JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Svetová tlač začína spochybňovať karanténne opatrenia

SVĚT: „Naša analýza dospela k záveru, že neexistuje kolerácia medzi izolovaním ľudí v karanténe a poklesom úmrtnosti na infekčné ochorenie COVID-19, teda mnohé opatrenia v Spojených štátoch boli chybné, neúčinné a ekonomicky zničujúce,“ napísal T. J. Rodgers, zakladajúci generálny riaditeľ Cypress Semiconductor Corporation, na stránkach denníka The Wall Street Journal.

Tvrdí, že on a dvaja ďalší podnikatelia sa rozhodli zistiť, koľko úmrtí je spojených s ochorením COVID-19 v dôsledku oneskorených príkazov na uzavretie spoločnosti v jednotlivých štátoch.  Zistili, že „korelačný koeficient“ medzi mierou úmrtnosti na obyvateľa a hustotou populácie bol 44%, kým v prípade korelácie medzi úmrtiami a karanténnymi opatreniami to bolo len 5%.

Rodgers ďalej vysvetľuje: „Korelačný koeficient bol 5,5%, teda tak nízky, že inžinieri, ktorých som prijal pre zhotovenie analýzy, to zhrnuli ako ‚žiadnu koreláciu‘ a pokračovali v hľadaní skutočnej príčiny problému… O štátoch, ktoré sa uzavreli rýchlo, nie je možné vyvodiť žiadne závery, pretože ich miera úmrtnosti bola od 20 na milión obyvateľov v Oregone po 360 v New Yorku. Veľká variabilita znamená, že ďalšie premenné, ako napr. hustota obyvateľstva či používanie metra, boli dôležitejšie. Tam náš korelačný koeficient pre mieru úmrtnosti na obyvateľa v závislosti od hustoty obyvateľstva bol 44%. To hovorí, že z uzavretia spoločnosti by mohlo mať prospech mesto New York, ale slepé kopírovanie rovnakej politiky na miestach s nízkou úmrtnosťou na COVID-19 (ako Wisconsin) nedáva zmysel.“

Inými slovami, univerzálny prístup pravdepodobne v boji proti nákazám v Spojených štátoch nefunguje, vzhľadom na rozdielnu veľkosť a hustotu populácie každého štátu. Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa odmietla implementovať celonárodné blokovacie opatrenia a rozhodnúť o svojich krokoch mal každý štát samostatne.

Ďalšia analýza, uverejnená britským magazínom Spiked, dospela k záveru, že neexistujú žiadne empirické dôkazy naznačujúce súvislosť medzi „lockdownom“ a nižším počtom úmrtí na COVID-19. Záver, že hustota obyvateľstva je hlavným prispievateľom k šíreniu nákazy, podporil aj The New York Times. Iné štúdie zistili, že nákaza je rozšírenejšia, ale menej smrteľná, ako sa predpokladalo.

Noviny The Economist tvrdia, že ochorenie rozšírené po celých Spojených štátoch by mohlo byť „dobrou správou.“ Píšu, že miera úmrtnosti je podobná sezónnej chrípke (0,1%) a čím rýchlejšie sa choroba šíri a dosiahne vrchol, tým menej ľudí zomrie. Podobná situácia sa odohrala vo Švédsku. V tejto krajine však neuzavreli ani len reštauračné zariadenia.

Iné hodnotenia naznačujú, že „lockdown“ spoločnosti môže byť horší ako ochorenie samotné. Francis Collins, riaditeľ Národného inštitútu zdravia (NIH) varoval, že ekonomický dopad opatrení môže spôsobiť vlnu samovrážd: „Ak blokáda kvôli COVID-19 vedie k poklesu HDP o viac ako 6,4%, v dôsledku recesie sa stratí viac rokov života ako kvôli vírusu.“ Rovnaké názory odrážali riadky britského The Times.

Odeslat komentář