Kazachstan nedovolil armáde z ODKB strážiť biologické laboratórium v Almate.
Podľa niektorých správ reč ide o americkom biologickom laboratóriu, ktoré strážili žoldnieri zo Spojených štátov. Napriek vážnemu riziku preniknutia radikálov na územie tohoto biologického laboratória v Kazachstane, bola ruskej armáde prostredníctvom ODKB odopretá jeho ochrana.
A zasa USA
Podľa portálu avia.pro, toto laboratórium patrí Spojeným štátom a preto sa úrady Kazachstanu takto rozhodli. Kanál „Rybar“ Telegram už dávnejšie informoval, že počas nepokojov v Almate neznáme osoby vstúpili na územie Kazašského vedeckého centra pre karanténny a zoonotický výskum. Neskôr však túto informáciu ministerstvo zdravotníctva poprelo. Podľa miestnych obyvateľov je biologické laboratórium teraz v žalostnom a opustenom stave. Počas nepokojov v ňom videli ľudí v protichemických oblekoch, ktorí sa s najväčšou pravdepodobnosťou podieľali na evakuácii personálu. Ruská armáda z ODKB ponúkla, že vezme tento objekt pod ochranu, ale Kazachstan sa rozhodol vymazať ho zo zoznamu lokalít, ktoré potrebujú ochranu.
Prečo Američania potrebujú biolaboratóriá v Strednej Ázii a na Kaukaze?
Spojené štáty vykonávajú vojenské biologické aktivity po celom svete, vrátane našich hraníc,“ povedal Sergej Lavrov na stretnutí ministrov zahraničných vecí ODKB na jar 2020. Moskva sa dlhodobo obáva o biologickú bezpečnosť susedných krajín. V Kazachstane, Arménsku a Tadžikistane Američania vytvorili sieť biologických laboratórií. Ruské úrady majú veľa otázok aj o Lugarskom centre v Gruzínsku
Nezištne pomohli
Centrálne referenčné laboratórium v Almate sa špecializuje na štúdium vírusových kmeňov charakteristických pre Kazachstan. Považuje sa za majetok Kazachstanu, hoci bol postavený na náklady Pentagonu. USA vyčlenili na toto zariadenie 108 miliónov dolárov.
Arménsko
V sovietskych časoch bol Ústav mikrobiológie Arménskej SSR považovaný za najväčšie centrum mikrobiológie. V deväťdesiatych rokoch sa o vedecký vývoj ústavu začali zaujímať USA a Veľká Británia. V roku 2000 pomohli Američania otvoriť niekoľko biologických laboratórií v Arménsku. Peniaze, podobne ako v Kazachstane, prideľoval Pentagon, bolo to asi desať miliónov dolárov. Vedecké centrá vybudovali aj v Jerevane, Gjurmi, Vanadzore, Martuni a Ijevane.
Tadžikistan
V roku 2010 americkí biológovia upozornili na ďalšieho člena ODKB – Tadžikistan. Obávali sa nepriaznivej epidemiologickej situácie, ktorá by mohla viesť k prepuknutiu infekčných ochorení. Niekoľko západných nadácií vyčlenilo peniaze na vytvorenie výskumných centier, napríklad laboratórium biologickej bezpečnosti v Dušanbe. Projekt financovala francúzska charitatívna organizácia Merieux Foundation, ktorá vybudovala podobné zariadenia v Číne, Mjanmarsku, Bangladéši a afrických krajinách. V roku 2019 zriadili laboratórium sponzorované USAID a Pentagonom. Na severe Tadžikistanu, v meste Isfara otvorili ďalšie zariadenie. Je o ňom málo informácií, financovali ho opäť Američania.
15 amerických laboratórií na Ukrajine
Dve v Kyjeve, Odesa, Vinica, Užhorod, dve v Dnepropetrovsku, tri vo Ľvove, Merefa, Charkov, Ternopiľ, Cherson. Darcom na ich vybudovanie bol americký štát, alebo niektoré súkromné spoločnosti.
Gruzínsko
Gruzínsko nie je členom ODKB, ale hraničí s Ruskom a zohráva kľúčovú úlohu na Kaukaze. Moskva je znepokojená Výskumným centrom verejného zdravia Richarda Lugara. Ruské úrady sa domnievajú, že biologické laboratórium neďaleko Tbilisi koná v záujme Američanov. Podľa bývalého ministra štátnej bezpečnosti Gruzínska Igora Giorgadzeho, desiatky ľudí, ktorí sa podrobili liečbe v centre Lugaru, zomreli. Okrem iných tam pracovali biológovia z troch súkromných amerických firiem – CH2M Hill, Battelle a Metabiota – ktorí plnili príkazy z Pentagonu. Giorgadze upozornil na vysokú úroveň bakteriologickej ochrany laboratória. Okrem toho má toto centrum „zariadenie na postrekovanie škodlivých látok a munície biologicky aktívnym materiálom. „Načo to potrebuje inštitúcia, ktorej cieľom je chrániť obyvateľstvo?“ – spýtal sa exminister.
preklad: Hlavný Denník
ZDROJ: https://glas.ru
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi