JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Súd s Kotlebom: odmietol dohodu o vine a treste, hovorí o šikane. Kotlebovi hrozí až 8 rokov za mrežami!

SLOVENSKO: Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová dnes viedla hlavné pojednávanie v kauze sporných šekov predsedu opozičnej ĽSNS Mariana Kotlebu. Obžalovaný je z trestného činu prejavovania sympatií k hnutiam smerujúcim k potláčaniu základných práv a slobôd. Dopustiť sa ho mal odovzdaním šekov na 1488 eur, čo má byť neonacistická šifra

Na súd prišiel Marian Kotleba dobre naladený a podľa portálu tvnoviny.sk si pred pojednávaním pozeral videoklip Elánu, ktorý ostro kritizuje novinárov. Na súde bol okrem neho prítomný jeho právny zástupca Tomáš Rosina, ako aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz.

Prokurátor Honz podal obžalobu na Kotlebu ešte v októbri minulého roku. Kotleba sa mal trestného činu dopustiť, keď odovzdal trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov vystavených na sumu 1488 eur.

„Pričom číslo 1488 je známe a používané v symbolike extrémistov, a je spojením čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu) a 88 (ôsmym písmenom v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu ‘Heil Hitler!’), čím verejne a na mieste verejnosti prístupnom najmä používaním hesiel prejavoval sympatie k rasistickej a (neo)nacistickej ideológii,“ uviedla vtedy hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Šéf ĽSNS Marian Kotleba však hovorí o šikane a na pojednávaní odmietol dohodu o vine a treste. Následne ho sudkyňa informovala, že v jeho prípade bol skutok prekvalifikovaný na prísnejší paragraf a hrozí mu trest 4 až 8 rokov. V tejto súvislosti Kotleba navrhol, aby súd dnešné pojednávanie odročil. Sudkyňa mu vyhovela.

Ďalšie pojednávanie sa uskutoční po voľbách, 4. marca 2020.

Dôvodom prekvalifikovania skutku je pravdepodobne iniciatíva špeciálneho prokurátora Tomáša Honza, ktorý mal ešte dopĺňať spis o ďalšie dôkazy medzi nimi aj o kadidátnu listinu ĽSNS do parlamentných volieb. Tá podľa neho ukazuje, akými ľuďmi sa Kotleba obklopuje.

Kotleba nie je Honzova politická prvotina 

Prokurátor Tomáš Honz sa do povedomia dostal aj nedávnou obžalobou voči Ficovi pre jeho vyjadrenie, ktorým sa zastal Mazureka: „Milan Mazurek povedal to, čo si myslí celý národ. Ak popravíte niekoho za pravdu, urobíte z neho národného hrdinu.“

Honz rovnako vzniesol obvinenie predtým aj voči Milanovi Mazurekovi pre jeho predmetné vyjadrenia v rádiu Frontinus na adresu Rómov.

Ten istý prokurátor pritom zastavil stíhanie novinára Arpáda Soltésza za jeho vyjadrenia na sociálnej sieti Facebook o „bielej spodine“. Honz tiež poslal o piatej ráno ozbrojené komando na predvedenie Tibora Rostasa a vzniesol obvinenie aj voči kardiochirurgovi Viliamovi Fischerovi za preberanie úplatku.

Ďalšie pochybné sumy

Ukazuje sa, že v centrálnom registri zmlúv sa nachádza mnoho zmlúv s uvedenou sumou a možno aj práve preto Kotleba odmietol dohodu o vine a treste.

Naktuálnejšou zmluvou je zmluva Slovenskej produkčnej a.s. s RTVS, ktorá bola uzavretá 2. decembra 2019. Na rovnakú sumu uzavrel zmluvu aj herec Milan Lasica. Ide o zmluvu o podaní umeleckého výkonu a udelení licencie na jeho použitie, ktorú uzákonil tiež s RTVS.

Medzi ďalšie firmy, ktoré majú zmluvy na rovnakú sumu patrí aj Technická univerzita v Košiciach, Slovenské banské múzeum, Okresnú súd Galanta, Sociálna poisťovňa a mnohé iné.

Aktuálne poukázala sumu 1488 aj Kiskova strana Za ľudí. Transparetný účet ukazuje, že strana zaplatila uvedenú sumu za prípravné agentúrne práce.

Transparetný účet strany Za ľudí

 

Prokurátor: Marian Kotleba by pri prísnejšej kvalifikácii nemohol dostať podmienku

Ak by bol Marian Kotleba odsúdený podľa prísnejšej kvalifikácie, ktorú zvažuje sudkyňa Ružena Sabová, šiel by zrejme do väzenia. V tomto prípade by totiž nebolo možné uložiť peňažný ani podmienečný trest. Myslí si to prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Tomáš Honz. Kotleba sa na pojednávanie podľa vlastných slov pripraví.

Prokurátor sa domnieva, že sudkyňa zrejme zvažuje prísnejšiu kvalifikáciu v súvislosti s Kotlebovými kandidátmi do volieb. Na kandidačnej listine ĽSNS sú viacerí kandidáti, ktorí mali problémy so zákonom aj pre extrémizmus. Oboznámiť kandidátnu listinu ĽSNS a analýzu jednotlivých mien navrhla podľa Honza prokuratúra.

Sabová oznámila, že zvažuje pri Kotlebovi prísnejšiu právnu kvalifikáciu. Podľa tej by šéf ĽSNS mohol byť súdený nie za trestný čin prejavu sympatií k hnutiam potláčajúcim základné práva a slobody, ale rovno za založenie, podporu a propagáciu takého hnutia. V tomto prípade by mu hrozil prísnejší trest, až osem rokov odňatia slobody, ktorý sa podľa Honza nedá vyriešiť podmienečným trestom.

„Keď chcete preukázať, že tá číselná symbolika súvisí s neonacizmom, to znamená, že nejde priamo o odovzdávanie šeku s hákovým krížom, ale s číselnou symbolikou, ktorá predstavuje neonacizmus, musíte obžalovanému dokázať, že je jeho motivácia neonacistická,“ vysvetlil Honz. Neonacistická motivácia má podľa neho vyplývať z toho, akými osobami sa obžalovaný obklopuje, čo vykonal v minulosti a aké sú dôkazy z minulého obdobia.

Odeslat komentář