JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

The Times: Čína pohrozila USA zákazem dodávek prvků vzácných nerostů pro americké vojenské firmy, jako součást odvetných sankcí proti Spojeným státům

ČÍNA: Peking pohrozil zákazem dodávek prvků vzácných nerostů americké korporace Lockheed Martin, jako součást odvetných sankcí proti Spojeným státům, píše The Times.

Jak je v této publikaci zdůrazněno, monopol na vzácné nerosty – nejdůležitější prvky pro výrobu elektroniky, které se nazývají „vitamíny pro moderní život“ – zajišťovala Čína již řadu let a zdá se, že tato strategie jí nyní dala další možnost k tomu, aby vyvinula tlak na Západ.
Čína může v rámci nových sankcí proti americké vojenské a průmyslové společnosti Lockheed Martin připravit o dodávky nejvýznamnějších prvků vzácných nerostů, uvádí The Times s odvoláním na čínská státní média.

Podle britských novin byl záměr vyvíjet tlak na americkou společnost, který Peking původně oznámil minulé úterý, reakcí na kroky Washingtonu, který předtím schválil dohodu o dodávce Tchaj-wanu vybavení pro modernizaci protiletadlových raketových systémů „Patriot“ vyráběných společností Lockheed Martin. Zpočátku nebyla nová čínská opatření ve Spojených státech přijata nijak vážně, protože americký vojensko-průmyslový komplex je prakticky zbaven možnosti prodávat své vybavení v ČLR – ve středu však bylo známo, že Peking může také pod sankcemi zastavit dodávky vzácných prvků firmě Lockheed Martin, které mají velký význam pro výrobu high-tech zbraní a na které má Čína „téměř úplný monopol“, varují Timesy.

Čína jen na svém vlastním území extrahuje asi 70% světových vzácných prvků a zpracovává asi 95% rud vzácných hornin, což je důvod, proč je schopna řídit globální zásobování, uvádí britská publikace. Kromě toho Peking vlastní v Africe síť dolů na vzácné zeminy, kterou získal „v rámci dlouhodobé strategie, aby v budoucnu získal v této oblasti surovin dominantní postavení“, varuje novinář britských novin. Značná část motorů, magnetů a dalších komponentů obsahujících vzácné prvky je vyráběna v čínských továrnách a poté vyvážena k zákazníkům na Západě, včetně Lockheed Martin, vysvětluje autor článku.

Nový krok Pekingu znovu zdůraznil zranitelnost Západu, která se projevila již v loňském roce, kdy ČLR hrozila zákazem dodávek vzácných zemin na pozadí tvrdé obchodní války, uvedl Times. Čínské orgány pak nakonec zdvojnásobily vývozní cla na tyto prvky, což dokonce přimělo Pentagon postavit zpracovatelský závod vedle jediného dolu vzácných nerostů v USA v Mountain Pass v Kalifornii; závod však ještě nezačal pracovat – náklady na pracovní sílu a přísnější environmentální standardy brání výrazně vyššími náklady práce ve srovnání s čínskými konkurenty, píše novinář.

 
Podle The Times americká poradenská společnost Horizon Advisory minulý měsíc varovala, že Čína zposuzuje své dominantní postavení na trhu se vzácnými zeminami nikoli z finančního, ale ze strategického hlediska. „Číňané se nestarají o ekonomické výhody,“ uvedl Nathan Picarsic, spoluzakladatel Horizon Advisory, v rozhovoru pro americká média. „Vidí kontrolu nad tímto sektorem jako způsob, jak vyhrát bez boje.“

Prvky vzácných zemin jsou skupinou 17 kovů, které se nazývají „vitamíny pro moderní život“, protože mají velký význam pro výrobu všech high-tech produktů „od chytrých telefonů po rakety“Čínští nacionalisté v minulosti opakovaně nabízeli orgánům, aby je používaly k zadržení americké agrese. Přičemž se Pekingu dosud nepodařilo proměnit svoji pozici na trhu na zbraň – včetně toho, že zničení globálního dodavatelského řetězce zasáhne samotnou Čínu, poznamenává komentátor The Times.

Dlouhou dobu se Západ příliš nestaral o to, odkud pochází vzácné prvky, a pouze zostření americko-čínské obchodní války ho přimělo na to pomyslet, stěžuje si britský novinář. „Téměř monopolní postavení Číny v tomto odvětví bylo výsledkem 30 let strategického plánování, jakož i nízkých nákladů na pracovní sílu a absencí environmentálních omezení, která bránila jiným zemím v těžbě a zpracování jejich vzácných zemin. Západ je závislý na levném zboží,“ konstatuje.

Jak autor připomíná, po vypuknutí koronarové pandemie se závislost Západu na dodávkách z Číny jen zvýšila. V důsledku prudkého nárůstu poptávky po osobních ochranných prostředcích se tak ukázalo dominantní postavení ČLR, pokud jde o výrobu levného plastového zboží, jakož i v některých farmaceutických odvětvích, včetně výroby antibiotik, které tvoří 95% světového objemu v Číně. Peking má však také své „závislosti“ – konec konců, „ačkoli jsou smartphony sestaveny v čínských továrnách, operační systémy na nich jsou americké“,
 zdůrazňuje Times.

Překlad:

Odeslat komentář