JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Sulík: Musíme tej chobotnici odťať chápadlá

SLOVENSKO: Lídri opozície sa v pondelok stretli v SaS-kárskom Liberálnom dome. SaS, Progresívne Slovensko, Spolu, KDH, Za ľudí, OĽaNO, Sme rodina. „Zhodli sa na jednom – chcú poslať Smer do opozície,“ napísala Pravda.sk s tým, že zádrhelom je spôsob, ako sa k tomu dopracovať. „Takmer každý má o tom inú predstavu.“

„Slovensko má nádej, aby tu bolo lepšie. Spájať má vždy zmysel, ak tí, ktorí sa spojiť chcú, zdieľajú rovnaké hodnoty. Toto je náš prípad,“ uviedol tlačovkovú selanku šéf SaS známy aj z kauzy SaSanka, keď s Kočnerom niekoľkokrát raňajkoval a rozprával sa napríklad o zosadení vtedajšej premiérky Radičovej, či o voľbe generálneho prokurátora. Tlačovka bola zostavená zo siedmich predstaviteľov opozície, ktorá má držať spolu. A spája ich práve aj neslušnosť, hoci navonok stále proklamujú jej opak – teda slušnosť. Michal Truban, ktorý propagoval užívanie drog, Miroslav Beblavý, ktorý sa neštítil kandidovať za SDKÚ v čase, keď už bola známa Gorila či podozrivé financovanie tejto Dzurindovej strany, Andrej Kiska, ktorý v rozpore s Ústavou SR odmietol ako prezident menovať sudcov Ústavného súdu či vo svojich spoločnostiach ponúkal ľuďom úroky v rozpore s dobrými mravmi. A Igor Matovič, ktorý stále dostatočne nevysvetlil svoje nevyjasnené daňové „príbehy“. Ďalej tam bol Boris Kollár, ktorý bol s mafiánom na kubánskej dovolenke. A napokon zástupca neprítomného Alojza Hlinu – toho Hlinu, ktorý má krčmy a nevedel vymenovať desatoro božích prikázaní. Spojenie v neslušnosti. Lebo je neslušné propagovať pred deťmi branie drog, dohadovať si ako predseda parlamentu voľbu generálneho prokurátora či praktikovať úžerníctvo.

Podľa Sulíka si už „niečo preskákali, máme svoje skúsenosti, sme poučení a vieme, že zmena príde len vtedy, keď každý prekročí svoj tieň.“ To povedal predseda SaS, z ktorej nedávno odišla skupina okolo Galka. Dodal, že oni ten tieň preskočiť dokázali. „Slovensko ovládajú mimoriadne škaredé hnusné kauzy a toto musí skončiť,“ povedal, no zabudol dodať, že ide o kauzu Dzurindovcov a že on bol nielen poradcom ministra financií Mikloša, ale neskôr s tým istým SDKÚ – aj keď na čele s novou líderkou Radičovou – išiel do vlády.

Veľký mačkopes?

PS a Spolu by chceli z dvojkoalície vytvoriť trojkoalíciu aj so stranou Za ľudí. Kiska to odmietol a navrhol, aby sa diskutovalo o širokom Bloku zmeny. Chcel by, aby tam boli Za ľudí, PS, Spolu, SaS, OĽaNO a KDH. Problém je aj to, že s Borisom Kollárom sa počíta len ako poistkou, ak by chýbali hlasy. A toto dokonca povedal priamo stojac vedľa lídra Sme rodina. A Sme rodina zase bude chcieť svoje ultimatívne požiadavky. Navyše veľký blok nechce SaS. Matovič ide proti KDH, a to aj svojou platformou v OĽANO s názvom Odvážne, ktorou chce odčerpať hlasy práve kresťanským demokratom a zároveň si vytvoriť alternatívu na svoje politické prežitie, ak zvyšok OĽANO prejde za Remišovou do Kiskovho hnutia Za ľudí.

