JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Švédsko: jen každý šestnáctý migrant má práci, která není dotovaná daňovými poplatníky!

ŠVÉDSKO: Švédská zaměstnanecká služba zveřejnila, že loni se jen 6,1 procentu nově příchozích migrantům podařilo najít práci na plný úvazek, která není dotována.

Tato čísla dále ilustrují selhání příchodu nových migrantů do Švédska, které je jedním z nejštědřejších sociálních států na světě, při hledání skutečné práce, přičemž velká většina zůstává úplně nezaměstnaná. Tyto čísla se týkají těch migrantů, kteří byli v programu zřízeném zaměstnaneckou službou po dobu nejméně 90 dnů a jsou nižší než v roce 2018, kdy bylo 6,6 procenta migrantů v práci, kterou nedotuje vláda, hlásí švédský vysílač SVT.

Míra zaměstnanosti migrantů na umělých pracovních místech dotovaných vládou byla v roce 2019 24,5 procenta. K takovým pracovním místům patří start-upové podniky stejně jako tzv. „dodatečné služby,“ které obecně zahrnují místa ve veřejné sféře nebo v neziskových organizacích.

Staffan Johansson, šéf jednotky zaměstnanecké služby, řekl, že pokles zaměstnanosti migrantů v jakékoliv práci po 90 dnech, jen 31 procent, by bylo možno vysvětlit „útlumem ekonomiky“ a řekl, že i práce v těch dodatečných službách už také uvízla.

„Práce v dodatečných službách se ukázala být pro tuto cílovou skupinu velice efektivní, což je navedlo k tomu, že když byli v dodatečných službách, tak se pak dostali i do skutečné práce,“ řekl.

Míra nezaměstnanosti migrantů zůstává neustále daleko vyšší než je tomu u domorodých Švédů, kdy mnohé zprávy ukazují, že u migrantů je mnohonásobně vyšší než u domorodců.

Podle statistik švédská integrační databáze pro zdravotní pojištění a studie trhu práce (LISA) asi 90 procent migrantů, kteří dorazili na vrcholu migrační krize v roce 2015 a získali trvalý pobyt, je nezaměstnaných.

Počet nezaměstnaných migrantů se v blízké budoucnosti nejspíš dramaticky nezvýší, i když obecná nezaměstnanost ve Švédsku roste už řadu měsíců. Čísla Eurostatu o zaměstnanosti z října kladou tuto zemi na 24. místo mezi 27 členskými státy EU.

Situace ani letos nevykazuje žádné známky zlepšování, kdy švédská banka Handelsbanken uvedla, že tato země vykazuje jen velmi slabý růst a očekávání výše nezaměstnanosti zůstane vysoké.

Odeslat komentář