JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Švédsko v plánovaném rozpočtu 2020 vyčlenilo 12,6 miliardy korun na klimatickou politiku

ŠVÉDSKO: Švédská veřejnost si podle švédské Asociace daňových poplatníků odhlasovala, že v roce 2019 bylo vyhazování peněz na klimatickou změnu tím největším plýtváním penězi daňových poplatníků, k jakému došlo.

Tato Asociace daňových poplatníků tento týden vydala výsledky svého ročního průzkumu o vyhazování peněz, vyhlašující, že klimatická politika byla tím největším vyhazováním peněz hlavně kvůli faktu, že přes všechny ty výdaje se stejně švédské emise ve skutečnosti lehce zvýšily.

V roce 2014 utratila švédská národní vláda 5,2 miliardy švédských korun (547 milionů $), což je číslo, které se v plánovaném rozpočtu pro rok 2020 skoro zdvojnásobilo na 12,6 miliardy korun (1,3 miliard $).

„Vláda více než zdvojnásobila příděly na klimatickou politiku, ale přesto emise už neklesají. V roce 2018 emise dokonce rostly. Proto byla klimatická politika odhlasována jako největší vyhazování roku,“ řekl ombucman plýtvání Johan Gustafsson z Asociace daňových poplatníků.

„Příliš peněz je vyhozeno, aniž by z těch peněz byl nějaký prospěch. To není méně důležité, než že ty peníze by mohly něco přinést, kdyby se investovaly do něčeho, co důležité je, místo plýtvání,“ dodal.

Na druhém místě se v průzkumu umístil projekt od umělecké komise, na který se utratilo přes milion korun na projekt, který se zaměřuje na umění o žížalách a plísních.

Mats Caldeborg a jeho žena Katrin Zackrisson Caldeborg, kteří jsou za tímto projektem, řekli Expressen: „Umění o ptácích, čmelácích, včelách, červech a plísních je projekt, který by měl obrátit vzhůru nohami běžný způsob nahlížení na svět a jeho chápání. Tady se ti menší obyvatelé přírody nezobrazují, ale jako takoví by měli mít svá práva i u příjemců umění.“

Tento průzkum o plýtvání přichází se svými výsledky v době, kdy spousta švédských obecních správ naráží na těžkosti nebo dokonce bankrotuje kvůli nedostatku peněz na podporu nedávno příchozích migrantů, kteří se z větší části nezapojují mezi pracovní síly.

Podle odhadů 90 procent migrantů, kteří do země přišli během vrcholu migrační krize v roce 2015 a obdrželi trvalý pobyt, zůstává nezaměstnaných.

Odeslat komentář