A tak politické strany Progresívne Slovensko – Spolu, KDH, SaS, Za ľudí, Sme rodina, OĽANO sa nespoja do veľkej predvolebnej koalície. Je tam veľa faktorov, ktoré sú proti. Ťah, ktorý by pravdepodobne odsunul stranu SMER-sociálna demokracia na druhú pozíciu a odstavil tak Petra Pellegriniho od možnosti zostavovať novú koalíciu, sa pravdepodobne definitívne neuskutoční.

Sklamaný Ivan Šimko

Bývalý minister vnútra a obrany Ivan Šimko na svojom facebooku napísal: „Veľká demokratická koalícia, ktorá by sa vo voľbách stala rozhodujúcou silou, schopnou vyviesť Slovensko znovu do civilizovaného sveta, teda nevznikne. Je to škoda, ale treba sa s tým vyrovnať,“ napísal niekdajší predstaviteľ podobného spájania – keď sa z KDH, DÚ, DS, SDSS a SZS vytvorila Slovenská demokratická koalícia (SDK) a z nej sa neskôr po odchode KDH stala Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana (SDKÚ-DS). Šimko, ktorého Dzurinda po vzájomných sporoch nechal odvolať z postu ministra, potom zakladal Slobodné fórum, Misiu 21 a v súčasnosti je naspäť v KDH, komentuje situáciu nasledovne: „Ale ani tak ešte nie je všetko stratené. Budúca vládna moc sa môže z demokratických síl ´vyskladať,“ napísal s tým, že bude potrebné zabezpečiť aj ďalšie „tri veci“: Prvou je, aby neprepadli hlasy malých strán, ktoré sa do parlamentu nedostanú. Bugárovci z Most-Híd už zrejme pochopili, že bez spojenia sa už do parlamentu nedostanú a tak sa pokúsia o reinkarnáciu spojenectva so Stranou maďarskej komunity (SMK). A tak sa Šimkovi splní aspoň jeden sen, aby sa hlasy slovenských „demokratických“ Maďarov nestratili v mimoparlamentných stranách a neoslabila sa tak „demokratická“ opozícia, ktorá podľa neho vráti Slovensko z dnešnej totality do demokracie. No Šimko nesmie zabudnúť, že podpísanie povolebnej spolupráce, keď už tá predvolebná vlastne nevyšla, taktiež nie je všeliek a že egá lídrov roztrieštenej opozície vedia byť konzistentné asi ako olej s vodou. Pri akomkoľvek miešaní týchto dvoch látok, napriek snahe o vytvorenie jednoliatej zmesi, vznikne len ešte viac menších olejových kvapiek roztrúsených vo vode. A namieste je dokonca aj metafora o spojení vody s ohňom, čo vytvorí len paru, ktorá má síce silu, ale len krátky čas. Postupne vyprchá.

Kollár ako poistka

Pre Kisku je podľa jeho slov dôležité to, čo je dôležité pre krajinu a preto, v prípade potreby, chce využiť aj Kollára. Počas oznamovania o možnom spojenectve s Kollárom sa na seba pozreli aj Truban s Kollárom a akoby neverbálne hovorili: Čo to ten rozpráva? „Táto doba si zasluhuje veľké činy a veľké kroky,“ povedal Truban, ktorého PS natočila video, kde ľudia s maskami Fica a Kaliňáka vykrádajú so samopalmi banku. Dnes presadzuje zmluvu opozičných strán o neútočení. Chce naozajstnú, „nielen marketingovú spoluprácu, nie, že sa postavíme pred kamery a vnútri si budeme nakladať“, povedal s tým, že stretnutie „bolo zaujímavé, bolo to všelijako“. Beblavý je rád, že toto zoskupenie nemá nejaké obrovské neprekonateľné rozdiely a v mene cieľa sú jeho predstavitelia schopní odložiť svoje názorové či osobné spory. K dohode o neútočení sa pravdepodobne nepripojí Matovič, ktorý nedávno natvrdo povedal, že Gorila je aj maslom na hlave Beblavého. „Koniec Roberta Fica a tejto vlády nemôže byť zmena sama o sebe,“ povedal líder Spolu s tým, že zmena exekutívy má priniesť aj pozitívne zmeny pre ľudí, inak o dva-tri roky ich „vystrieda aj tak niekto úplne iný, niekto so zlými úmyslami, kto bude stavať na sklamaní ľudí. My nesmieme sklamať ľudí a na to musíme byť veľmi dobre pripravení“. Beblavý nezabudol spomenúť aj vysporiadanie sa s oligarchiou, ako živnou pôdou všetkých zločinov.

„Pán Kollár vie, že my máme na spoluprácu s pánom Kollárom trochu iný názor,“ povedal exprezident Andrej Kiska, ktorý najprv povedal, že stranu nezaloží a po roku otočil. Na stretnutí bol aj líder Sme rodina – Boris Kollár, ktorý deklaroval, že aj jeho strana má svoje požiadavky. „My nie sme ochotní robiť niekomu křoví, len vtedy, keď ťa potrebujú, tak ťa zavolajú, inak, keď robia stretnutie demokratickej opozície, tak vtedy nás tam nevidia, takže možno by si mali aj ľudia, kolegovia, naštudovať ústavu a zákony, aby vedeli, že čo je demokratická opozícia,“ začal Boris Kollár s tým, že po voľbách v roku 2020 sú ochotní rokovať, ale majú podmienky. „Stanovíme si tvrdé podmienky, lebo máme veľmi veľa výhrad voči niektorým veciam, voči niektorým programom a pokiaľ naše podmienky nebudú splnené, tak nepôjdeme s nimi do koalície.“

Opäť gazda pravice

Podľa Ivana Šimka je taktiež dôležité, aby strany, ktoré chcú spolupracovať, si všetko vykomunikovali. „Nestačí neútočiť, budúce vládne strany by si mali už teraz ujasniť, čo bude ich vládna moc robiť, a čo nebudú robiť, aj keby sa niektorým z nich veľmi chcelo, ale iným by to zas veľmi prekážalo,“ napísal s tým, že najdôležitejší je podľa neho tretí bod – personálny. „Nejako sa musia dohodnúť, kto tomu bude veliť. Lebo každej vláde vtisne svoje neopakovateľné znamenie jej predseda,“ napísal a pripomenul, že je dôležité nájsť „aspoň vzorec na to, ako sa k tejto najsilnejšej postave budúceho obdobia toľkí hráči dopracujú, je nutné si to povedať dopredu“. Podľa niekdajšieho ministra vnútra i obrany by sa inak spolupráca zosypala, aj „keby boli percentá“. V minulosti sa už neraz viedli zápasy o lídra slovenskej takzvanej pravice. Dokonca Radoslav Procházka, ktorý sa už videl ako premiér, ako prvý prišiel s pojmom gazda pravice.

S veľkým pobavením na svojom facebooku situáciu komentoval poslanec Národnej rady za SMER-SD Ľuboš Blaha. „Sedem šaškov sa tam hádalo v priamom prenose a nevedeli sa zhodnúť ani na tom, aký je dátum. To nevymyslíš, to je Kočnerov gang,“ napísal.

Súčasnú situáciu so spájaním považuje za hru na spájanie aj politický analytik Ján Baránek, ktorý pre Pravdu povedal: „Mačkopes mal zmysel v roku 1998, keď sa bojovalo o charakter štátu. Dnes sa o charakter štátu nebojuje – v tom zmysle, že sme v EÚ, v NATO. Dnes sa bojuje o iný charakter štátu, a to sú dva súboje – či tento štát bude ľavicovo-liberálny alebo liberálny, a plus, či tento štát bude pokračovať v tej oligarchickej korupcii, alebo či tu konečne niekto začne robiť poriadok.“

Odeslat komentář