JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

The Times: Neutralita Evropy ve studené válce USA a Číny je čím dál obtížnější

EVROPA: Ústředním tématem turné amerického ministra zahraničí Mike Pompea ve střední Evropě bude konfrontace mezi Washingtonem a Pekingem, v níž se evropští vůdci doposud pokusili dodržovat neutralitu, píše The Times.

Přičemž, navzdory zhoršení reputace USA v Evropě v posledních letech, nejsou všechny země připraveny podpořit Čínu.
V úterý se americký státní tajemník Mike Pompeo pustil do svého „anti-čínského“ turné po střední Evropě, během kterého politik navštíví Českou republiku, Slovinsko, Rakousko a Polsko.
 
Jak noviny poznamenávají, Evropa se po třech desetiletích po skončení studené války opět stala válečným polem v boji o nadvládu světa – tentokrát mezi Spojenými státy a Čínou. Navzdory skutečnosti, že se většina evropských vůdců doposud pokusila nevybrat žádnou ze stran, je pro ně stále obtížnější zůstat neutrální.

Zároveň byla reputace Spojených států v Evropě v nedávné době vážně poškozena. Významné poškození vnímání země Evropany bylo způsobeno „nepřiměřeným postojem Washingtonu k pandemii“, o čemž svědčí údaje Evropské rady pro zahraniční vztahy.

Průzkum provedený nadací Körber Foundation v Hamburku navíc zjistil, že metody Trumpovy administrativy, které trestají nepřátelské spojence, jako je Německo, a chválí „příkladné studenty“, jako je Polsko, selhaly. V tuto chvíli mají Němci zejména tendenci upřednostňovat Čínu, přestože před třemi lety by obyčejní občané nepochybně podporovali Spojené státy.

The Times však poznamenává, že Pompeoovo turné jasně ukazuje, že skutečný obraz není ani zdaleka tak černobílý a že pro Spojené státy v Evropě není vše ztraceno. Například některé známky naznačují, že kyvadlo se může vychýlit ve směru Washingtonu.

Nejintenzivnější konkurence mezi konkurenčními supervelmocemi je v České republice, kterou Pompeo navštíví jako první. Přestože se česká vláda rozdělila do dvou táborů, podpora Pekingu v poslední době oslabila po odhalení různých čínským schémat ovlivňující vědeckou půdu a média.

Začátkem letošního roku starosta Prahy Zdeněk Hřib zrušil dohodu o partnerství s Pekingem kvůli doložce, která ho podle něj nutí „promluvit proti nezávislosti Tibetu a Tchaj-wanu“. Později rodina českého předsedy Senátu Jaroslav Kubera uvedla, že hrozby ze strany čínského velvyslanectví v souvislosti s jeho nadcházejícím výletem na Tchaj-wan prý hrály roli v jeho náhlé smrti na infarkt.

Očekává se, že Pompeo využije této výhody k vítězství ve výběrovém řízení na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany pro jednu z předních amerických elektrárenských společností Westinghouse Electric. Výběrové řízení je považováno za test geopolitické loajality České republiky, protože v něm o vítězství usilují také Rusko a Čína.

„Pompeo určitě bude chtít diskutovat o jaderných nabídkách,“ citují noviny slova Jana Lipavského, místopředsedy zahraničního a obranné výboru českého parlamentu. „Vítěz výběrového řízení bude mít významný politický vliv.“

Je však třeba věnovat pozornost nejen těm zemím, které navštíví ministr zahraničí USA, ale také těm, které nejsou na trase Pompea. The Times proto označil Maďarsko „jasným opomenutím“, jehož premiéra Trump nadšeně přijal, a to i přesto, že Viktor Orbán využívá finanční podporu Číny.

Současně list poznamenal, že Pompeo se učí z „hořké zkušenosti“ – v loňském roce se stal prvním ministrem zahraničí USA, který od roku 2011 navštívil Budapešť, ale pro to, aby Orbán prohlásil, že Maďarsko se nemůže spolehnout na svou bezpečnost pouze na NATO.

Maďarská politická podpora Číně a půjčky, které odtud získává, znamenají, že cesta do Budapešti, slovy profesora politologie Rutgersovy univerzity Daniela Kelemena, „podkopá ústřední téma Pompeovy návštěvy v regionu“.

Bílý dům nicméně není připraven se tak snadno Maďarska vzdát. Americký velvyslanec v zemi David Cornstein například nadále chválí Orbána a zároveň se svým čínským protějškem se hádá o původu pandemie.

Obrázek také není tak jednoznačný v Německu. Navzdory agresivní politice Trumpa vůči této zemi, jsou německé úřady na cestě k zpřísňování jejich politiky vůči Číně. Na konci července ministr zahraničí Heiko Maas oznámil pozastavení dohody o vzájemném vydávání v Hongkongu. Peking odpověděl obviněním Berlína ze „závažného porušení mezinárodního práva“ a „hrubého zasahování do vnitřních záležitostí Číny“.

Kromě toho němečtí činitelé nedávno naznačili, že Německo by mohlo čínskou telekomunikační společnost Huawei vyřadit z nabídkového řízení na vybudování 5G sítí v zemi, připomněly The Times.

 

Překlad: prvnizpravy.cz

Odeslat komentář