JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Švédsko s bydlením seniorů s migranty na „Boj proti osamělosti, posílení integrace“

ŠVÉDSKO: Klíčovým rysem experimentálního bloku otevřeného ve švédském městě Helsingborg je to, že jeho obyvatelé různých věkových skupin a prostředí jsou povinni se stýkat alespoň dvě hodiny týdně.

Ve snaze bojovat proti osamělosti a zmírnit sociální segregaci v zemi zahájilo město Helsingborg v kraji Skåne v jižním Švédsku nový typ bydlení, ve kterém jsou umístěny starší Švédové spolu s mladými přistěhovalci.

Myšlenkou projektu s názvem Sällbo (portmanteau slovo pro ‚sällskap‘ znamená “společnost” a “bo” “live”) je klást důraz na integraci prostřednictvím socializace.

Tato konkrétní čtvrť v Helsingborgu bývala domovem pro seniory. S nástupem migrační krize v roce 2015, kdy Švédsko obdrželo v jednom roce 163 000 žadatelů o azyl, bylo přeměněno na největší ubytování v zemi pro dospívající migranty bez doprovodu.

Polovina z 51 bytů Sällbo bude pronajata seniorům starším 70 let a půl mladým dospělým ve věku mezi 18 a 25 lety, z toho 10 půjde k přistěhovalcům, kteří získali nedávno pouze povolení k pobytu.

Společnost původně plánovala zaměřit bydlení pouze na starší Švédy a mladé přistěhovalce, ale rozhodla se také přijmout mladé Švédy, aby překlenula propast mezi dvěma různými demografiemi.

V tiskové zprávě je Sällbo popsán jako „nový a jedinečný koncept bydlení, který klade důraz na sociální aspekt“.

Odeslat komentář