JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Taliani začínajú mať plné zuby nenažratých papalášskych politikov. V referende národ zrušil tretinu parlamentu, až 200 poslaneckých kresiel

TALIANSKO: Taliani v referende rozhodli o zmenšení parlamentu o tretinu, naznačujú exit polly. Viac ako 67 percent voličov podporilo zmenu, informuje spravodajský portál BBC s odvolaním sa na štátneho vysielateľa RAI. Počet poslancov v dolnej komore sa tak zníži zo 634 na 400 a nižší bude aj počet senátorov.

Referendum presadilo Hnutie piatich hviezd, ktoré je súčasťou vládnej koalície, s tým, že opatrenie zníži náklady. Podľa kritikov však oslabí demokraciu. Zníženie počtu poslancov a senátorov z 945 na 600 už prijal parlament, ale bolo potrebné, aby ho schválilo aj referendum, keďže si vyžaduje zmenu ústavy. Zmeny by v Taliansku mali prijať ešte pred parlamentným voľbami v roku 2023.

Referendum sa konalo spolu s regionálnymi voľbami v siedmich regiónoch. Demokratická strana si udržala tri regióny, kde vládne, vrátane Toskánska, pravicovej opozícii sa podarilo obhájiť pozície v dvoch svojich regiónoch a získala podporu aj v regióne Marky.

Odeslat komentář