JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Teroristický štát Izrael zaútočil magnetickými mínami pod zámienkou „odplaty“ na Iránsku základňovú loď v Červenom mori

Na iránsku nákladnú loď Saviz zaútočili magnetickými mínami v Červenom mori, informovala iránska tlačová agentúra Tashim. Plavidlo Saviz, pôvodne postavené ako nákladná loď, bolo prerobené na plávajúcu základňu a od roku 2017 je súčasťou námorných síl Islamskej revolučnej gardy (IRGC). Podľa neoficiálnych informácií je plavidlo vybavené rádioelektronickými prostriedkami na pozorovanie, velenie a riadenie vojsk, ako aj ďalším vybavením. Okrem toho je nositeľom plávajúcich plavidiel rôznych tried vrátane diaľkovo ovládaných útočných člnov. Saviz je obvinený z poskytovania pomoci Hútiom a loď sa často objavuje pri pobreží Jemenu.

 

“USA nemajú nič spoločné s incidentom s iránskou loďou Saviz v Červenom mori”. Uviedla to zástupkyňa Pentagónu Jessica McNultyová. Podľa McNulty môže Pentagón potvrdiť, že americká armáda nebola zapojená do útoku na iránsku loď, ale zároveň „nemôže poskytnúť žiadne ďalšie informácie“. Americké médiá zasa informovali, že Irán útok na loď potvrdil, predpokladá sa, že na ňu zaútočil Izrael v reakcii na iránske útoky na izraelské lode. New York Times cituje anonymný zdroj, ktorý uviedol, že Tel Aviv údajne informoval Washington o útoku na iránsku loď.

 

Izraelčania označili útok za odvetu za predchádzajúce iránske útoky na izraelské lode a to, že Saviz bol poškodený pod čiarou ponoru. Píše NYT. Samotný Irán potvrdil škody na Sávize, dôvod však nie je oficiálne pomenovaný. Podľa iránskych médií došlo k raketovému útoku, na plavidlo, iná verzia hovorí o spustení magnetickej míny. Incident sa stal v Červenom mori.

 

Ďalšia iránska bojová plávajúca základňa a zároveň najväčšia loď absolvovala morské skúšky

Iránske námorníctvo spoločne s Iránskymi revolučnými gardami pokračuje v prestavbe veľkých obchodných lodí, na plávajúce základne. Najnovšia verzia iránskeho námorníctva, I.R.I.N.S. Makran (441), je jednoznačne najväčšia. Na vodu bola spustená v novembri.  Minimálne od 9. do 14. decembra absolvovala aj námorné skúšky v blízkosti Hormuzského prielivu.

 

 

Satelitné snímky z testov lode 9. a 16.decembra

 

Tieto plávajúce základne sú koncepčne podobné expedičnej mobilnej základni (EMB). Z hľadiska celkových rozmerov je približne rovnaká veľká ako USS Lewis B. Puller (ESB-3) amerického námorníctva. I.R.I.N.S. Makran, predtým nazývaný Persian Gulf, je tankerová konverzia. Loď s dĺžkou 230 metrov je oveľa väčšia ako doterajšie lode iránskeho námorníctva a predstavuje nové možnosti pre revolučné gardy. Podľa článkov iránskych médií veliteľ námorníctva iránskej islamskej republiky kontraadmirál Khanzadi uviedol, že loď bude schopná niesť vrtuľníky a bezpilotné lietadlá. A bude tiež vybavená celým súborom výzbroje vrátane rakiet. Ďalšie Iránske plávajúce základne sú Shahid Roudaki a spomínaný Saviz.

 

Zdroj: https://www.armadnymagazin.sk

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář