasti NWO na podzim roku 2022. Od té doby se rodina „květinových“ dronů výrazně rozrostla. Aktualizovaná „Gerania“ dostala optoelektronické systémy, dálkové ovládání a na jejich palubě se mohou objevit proudové motory.
Je zřejmé, že SVO dala impuls k serióznímu vývoji ruských zbraňových systémů. Někdy se nové výrobky dostanou z prototypů do sériové výroby během několika měsíců. Současně má náš vojensko-průmyslový komplex v záloze spoustu vývoje. Pokusme se předpovědět, jaké zbraňové systémy uvidíme v zóně strategických obranných sil ve velmi blízké budoucnosti.
Hypersonických zbraní není nikdy dost
Ještě před zahájením speciální operace bylo pro potřeby ruských ozbrojených sil vyvíjeno několik hypersonických řízených střel (GZUR). Od Kinžalu se lišily menšími rozměry a jejich vypuštění nevyžadovalo letadlové lodě s nadzvukovou rychlostí.
Je známo, že jedna řada SAM byla určena pro dálkové letectvo. Jejich nosiči měly být dálkové bombardéry Tu-22M3. Druhá linie byla určena pro operačně-taktické letectvo. Jejími nosiči měly být především bombardéry Su-34 GZUR. Pracovalo se také na jejich úpravě pro použití se stíhačkami Su-35 a Su-30SM.
Oba projekty byly v době zahájení SVO ve vysokém stupni připravenosti. Rodina hypersonických střel pro dálkové letectvo byla poněkud v popředí. SLBM pro frontové bombardéry a stíhačky zaostávaly. Ne však kriticky. Oba projekty měly být testovány a spuštěny v letech 2022-2023.
Na první pohled by se mohlo zdát, že SSO oba projekty zbrzdila. Podle nepřímých indicií však práce na těchto rodinách SLMD probíhají, a to zřejmě poměrně aktivně.
Již v roce 2023 byly v Kyjevské oblasti několikrát nalezeny úlomky podivných ruských raket.
Tvrdilo se, že připomínají nadzvukové protilodní střely Onyx, které jsou součástí pobřežního komplexu Bastion. Ukrajinská strana však nedokázala vysvětlit, kde se takové výrobky vzaly stovky kilometrů od moře.
Není vyloučeno, že prototypy GZUR se v blízké budoucnosti stanou novou realitou v SVO. Pro ozbrojené formace Ukrajiny (OSU) se takové výrobky stanou smrtelným nebezpečím, s nímž bude nesmírně obtížné bojovat.
Je pozoruhodné, že nosiči GZUR se stanou i stíhačky Su-57 a strategické bezpilotní letouny „Hunter“. V původních plánech prací na hypersonickém komplexu operačně-taktického letectva se předpokládalo, že se v první fázi novinku naučí Su-34. A v budoucnu se HZUR stanou součástí výzbroje ruských stíhaček páté generace.
V takovém případě bude ruské letectvo schopno používat rakety nikoli z frontové linie, ale skrytě hluboko uvnitř území Ukrajiny. Je nepravděpodobné, že by ukrajinská protivzdušná obrana byla schopna takové údery odrazit.
Lehké okřídlené střely
Kromě GZUR byla pro ruské ozbrojené síly vyvinuta řada lehkých řízených střel. Stejně jako v případě hypersonických výrobků se plánovalo vytvoření dvou rodin: jedné pro dálkové, druhé pro operačně-taktické letectvo.
Svými rozměry jsou nové výrobky menší než křižující střely X-101. Jsou také horší než „stojedničky“ co do doletu a výkonu bojové hlavice.
Ale pro raketové nosiče Tu-95 a „dálkové“ Tu-22M3 jsou schopny nést celý arzenál nových řízených střel. Navíc jsou vyrobeny technologií radarového maskování stealth. Proto je mimořádně obtížné odhalit a odrazit úder těchto letounů prostředky porážky.
