JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Sýria: Poslúchnu Američania ultimátum šéfov arabských kmeňov a odídu zo Sýrie?

SÝRIA: V utorok v sýrskom Dajr az-Zaur prebehlo stretnutie šejkov a starešinov arabských kmeňov Al Uqaydat, ktoré uznalo koalíciu vedenú Spojenými štátmi plne zodpovednou za vraždy lídrov rôznych kmeňov v rovnomennej provincii. Proamerické sily SDF (Sýrske demokratické sily) boli vyzvané na opustenie regiónu a vrátenie kontroly Sýrčanom.

Stretnutie šejkov a starešinov z kmeňov Dajr az-Zaur sa zúčastnilo takmer 5 tisíc ľudí. Bolo rozhodnuté, že proamerická koalícia a SDF majú mesiac na vydanie všetkých osôb zapojených do vrážd šejkov v Dajr az-Zaur a opustenie provincie. Zároveň zhromaždenie odsúdilo nielen stav chaosu, ale aj rozsiahlu korupciu v regióne.

Najnovšiou udalosťou, ktorá získala veľký ohlas, sa stalo zavraždenie bojovníkmi SDF šejka Matshara El-Hafala a jeho príbuzného Dara Mihlefa El-Halaf. To vyvolalo vlnu protestov a agresie miestnych kmeňov proti ozbrojeným skupinám SDF a proamerickej koalície.

“Vyzývame medzinárodnú koalíciu, aby odovzdala riadenie provincií priamo arabskému obyvateľstvu a dodržiavala pritom územnú celistvosť Sýrie aj práva sýrskych občanov,” text z vyhlásenia stretnutia starešinov.

Zástupcovia kmeňov Al Uqaydat okrem iného požiadali SDF o prepustenie všetkých väzňov a rukojemníkov, vrátane žien a detí. Mesačný termín, ktorý bol stanovený pre splnenie podmienok, začína platiť od dnešného dňa.

Kmene Al Uqaydat žijú vo východnej časti sýrskej provincie Dajr az-Zaur, kde v niekoľkých mestách vypukli  protesty potom, čo proamerické sily SDF zabili rad šejkov a kmeňových starešinov. Protestujúci preto útočili na veliteľstvo SDF a zajali niekoľko ich ozbrojencov.

“Neustále zatýkanie, vraždy, vyhrážanie, nedostatok bezpečnosti – to všetko je kvôli americkým okupantom a kurdským bojovníkom, ktorí neprestávajú drancovať náš majetok a ropu,” uviedol šejk kmeňa Bakkara Naowaf Rageb El-Bashir s tým, aby sa susedné kmene sa spojili a začali oslobodzovať svoje územie východne od Eufratu.

Odeslat komentář