Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: V minulých textech jsem již stručně nastínila, proč strategie Otakara Foltýna nefunguje. V tomto článku bych ráda dané téma rozebrala podrobněji, abychom se k tomu už nikdy nemuseli vracet jinak než prostým odkázáním právě na tento článek. Uložte si proto tento článek do svého argumentáře proti Otakaru Foltýnovi, případně obecně proti existenci funkce vládního koordinátora strategické komunikace.
1. Přesvědčuje přesvědčené
Agresivní rétorika Otakara Foltýna uspokojuje především poptávku publika, které netvoří nerozhodnutí občané, nýbrž tvoří je lidé s pevnými, již existujícími postoji, identitami a světonázory, kteří vyhledávají „pro-názorové“ informace (tj. obsah, který je v souladu s tím, čemu již věří).
Tento poznatek by neměl být překvapivý. Ovlivnit postoje a chování lidí (např. před volbami) je v prostoru přesyceném informacemi čím dál větší výzvou, a proto většina pokusů o formování veřejného mínění selhává a i štědře financované, správně zacílené a dobře zpracované politické a reklamní kampaně mají často minimální účinky.
2. Mate předvolební průzkumy
Agresivní rétorika a ultimátum ve smyslu „kdo není s námi, je proti nám“ by ke skutečné změně názoru zamýšlené cílové skupiny vedly pouze v případě, že by se lidé Otakara Foltýna báli, případně se báli vlády. To se však reálně neděje. V reakci na štvavou vládní kampaň pod vedením Foltýna se lidé bojí leda tak názorové konfrontace se svým reálným okolím (rodina, kolegové, sousedé).
Na základě tohoto strachu se uchylují k autocenzuře, případně dokonce o svých názorech lžou, což zkresluje představu o veřejném mínění, která je pak konfrontována s realitou u voleb, kde občané hlasují tajně, a tedy dle svých skutečných názorů.
3. Zvyšuje polaritu ve společnosti
Sebevědomější skupina obyvatelstva se agresivní rétorice a ultimátům brání protiútoky (zesměšňováním, nadávkami), přičemž tím cílí i na všechny podporovatele Otakara Foltýna, potažmo na celou vládu. Příznivci Otakara Foltýna i vládní politici pak často útočí zpět a urážky vrací. Otakar Foltýn tak paradoxně způsobuje více nenávistných komentářů na sociálních sítích i v reálném prostředí, a to na obou stranách „barikády“.
4. Postrádá účinné argumenty
Vzhledem k nulové argumentační hodnotě svých sdělení, kdy Otakar Foltýn „bojuje“ proti ruské propagandě pomocí jestřábího slovníku americké válečné propagandy, daná sdělení nepadají v kýžené cílové skupině na úrodnou půdu.
Chcete-li přesvědčit odpůrce progresivismu, aby přestali považovat Rusko za lepší variantu „sebevražedného“ Západu, předkládejte argumenty o progresivním směřování Ruska. Chcete-li přesvědčit sympatizanty ruské invaze na Ukrajinu o nelegitimitě vojenské operace, předkládejte alespoň argumenty o neefektivitě slibované denacifikace a demilitarizace Ukrajiny.
Naprosté odtržení od vnímání reality lidí s opačným názorem (a tím pádem neporozumění kýžené cílové skupině) vede jen ke zbytečnému mrhání energií a penězi. Chceme-li efektivně oslovit jakoukoli cílovou skupinu, musíme ji oslovovat jejím vlastním jazykem.
5. Radikalizuje příznivce Ruska
Nepřinášíte-li argumenty, které vaše cílová skupina považuje za relevantní, ale místo toho pouze urážíte a vyhrožujete, skuteční příznivci Ruska (a nikoli jen pacifisté či pragmatici s požadavkem na ukončení zabíjení a zadlužování) své názory „na protest“ proti této agresi pravděpodobně ještě více radikalizují, navzájem si jejich morální správnost potvrdí a začnou je šířit hlasitěji.
6. Snižuje důvěru ve vládu
Každý racionální volič, který pozoruje neefektivitu Otakara Foltýna, vyhodnotí rozhodnutí obsadit pozici vládního koordinátora strategické komunikace člověkem, který strategické komunikaci nerozumí, jako nekompetentní. To může být pro voliče výhoda (lépe se rozhoduje u dalších voleb), zatímco pro vládu to je nevýhoda. Plukovník Foltýn tak v tomto bodě přímo škodí aktuální vládě.
Podezíravější lidé dokonce začnou uvažovat, zda nám vláda nepředkládá lživé ospravedlnění aktivit Otakara Foltýna, který reálně zvyšuje polaritu ve společnosti a možná dokonce mírně zvyšuje popularitu Ruska. Nejmenovaný zdroj z prostředí spíše prorusky orientovaných byznysových skupin mi sdělil, že si „nedokáže představit, že by plukovník Foltýn pracoval pro jeho zájmy lépe“.
Sečtělejší část populace pak při pozorování vládního rozhodnutí zavést oficiální „instituci propagandy“ zakouší nepříjemné pocity, že se svět pomalu vrací někam, kde už byl.
AUTOR: Cecílie Jílková
ZDROJ: BlogoSvět
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi