JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

The Daily Express: Tridsaťtisícové platy von der Leyenovej a Lagardeovej sú fackou chudobným európskym občanom, jsou nechutně chamtivé!

EU: Britský denník Daily Express zverejnil kritiku talianskeho europoslanca Antonia Maria Rinaldiho na adresu nemeckej predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej a francúzskej šéfky Európskej centrálnej banky Christine Lagardeovej, ktoré obvinil z chamtivosti a „nechutného chovania“ v čase pandémie koronavírusu a s tým spojeného ekonomického úpadku

Podľa Antonia Maria Rinaldiho si mnohí politici po celom svete v duchu solidarity dobrovoľne znižujú svoje platy v prospech charitatívnych organizácií, ktoré bojujú proti pandémii. Podobné príklady existujú v Japonsku, Bulharsku aj v Taliansku, či v iných krajinách.

Neplatí to však o najvyššie postavených úradníčkach európskych štruktúr – Ursule von der Leyenovej a Christine Lagardeovej. Nemeckej političke už v prvý pracovný deň jej pôsobenia v čele Európskej komisie, v decembri minulého roka, zvýšili jej plat o 560 € na celkovú sumu 28 461 € mesačne. Spolu s nezdaniteľnými výhodami tak Ursula von der Leyenová mesačne zarába približne 33 400 €. Ešte lepšie je na tom šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová, ktorá podľa CNN zarába až 35 948 € mesačne.

Antonio Rinaldi sa domnieva, že prominentné euroúradníčky, ale aj celá európska byrokracia by mali nasledovať príklad talianskych europoslancov a aspoň časť svojich platov venovať charitatívnym organizáciám, ktoré bojujú s pandémiou v prvej línii. Aj keby na tento účel obetovali 20% svojich platov, stále im zostane dosť na ich vlastné nákupy. Iba málo európskych občanov sa totiž môže pochváliť podobným zárobkom ako obe euroúradníčky. „Toto je facka chudobe, nechutné chovanie“, konštatoval Rinaldi.

Daily Express pripomenul, že EÚ si za svoju neschopnosť v boji s pandémiou koronavírusu vyslúžila nemilosrdnú kritiku. Jej reakcia bola totiž nielen pomalá, ale aj neúčinná. Z diletantizmu nepriamo obvinil EÚ aj popredný taliansky profesor Mauro Ferrari, ktorý od 1. januára zastával pozíciu vedúceho hlavného vedeckého orgánu EÚ – Európskej rady pre výskum (ERC). Napriek tomu, že túto pozíciu mal zastávať štyri roky, na svoj post predčasne rezignoval, keď ERC odmietla jeho návrh na vytvorenie špeciálneho programu pre boj s pandémiou koronavírusu.

Gabriel Gačko

Odeslat komentář