JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

The Washington Post: Pentagon sabotuje stažení vojáků z Německa

USA: Pentagon úmyslně zpomaluje proces snižování americké vojenské přítomnosti v Německu. Tato informace přišla ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, píše Washington Post s odkazem na zdroje.

V této souvislosti je nutné zmínit, že šéf Bílého domu dříve přislíbil snížit počet amerických vojáků v Německu, a to na číslo 25 tisíc. Kromě toho se Trump pobouřil nad tím, že „Německo platí Rusku miliardy dolarů za energii, ale Spojené státy je musí chránit před Ruskem“. V současné době je v Německu 34,5 tisíc amerických vojáků.

Jak uvádí noviny, stažení vojsk bude trvat dlouhou dobu a pro realizaci tohoto plánu potřebuje Trump pomoc Pentagonu. Noviny Washington Post poznamenávají, že ministerstvo obrany naopak fakticky ignoruje výslovné přání prezidenta.

„Ať už si myslíte o určitých aspektech stažení amerických vojsk z Německa cokoliv, není nic hrdinského na ignorování výslovných úmyslů prezidenta,“ uvedl zdroj.

 

Dále noviny poznamenávají, že obdobná situace se vyvíjí kolem stažení vojsk z Afghánistánu. Bílý dům chce stáhnout tisíce vojáků, kteří tam zůstali, a to do voleb, aby Trump splnil jeden ze slibů během předvolební kampaně. Pentagon zase každým možným způsobem brání dosažení tohoto cíle, uvádí se v publikaci.

Připomeňme, že před pár dny okomentoval německý ministr zahraničí vztahy mezi Berlínem a Washingtonem. Ty označil za složité a podle jeho názoru „není divu, že rozhodnutí o stažení amerických vojáků z Německa nebylo dohodnuté“. Mluvčí německé vlády Steffen Sieber dříve prohlásil, že Berlín nedostal z Washingtonu úřední zprávu, a proto zatím data v médiích nekomentuje.

Stažení amerických vojáků z Německa

Tisková agentura Reuters s odvoláním na oficiálního vysoce postaveného zástupce Spojených států dříve informovala, že americký prezident Donald Trump nařídil Pentagonu snížit počet amerických jednotek rozmístěných v Německu.

Některá vojska stažená z Německa budou přemístěna do Polska a dalších zemí, část se vrátí do Spojených států, uvedl výše uvedený americký zástupce. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) američtí vojáci Německo opustí v září.

Součástí nařízení má být i omezení maximálního počtu amerických vojáků, kteří mohou být naráz rozmístěni v Německu. Podle nových pravidel trvale či dočasně může být v zemi rozmístěno nejvýše 25 tisíc příslušníků ozbrojených sil. Podle stávající praxe se jedná o 52 tisíc mužů a žen v uniformě.

Odeslat komentář