JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Švédsko kopíruje americký gangsterský model z dob Al Caponeho

ŠVÉDSKO: Podoba Švédska, jako klidné, bezpečné země s vysokou živostní úrovní se již dávno rozplynula a média se snaží zorientovat v nastalé době násilí, vražd, střelby na ulicích včetně výbuchů v této zemi.

Poslední desetiletí ve Švédsku se velmi podobají dvacátým letům ve Spojených státech – éře gangsterů, migrace, nadměrné množství zbraní a ztráty důvěry v právní stát, uvedl deník Dagens Nyheter.
Podle publikace však za výbuch pouličního banditismu ve Švédsku nemůže ani tak migrace, ale spíše velké množství zbraní balkánského původu, a nedostatek policistů na ulicích.

Je možné, že v budoucnu budeme ve Švédsku považovat dekádu od roku 2010 stejně, jako dvacátá léta v USA: za „gangsterské desetiletí“, napsal Dagens Nyheter.

Tato dvě období jsou velmi podobná. Velký počet neintegrovaných migrantů, což má za následek vzniku zvláštních „zranitelných“ oblasti. Nedostatek důvěry v právní stát, vedl k tomu, že se lidé začali spoléhat na své vlastní vnímání a svůj vlastní klan. Přebytek zbraní. Přísná regulace trhu s alkoholem, kde poptávka výrazně převyšuje nabídku a kde existuje možnost vydělat velké peníze, pokusil se deník situaci vysvětlit.

 
Desetiletí skončilo docela zjevně: nová čísla, nové články o násilí. Dva muži, jejichž „osobnost zná policie“, byli zastřeleni v göteborském okrese Biskopsgården. Vážné zvýšení počtu explozí. Zúčtování pomocí ručních palných zbraní se stále častěji odehrává i v malých městech.
Ačkoliv bychom neměli zapomenout, že počet dalších trestných činů klesá, je nepravděpodobné, že by to situaci zmírnilo z hlediska nekontrolovatelného pouličního gangsterismu. „Nejúžasnější věc je, že nikdo neví, co to způsobilo. Migrace? Existují další části Evropy i zranitelné oblasti. Hodně ručních zbraní z Balkánu? Malmö je 1300 km daleko a místní most je dále od Sarajeva, než velké město, jako je Vídeň,“ hádá Dagens Nyheter.

Tento problém má však lákavě jednoduché vysvětlení. Podle deníku Dagens Juridik je Švédsko na čtvrtém místě od konce v Evropě, pokud jde o počet policistů v poměru k obyvatelstvu země. Studie zároveň ukázala, že nikoliv trestní sazba, ale riziko přistižení s větší pravděpodobností zabrání osobě ve spáchání trestného činu.

Ve Švédsku lidé již dlouho zastávali názor, že policie v očích není nutná a je nepříjemná. „Já sám bych však dal přednost zločinci, který vidí modrý baret a je velmi naštvaný zločincem, který klidně kouří a stiskne spoušť,“ připustil novinář.

Pokud se v důsledku oznámeného zvýšení financování policie objeví na ulici více modrých baretů, bude to signál, že státní monopol na násilí nezmizel. Třeba jen proto, že se jedná o navrácení pohledu oběti, který byl po mnoho desetiletí zatlačen do pozadí, uzavřel Dagens Nyheter.

Odeslat komentář