JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Švédsky minister vyhlásil, že sa stal obeťou ruských trollov. Novinári však zistili, že za to môže „obyčajná švédska babička“

ŠVÉDSKO: Švédsky minister energetiky a minister digitálneho rozvoja Anders Ygeman uviedol, že sa na Facebooku stal cieľom útoku ruských trollov. Vyšetrovanie švédskeho kanála SVT Nyheter (patrí švédskej televízii, teda Sveriges Television) však ukázalo, že o žiadnych trollov nešlo, neboli ani z Ruska

V minulom decembri na svojom facebookovom profile Ygeman oznámil, že Švédsko bude rozvíjať 5G siete. Pod jeho príspevkom sa však objavilo niekoľko komentárov znepokojených užívateľov, kvôli čomu švédsky minister vyhlásil, že sa stal objektom útoku ruských trollov. Tí podľa neho údajne chceli zabrániť digitálnemu rozvoju jeho krajiny.

Vo svojej odvetnej reakcii ruská ambasáda označila tieto podozrenia za paranoju, a tiež upozornila na následný prudký rast popularity Ygemanovho profilu. Navyše nedávne vyšetrenie SVT potvrdzuje, že sa vo svojich záveroch švédsky minister mýlil.

SVT Nyheter preštudoval všetky komentáre pod decembrovým príspevkom ministra a zistil, že ich všetky napísali skutoční ľudia, nie boti. Navyše sa ukázalo, že väčšina komentátorov sú členovia jednej z facebookových komunít, ktoré bojujú so „žiarením„ zo sietí 5G, a k „trollingu„ príspevku ministra ich vyzvala aktivistka tejto skupiny a obyvateľka Štokholmu Katarina Hollbrinková, ktorá sama seba opisuje ako „obyčajnú švédsku babičku, ktorá sa bojí žiarenia„.

„Musíte to starostlivo skontrolovať prv, než obviníte obyčajných švédskych občanov z toho, že sú ruskými trollmi. Nemyslím si, že je tak ťažké to vyhľadať,“ povedala Hollbrinková.

Ako Clintonová

Na správy o výsledkoch vyšetrovania švédskeho kanála dokonca zareagovali v ruskom parlamente. Senátor Alexej Puškov porovnal vyhlásenia švédskeho ministra s obvineniami, ktoré na adresu Ruska zazneli od americkej političky Hillary Clintonovej.

„Švédsky minister energetiky a digitálneho rozvoja A. Ygeman sa vyhlásil za obeť ruských trollov. V skutočnosti ho ,napadli’ švédski užívatelia, ktorí nesúhlasili s jeho pozíciou. Hillary Clintonová sa tiež v roku 2016 nestala obeťou ,ruského zásahu’, ale obeťou vlastnej nepopularity,“ oznámil ruský politik na Twitteri.

Odeslat komentář