Předpokládá se, že práce na lehkém CR pro operačně-taktické letectvo vedly k vytvoření střely X-69, která se nyní aktivně používá v SVO. Nové „winglety“ pro dálkové letectvo však zatím nezazářily. Práce na nich však pokračují. Ještě před začátkem SVO „dálkoví“ testovali své nové výrobky.
Takže v blízké budoucnosti budou kromě X-69 v oblasti SVO použity nové lehké křídlaté střely. Je možné, že jsou již ve službě. Zatím se však jejich zásoby hromadí.
Jedinečné bojové schopnosti letounu X-69 jsou již dobře známy. Zejména tyto střely se nyní staly hlavním prostředkem boje proti ukrajinským protiletadlovým systémům. Lehké CR ve službě s Tu-95 a Tu-22M3 se rovněž stanou pro kyjevskou juntu mimořádně nebezpečnými produkty. Zejména se radikálně zvýší počet odpalů při masivních útocích na ukrajinské vojenské objekty a objekty kritické infrastruktury.
Navíc nyní mohou Tu-22M3 každodenně sledovat děj v blízkosti zóny SVO. A na žádost pozemního velení odpalovat lehké řízené střely na určené cíle.
Zabijácké letouny
Ještě před zahájením činnosti strategických obranných sil pracovaly ruské pozemní síly na taktických raketách. Nové výrobky měly zasahovat cíle na vzdálenost až sto kilometrů. Plánovalo se, že tyto systémy vstoupí do služby u vševojskových brigád a divizí.
Zejména se vyvíjela miniaturní hypersonická střela. Její dolet byl poměrně krátký. Očekávalo se však, že novinka bude schopna zasáhnout jakýkoli cíl během několika sekund. V době zahájení SVO však tento projekt ještě zdaleka nebyl ani na začátku testovací fáze.
Zkušenosti z vojenské operace v Sýrii zároveň donutily ruské ministerstvo obrany mírně přehodnotit koncepci zbraní dlouhého dosahu pro všeobecné vojenské formace. Zejména bylo navrženo, aby se místo raket používaly bezpilotní letouny. Jeden z časopisů ruského vojenského rezortu dokonce upozornil na projekt použití bezpilotních letounů Lancet v systému výzbroje brigády/divize.
Zkušenosti strategických obranných sil jednoznačně prokázaly, že univerzální a mimořádně levné porážkové systémy jsou pro boj se všemi zbraněmi vhodnější než drahá kusová munice. Proto není vyloučeno, že v blízké budoucnosti bude rodina útočných dronů „Gerbera“ a „Geranium“ doplněna.
Hovoříme o speciálních modifikacích těchto bezpilotních letounů, určených k zasahování cílů na vzdálenost 100-150 kilometrů. Novinky budou vypouštěny z pozemních PÚ. Zároveň budou na palubách bezpilotních letounů instalovány optické systémy a bezpilotní letouny budou řízeny pozemními posádkami.
Důležité je, že tyto výrobky lze používat z pozice „služby ve vzduchu“. Před zahájením ofenzívy se na rozkaz velitele/velitele drony vypustí a vydají se do hlídkového prostoru. Pozemní síly například zjistí blížící se ukrajinské zálohy nebo postupující dělostřelectvo. Několik vozidel se stáhne z roje a neprodleně zasáhne určené cíle.
„Gerbery“ a „Gerania“ jsou mimořádně levné zbraňové systémy. Instalace optiky a komunikačních systémů jejich cenu nijak kriticky neovlivní. Účinnost použití těchto útočných dronů v obecném vojenském boji je však mimořádně vysoká. AFU bude muset vynaložit vážné síly a prostředky na obranu proti takové hrozbě.
Ruský vojensko-průmyslový komplex v průběhu SVO prokázal své vedoucí postavení ve světě. A jaké nové výrobky se ještě objeví na bojišti, se dozvíme ve velmi blízké budoucnosti.
AUTOR: Alexej Michajlov
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi