Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Ukrajinská válka se podle všeho začíná zajídat i části americké generality. Po veřejných stížnostech, že zemi odčerpala tolik zásob chytrých střel, že je ani posílená výroba nedokáže nahradit, vyvalily z internetu přísně tajné analýzy Pentagonu a plány ukrajinského velení na jarní ofenzívu. Mohl je tam dát jen někdo, kdo měl k tomu nejtajnějšímu přístup. Uniklé dokumenty byly ke všemu vystaveny na skle po celé týdny, byť zpočátku téměř nepovšimnuty.
Jak píše Wall Street Journal, až teď se začíná upřesňovat, co všechno je vlastně venku. Nejnovější balík uniklých informací přebíral z toho, co bylo ve středu na ruském Telegramu. Mělo jít o prezentace amerického ministerstva obrany k chystané ukrajinské ofenzívě. Nejde tedy jen o dokumenty o tom, co se dělo v minulosti, ale také mnohem citlivější informace o tom, co se konkrétně bezprostředně chystá. Jako ústupový boj lze proto chápat tvrzení, že pravost těchto dokumentů nelze potvrdit.
Rusko by mohlo v květnu dosáhnout totální vzdušné převahy na ukrajinském nebi, dozvídáme se z jednoho z těchto zdrojů. Ukrajině totiž docházejí protiletadlové rakety. Mluvčí ukrajinského letectva Plukovník Jurij Ihnat sice odmítl potvrdit, zda uniklá prezentace s plány chystané ofenzívy je pravá, nicméně uznal, že protivzdušná obrana může být brzy bezmocná. Požaduje proto urychlení západní pomoci. „Pokud prohrajeme bitvu o nebe, bude to mít velmi vážné důsledky pro Ukrajinu,“ řekl. „Teď není čas pomoc odkládat.“
Jak uvádí WSJ, ruské bombardéry a helikoptéry se téměř rok vyhýbaly bezprostřední blízkosti ukrajinských frontových linií potom, co ukrajinská protivzdušná obrana několik letadel sestřelila. Rusko proto muselo nasadit drahé řízené střely a íránské drony dlouhého doletu, které však unesou mnohem menší nálože než letadla. Podle stejného zdroje ukrajinská protivzdušná obrana znemožnila ruským letadlům také útoky na pohybující se ukrajinské konvoje, koncentrace vojsk a další vojenské cíle za frontou. Tím se podařilo kompenzovat obrovskou převahu Moskvy v počtu a kvalitě bojových letadel.
Ukrajina zatím spoléhala hlavně na síť historických sovětských systémů protivzdušné obrany dlouhého doletu, především S-300 a Buk, které mohou zachytit cíle ve výškách nad 6 km. Nicméně podle tajného slajdu z prezentace Pentagonu z 28. února, Ukrajina při současné spotřebě zcela vyčerpá zásoby raket Buk do 13. dubna a raket S-300 do 3. května. To vrhá nové světlo na naléhavost, s jakou Kyjev lobuje u spojenců USA a Severoatlantické aliance, aby urychlili dodávky systémů protivzdušné obrany západní výroby. Ukrajinci požadují také stíhačky jako jsou F-16, aby se mohli bránit před útoky ruských bombardérů.
Hrozí také to, že Ukrajina ztratí schopnost hromadit pozemní síly poblíž frontových linií, uvádí se v dalším dokumentu. Bez toho by však těžko mohla vést plánovanou protiofenzívu. Kyjev sliboval, že zahájí útok už v nadcházejících týdnech. Nové brigády vycvičené a vybavené USA a NATO mají dobývat okupovaná území zpět. Jenže podle další mapy z uvedené prezentace, krytí protivzdušné obrany ztratí také většina kritické národní infrastruktury Ukrajiny, mimo Kyjevskou oblast a další dvě oblasti na jihozápadní Ukrajině. Počet nechráněných kritických míst stoupne ze šesti na více než 40.
Rusko od října odpálilo na ukrajinskou elektrickou soustavu několik stovek řízených střel a stovky íránských bezpilotních letounů Shahed, a tak obrana před těmto útoky vyčerpala ukrajinské zásoby munice. USA, Norsko, Kanada a Německo v posledních měsících poskytly Ukrajině dvě baterie protivzdušné obrany Nasam a jednu baterii Iris-T. Podle uniklého dokumentu však ani tyto systémy nemusí mít v květnu čím střílet. Ukrajinské baterie S-300 odpalují zhruba 200 raket měsíčně a baterie Buk asi 69 raket měsíčně a Nasams a Iris-T dohromady 64 raket měsíčně. Koncem prosince prezident Biden povolil vyslat na Ukrajinu jednu raketovou baterii Patriot, další má přijít z Německa. Francie a Itálie poskytují jeden podobný systém SAMP-T. Nezdá se, že jde o počty, které na popsané situaci něco změní.
Dočítáme se také mrazivá svědectví o tom, kolikrát už jsme byli blízko přímého střetu NATO s Ruskem. Mělo to podobu nebezpečných vzdušných setkání amerických, britských a francouzských strojů s ruskými. Píše o tom Washington Post. Podle jednoho z dokumentů, loni 29. září ruská stíhačka u pobřeží Krymu téměř sestřelila britské zpravodajské letadlo. V dokumentu se píše o „britském RJ blízko sestřelení“. RJ je společný kód pro průzkumná letadla Boeing RC-135 používaná ke sběru elektronických dat. Britský ministr obrany Ben Wallace o tomto incidentu informoval Poslaneckou sněmovnu Parlamentu už loni v říjnu, ale nabídl tam odlišnou verzi.
Podle něj dvě ruské stíhačky Su-27 zachytily RC-135 v mezinárodním vzdušném prostoru nad Černým mořem a letěly „bezohledně“, přičemž jedno letadlo se dostalo do vzdálenosti 15 stop (pěti metrů) od britského letadla. Jeden z ruských proudových letounů přitom „vypustil raketu“, ale podle Wallaceho šlo jen o „technickou poruchu“, jak si prý britský ministr potvrdil v následujícím rozhovoru s vysokými ruskými představiteli.
Nicméně uniklý dokument na papíru s hlavičkou sboru náčelníků štábů Pentagonu, který je označen jako „SECRET/NOFORN“ čili tajný a výlučně po občany USA, mluví o situaci blízké sestřelení. Podrobně pak popisuje také řadu dalších ruských reakcí na zpravodajské lety amerických, britských a francouzských letadel, které se odehrály od loňského října do konce letošního února. Další britský „RJ“ se dostal do kontaktu ruskými stíhačkami 30. prosince, přestože měl jako ozbrojený doprovod dva Typhoony. Ruské stíhačky se měly přiblížit k britské letce na vzdálenost 100 stop (30 metrů). Americkému dronu MQ- 9 se stalo něco podobného 22. února. Dramatičtější průběh měla událost ze 14. března, kdy byl další americký dron MQ-9 zachycen dvěma ruskými letouny Su-27. Vypustily na něj palivo a mělo dojít ke kontaktu, při kterém byl dron poškozen. Americká dálková obsluha jej pak nasměrovala k potopení v Černém moři, aby se nedostal do ruských rukou.
Na jednom z dokumentů je mapa s hranicí nad úseky Černého moře, kam mohou tato zpravodajská letadla létat. Mořská hranice vede asi 12 mil od pobřeží Krymu, jak vyplývá z mezinárodního práva. Avšak na stejné mapě byla zakreslena ještě další linie, vzdálená asi 50 mil od pobřeží. Uvedená linie nesla označení „SECDEF Directed Standoff“. List Washington Post z toho usuzuje, že ministr obrany Lloyd Austin americkým pilotům nařídil, aby se drželi o něco dále.
Zatímco Američané spoléhali na drony, které zahrnují RQ-4 Global Hawk, Rq-170 Sentinel a MQ-9 Reaper, další pozorovací lety nad Černým mořem mezi 29. zářím a 26. únorem provedla francouzská a britská letadla. Každý měsíc se uskutečnilo několik těchto letů, uvedl dokument. Američtí vojenští představitelé tvrdí, že letové plány pro takové lety obvykle zveřejňují předem.
Uniklé dokumenty ležely na internetu týdny, píše pondělní Wall Street Journal. Jeden z nejvýznamnějších úniků vysoce utajovaných amerických dokumentů z nedávné historie se poprvé objevil na kanálu na platformě Discord, kde si uživatelé vyměňují memy, vtipy a rasistické výroky. Někdy v lednu začal anonymní člen skupiny, čítající jen něco přes tucet účastníků, zveřejňovat soubory, které obsahovaly detailní informace o válce na Ukrajině, zachycenou komunikaci o spojencích USA jako je Izrael a Jižní Korea, nebo o tom, co Američané odhalili z ruských plánů.
Šlo o stovky dokumentů, které až do začátku března zůstaly mezi členy malé skupiny, než někdo přeposlal několik desítek těchto zpráv do skupiny s větším publikem. Odtamtud migrovalo aspoň 10 souborů do mnohem větší komunity na Minecraftu, čteme o klikatých stezkách úniku tajných dokumentů Pentagonu ve WSJ. Na internetu to zabouřilo teprve ve chvíli, když to nejzajímavější někdo vyvěsil na ruský účet na Telegramu. Objevila se tam hrubě upravená verze jednoho z dokumentů spolu s několika neupravenými. To probudilo americká oficiální místa a bylo zahájeno vyšetřování, které se soustředilo na ministerstvo obrany.
Mluvčí Pentagonu v neděli večer uvedla, že ministerstvo přezkoumává a posuzuje pravost fotografovaných dokumentů, které podle všeho obsahují citlivý a vysoce utajovaný materiál. Řekla, že USA o víkendu diskutovaly o této záležitosti se spojenci a zvažovaly potenciální dopad narušení pro národní bezpečnost. Má jít o jeden z nejškodlivějších úniků zpravodajských informací za poslední desetiletí. Zveřejnění tajných dokumentů komplikuje ukrajinskou jarní ofenzivu. Může taky ohrozit ochotu zahraničních spojenců sdílet s americkou vládou citlivé informace. A potenciálně odhaluje americké zpravodajské zdroje v Rusku a dalších nepřátelských zemích.
Wall Street Journal nebyl schopen nezávisle ověřit dokumenty, ale obsahují prý dostatek podrobností, aby jim dodaly důvěryhodnost. Úředníci obrany uvedli, že věří, že některé dokumenty mohou být autentické. Celkem se zatím objevilo něco přes 50 dokumentů s tajnými a přísně tajnými klasifikačními značkami, které si lidé z WSJ a řada nezávislých zpravodajských analytiků prohlédli. Kritickou otázkou je, kdo a kdy měl přístup ke stovkám dalších, které byly zveřejněny v původní skupině mezi lednem a březnem.
Mykhailo Podolyak, poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, v telegramovém příspěvku uvedl, že je nepravděpodobné, že by za původním porušením zpravodajských služeb stálo Rusko. „Pokud máte operační kanál pro získávání zpravodajských informací z Pentagonu, nespálíte ho na jednodenní reklamní kampaň,“ napsal.
Nejškodlivějšími soubory podle bezpečnostních analytiků jsou aktualizované souhrny prověřených zpravodajských materiálů sestavených v operačním centru CIA, píše WSJ. Zahrnují informace o rozhovorech, které USA zachytily ze spojeneckých vlád, jako jsou komunikace vůdců izraelské zpravodajské služby Mossad nebo diskuse mezi členy jihokorejské Rady národní bezpečnosti o tom, zda prodat munici, která by mohla skončit na Ukrajině. Ještě citlivější jsou informace, které se zdají být odvozeny z pronikání USA do ruské vlády. Jsou to třeba podrobnosti o tom, jak ruský hacker sdílel s bezpečnostní službou FSB screenshoty o přístupu ke kanadské infrastruktuře zemního plynu. Zachycena byla také interní jednání ruského ministerstva obrany o dodávkách munice polovojenské skupině Wagner nebo plány ruské vojenské rozvědky podnítit protizápadní a protiukrajinskou kampaň v Africe.
Snímek původně zveřejněný ve středu a ve čtvrtek ruskými propagandistickými telegramovými účty byl upraven tak, aby nafoukl ukrajinské oběti na bojišti a minimalizoval ruské. Další údajný dokument Pentagonu, který se objevil v pátek, už obsahoval odhad úmrtí na ukrajinském a ruském bojišti jako nezměněný snímek: až 43 000 ruských vojáků a až 17 500 ukrajinských vojáků vedle až 41 000 ukrajinských civilistů.
Společnost Discord, na jejíchž účtech únik dokumentů začal, byla založená před osmi lety v San Franciscu a nejprve si získala popularitu jako software pro rozhovory hráčů ve skupině, informuje dále WSJ. Tyto chatovací servery jsou většinou soukromé, sdílené přáteli, ale mohou být i veřejné. Discord hostí také komunity podporující Ukrajinu. Jakmile se však na únik soustředila globální pozornost, členové skupin Discord smazali své účty a vyčistili své servery, protože se obávali odplaty ze strany vlády USA a nevítané pozornosti zahraničních zpravodajských agentur, uvádí WSJ.
AUTOR: Zbyněk Fiala
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi