JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

The Wall Street Journal: Vůdci Izraele a Saúdské Arábie tajně jednali o zadržování Íránu

Během tajné návštěvy Saúdské Arábie diskutovali izraelský premiér Benjamin Netanjahu a korunní princ Mohammed bin Salman o normalizaci dvoustranných vztahů a koordinaci akcí zaměřených na zadržení Íránu.

Uvedl to americký deník The Wall Street Journal.
 
Rijád však popírá, že by k setkání došlo.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tajně navštívil Saúdskou Arábii, kde se setkal s korunním princem Mohammedem bin Salmanem, napsal The Wall Street Journal s odvoláním na tři poradce vlády království.
 
Podle služeb sledování letů mířilo Netanjahuovo soukromé letadlo v neděli večer na pobřeží Rudého moře v Saúdské Arábii, kde přistálo ve městě Neome. Noviny však poznamenávají, že samotná vláda Saúdské Arábie popírá, že by se setkání na rozdíl od izraelských úřadů uskutečnilo.
 
„Žádné takové setkání nebylo. Byli přítomni pouze úředníci ze Spojených států a Saúdské Arábie,“ řekl ministr zahraničí království Faisal bin Farhan Al Saud.
 
„Za celé své roky jsem se k takovým věcem nikdy nevyjádřil a teď to nezačnu dělat,“ řekl Netanjahu.
Tato protichůdná vyjádření odráží politickou citlivost normalizace vztahů s Izraelem pro Saúdskou Arábii, která po celá desetiletí soupeřila s Íránem o vedení na Středním východě. WSJ se domnívá, že normalizace vztahů s Izraelem před uzavřením jakékoli dohody o vytvoření palestinské státnosti by bylo „seismickým posunem na Středním východě“. To by nejen vyprovokovalo „pohrdání“ regionálními rivaly Íránem a Tureckem, ale také by to podpořilo protesty konzervativních Saúdů.
Podle izraelského rozhlasu se však setkání Netanjahua s Mohammedem bin Salmanem uskutečnilo v neděli večer v Neomu a shodovalo se s návštěvou ministra zahraničí USA Mike Pompea v Saúdské Arábii. Zpočátku bylo oznámeno, že na schůzi byli přítomni Pompeo a Yossi Cohen, ředitel zahraniční zpravodajské služby MOSSAD.
Zdroj publikace, který si přál zůstat v anonymitě, však objasnil, že ministr zahraničí na schůzi nebyl, ale Pompeo pomohl s její organizací. Minulý týden tedy Pompeo uskutečnil třídenní návštěvu Jeruzaléma, během níž se setkal s Netanjahuem.
 Jak se WSJ dozvěděla, vůdci Saúdské Arábie a Izraele nedosáhli významných dohod, ale diskutovali o řadě otázek, včetně normalizace vztahů a koordinace opatření k zadržení Íránu, poté, co se vláda Spojených států Joe Bidena ujme moci, která oznámila své přání obnovit spolupráci s Teheránem.
Publikace připomněla, že administrativa úřadujícího prezidenta Donalda Trumpa se snaží izolovat Írán a posílit postavení Izraele na Středním východě. Za tímto účelem tlačí USA na arabské státy Perského zálivu, aby normalizovaly vztahy s izraelskou vládou. Země tedy již uzavřela dohody o normalizaci vztahů s Bahrajnem, Spojenými arabskými emiráty a Súdánem.
Sblížení mezi hlavními spojenci Washingtonu a hlavními rivaly Teheránu také umožní větší sdílení zpravodajských informací při poklesu americké vojenské přítomnosti v regionu.
Rijád již dříve oznámil, že je připraven normalizovat vztahy, ale teprve po vytvoření palestinského státu s hlavním městem ve východním Jeruzalémě. Jak WSJ poznamenal, pro mnoho Saúdů je otázka vytvoření nezávislého státu Palestina velmi emotivní, a proto byla jejich reakce na zprávy o setkání na sociálních sítích smíšená. Zatímco někteří nazývali Netanjahua „hostem Muhammada bin Salmana“, jiní se domnívali, že izraelský vůdce „znesvěcuje zemi dvou svatých mešit“.
Překlad: prvnizpravy.cz
Zdroj:

Odeslat komentář