JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Telefonáty medzi Bidenom a Porošenkom odhalili koloniálne podriadenie Ukrajiny voči USA

USA/UKRAJINA: Obsah rozhovorov je značne kontroverzný a odhaľuje americký vplyv na koordináciu ukrajinskej politiky.

Nedávno bolo odhalených niekoľko telefónnych hovorov spred štyroch až piatich rokov, ktoré sa uskutočnili medzi bývalým ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom a bývalým viceprezidentom USA a zároveň súčasným kandidátom na amerického prezidenta za demokratickú stranu, Joeom Bidenom.

Obsah rozhovorov je značne kontroverzný a odhaľuje americký vplyv na koordináciu ukrajinskej politiky.

Podľa poslanca ukrajinského parlamentu Andreja Derkacha boli zvukové nahrávky prijaté od anonymného investigatívneho novinára. Napriek nezverejnenej identite zdroja je ale Derkach presvedčený o pravosti nahrávok.

Na zvukovom zázname je okrem Bidena počuť aj bývalého amerického ministra zahraničia Johna Kerryho, ktorý od hlavy formálne nezávislého ukrajinského štátu žiada, aby prijímal rozhodnutia vyhovujúce americkej vláde, pričom Porošenko jeho požiadavky ochotne plní.

Napríklad v jednom zo záznamov z roku 2015 John Kerry požaduje rezignáciu ukrajinského generálneho prokurátora Viktora Šokina, pretože nespĺňal americké očakávania.

V rámci ďalšieho telefonátu sa zasa diskutuje o Šokinovom nástupcovi – Jurim Lutsenkovi. Požiadavka na jeho dosadenie do funkcie je ale v podstate vydieraním, nakoľko Američania vystríhajú, že jeho vymenovanie je nevyhnutnou podmienkou pre získanie pôžičky vo výške jednej miliardy dolárov, o ktorú požiadala Ukrajina.

Podľa stanoviska asistentov bývalého viceprezidenta Bidena, ktoré poskytli denníku The Washington Post, však boli záznamy zámerne upravené a slúžia na vyvolanie nátlaku voči účastníkom týchto telefonických rozhovorov.

Preklad: zemavek.sk

Odeslat komentář