JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

The Times: Rozzuřené USA napadá Soud v Haagu kvůli vyšetřování amerických zločinů!

USA: Mezinárodní trestní soud se rozhodl vyšetřit válečné zločiny, včetně zločinů spáchaných Američany v Afghánistánu.

Zástupci Washingtonu ostře kritizovali tento krok a ujistili, že budou chránit své občany před „nezodpovědnou politickou institucí, která se maskuje jako právní autorita“uvádí The Times.
Mezinárodní trestní soud (ICC) začne vyšetřování válečných zločinů v Afghánistánu, včetně trestných činů spáchaných americkou armádou. Toto rozhodnutí může vést k „výbušné konfrontaci“ mezi organizací a administrativou Donalda Trumpa, píše The Times.Soudci v Haagu zrušili předchozí rozhodnutí, že vyšetřování „nebude sloužit zájmům spravedlnosti“, což umožnilo hlavnímu žalobci ICC pokračovat ve věci. Je pozoruhodné, že organizace nejprve prostuduje činnost amerických ozbrojených sil od okamžiku svého ustavení před 15 lety, tvrdí publikace

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo kritizoval tento krok a označil jej za „skutečně ohromující akci podniknutou nezodpovědnou politickou institucí, která se maskuje jako právní autorita“„Všechno vypadá ještě nesmyslněji, protože toto rozhodnutí bylo učiněno několik dní poté, co Spojené státy podepsaly historickou mírovou dohodu s Afghánistánem – to je nejlepší šance na mír, která se objeví jednou za generaci. Navíc afghánská vláda sama požádala ICC, aby se tímto směrem nepouštěl,“ zdůraznil Pompeo.

Minulý týden USA a Taliban podepsaly dohodu, jejímž cílem je ukončit 18letý konflikt a vést ke stažení zahraničních vojsk z Afghánistánu. Osud paktu byl ale zpochybněn poté, co v zemi pokračovaly střety mezi bojujícími stranami, poznamenává The Times.

Washington se na rozdíl od Kábulu nepřipojil k ICC a neuznává jeho autoritu nad Američany. Podle amerických orgánů představuje tato organizace „hrozbu pro národní suverenitu“. Pompeo slíbil, že Spojené státy přijmou veškerá nezbytná opatření k ochraně svých občanů „před tímto zrádným takzvaným soudem“.V loňském roce bylo v přípravném řízení rozhodnuto, že vyšetřování má malou šanci na úspěch, a proto musí být od něj upuštěno. Prokurátorům se však podařilo dokázat, že afghánský případ by měl být precedentem, a vyslat signál dalším potenciálním porušovatelům, že jejich zločiny budou potrestány.

ICC začalo shromažďovat důkazy válečných zločinů v roce 2006. Mezi nimi jsou mučení, které americká armáda a CIA prováděly v Afghánistánu, a tajné věznice ve východní Evropě.

Hlavní prokurátorka ICC Fatou Bensudová řekla, že soud má dostatečné informace k prokázání různých válečných zločinů spáchaných americkými jednotkami v Afghánistánu. V reakci na to Washington zrušil její vízum a slíbil, že zabrání vstupu dalších státních zástupců organizace do země. Navíc předtím americké úřady pohrozily, že začnou zatýkat soudce ICC, pokud dají vyšetřování zelenou.

Americké úřady trvají na tom, že mohou samy pachatele potrestat. Nicméně Trump omilostnill několik amerických vojáků obviněných ze zločinů, čímž vyvolal nespokojenost mezi představiteli Pentagonu a veterány, upozorňuje publikace.

ICC věří, že mnoho zločinů zůstává nezaznamenaných a nepotrestáno. Šetření prozkoumá obvinění proti vládním silám v Afghánistánu a proti militantům Tálibánu a dalších skupin, uzavírá The Times.

Odeslat komentář