JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Tá skutočná kríza ešte len príde. Podľa prieskumu, 52% malých podnikov v USA do polroka zanikne

USA: Ktokoľvek, kto dúfal v rýchle zotavenie amerického hospodárstva, na to môže zabudnúť. Veľa štátov sa pokúša o opätovné otvorenie, ale vo väčšine prípadov to bude viacfázový proces, ktorý potrvá mesiace. Medzitým strach z COVID-19 bude brániť mnohým v podnikaní ako tomu bolo doteraz, a to aj po konečnom zrušení obmedzení. Takisto dnes sa mnoho obchodov, reštaurácií a kín, ktoré znovu otvorili, stretáva s nízkym počtom zákazníkov. Bohužiaľ, milióny malých podnikov nebudú schopné prežiť v depresívnom ekonomickom prostredí veľmi dlho.

V  USA je to tak už roky, že pravidlá hry sú nastavené značne v prospech veľkých korporácií a značne v neprospech malých firiem. Pre väčšinu z tých „malých“ to nebolo nikdy ľahké, keďže na konci mesiaca po pokrytí výdavkov a miezd zostávajú s veľmi skromným ziskom.Aktuálne nastala pandémia COVID-19 a ich  príjmy sú nulové už niekoľko týždňov. Bolo zrejmé, že epidémia zabije veľa firiem, ale skutočný rozsah nebol doteraz jasný. Prieskum, ktorý si objednal Bloomberg, hovorí jasne: „COVID-19 by mohol zavrieť väčšinu amerických malých podnikov. Je to výsledok nového prieskumu o riadení ľudských zdrojov, ktorý zistil, že 52% malých firiem bude bez práce. Prieskum 375 podnikov sa uskutočnil v apríli a nezohľadňuje zlepšené obchodné podmienky, keďže niektoré štáty USA tento mesiac znovu otvárajú.“

Spoločnosť SHRM sleduje vplyv COVID-19 na prácu, zamestnancov a pracoviská celé mesiace,“ uviedol generálny riaditeľ SHRM Johnny C. Taylor, „ale toto môžu byť doteraz najstrašnejšie zistenia. Malé podniky sú chrbtovou kosťou ekonomiky. Keď sa polovica obáva likvidácie, nezabudnite, že hovoríme o 14 miliónoch firiem.“ Guvernéri vo všetkých štátoch môžu rozhodnúť o konci blokády. Nemôžu však nariadiť ľuďom, aby šli von a utrácali. A vzhľadom na fakt, že za posledné týždne prišlo o prácu viac ako 30 miliónov z nich, peniaze jednoducho nemajú.

Aj keby všetci stále pracovali, existuje veľká časť populácie, ktorá sa bude báť navštevovať verejné priestranstvá tak ako predtým. Niet pochýb po zistení z Texasu. Reuters vyslal reportéra do jedného z najpopulárnejších centier v Austine. To, čo tento reportér objavil, bolo šokujúce: „ Približne tucet ľudí sa v pondelok popoludní prechádzalo rozľahlým nákupným centrom pod holým nebom a traja sedeli na terase reštaurácie Tex-Mex. Masku mal iba jeden nakupujúci a jediný hluk pochádzal od vtákov, sediacich na duboch pozdĺž opustených uličiek pre chodcov.“

Hospodársky kolaps, pred ktorým toľkí varovali, je tu a bude pokračovať, či dôjde k pretrvávajúcej blokáde alebo nie. 18 miliónov Američanov je stále presvedčených, že prepúšťania sú dočasné a budú mať prácu späť do pár mesiacov. Na základe tohto prieskumu existuje podozrenie, že tento odhad je mimoriadne optimistický.

Odeslat komentář