JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

ŠVÉDSKO: SLUNÍČKÁŘI VYMYSLELI ORIGINÁLNÍ PROJEKT INTEGRACE: IMIGRANTY NASTĚHUJÍ K DŮCHODCŮM

ŠVÉDSKO: V multikulturním Švédsku přišli tamní sluníčkáři se skutečně originálním “projektem integrace.” Podle německé veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti Deutsche Welle, byl ve městě Helsingborg spuštěn projekt SällBo, který má zbavit tamní seniory osamělosti a nudy a zároveň uspíšit integraci mírumilovných a tolerantních imigrantů do švédské společnosti. Za tímto účelem přestěhovali imigranty do jednoho domu s důchodci. Budova má 31 bytů pro švédské seniory a 20 pro zahraniční mládež od 18 do 25 let. A polovina bytů je určena pro přistěhovalce, kteří přišli do Švédska, když byli malí a bez doprovodu příbuzných. Noví sousedé se zavázali, že spolu budou minimálně dvě hodiny týdně komunikovat a pomůže jim v tom speciální „sociální koordinátor.“

Tvůrci projektu SällBo upozorňují na jedinečnost a originalitu celého tohoto multikulturního projektu, neboť se jedná a průkopnický model integrace. Nikde jinde ve světě se tímto způsobem totiž o začlenění do švédské společnosti příchozích příslušníků naprosto odlišných kultur doposud nepokusili. Tvůrci tohoto pokusu předpokládají, že společné bydlení jim pomůže lépe porozumět švédské společnosti. Mladí imigranti prý čelí ve Švédsku velkému počtu předsudků, a projekt pomůže lidem pochopit, že ne všichni v zemi se k nim chovají podezřele. Multikulturní “odbornice na integraci” Dragana Čurovičová je přesvědčena, že staří lidé jsou osamocení a to i přesto, že se setkávají s jinými seniory. Kontakt s mladými příchozími z jiných kultur tak bude multikulturním obohacením a velmi hezkým zpestřením pro obě strany. Při vzájemném soužití, se tak prý obě strany nebudou cítit vyloučeny ze společnosti….

Tak doufejme, že se “integrace” v Helsingborgu povede a nedopadne stejně, jako na mnoha jiných místech dnes již islamizovaného Švédska, kde vládne chaos, násilí a zvýšená kriminalita zpestřená ohňostroji po domácku vyrobených výbušnin a trhavin.

Bronislav Kalvoda

Odeslat komentář