Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA: Americké úrady sú znepokojené nadmernými sankciami, ale naďalej ich ukladajú
Približne tretina krajín sveta je v tej či onej miere predmetom amerických sankcií, nadmerné používanie nástroja „ekonomickej vojny“ Washingtonom vyvoláva obavy vo vládnych kruhoch, no ich používanie naďalej rastie rekordným tempom, napísal The Washington Post vo štvrtok .
Spojené štáty, ktoré vystavujú tretinu krajín sveta nejakému druhu finančného tlaku na jednotlivcov alebo organizácie, ukladajú trikrát viac sankcií ako ktorákoľvek iná krajina alebo medzinárodná organizácia
píše sa v publikácii.
“Stali sa takmer inštinktívnou zbraňou ekonomickej vojny a ich nadmerné používanie je uznávané na najvyšších úrovniach vlády,” uvádza sa v publikácii.
Po analýze situácie autori publikácie dospeli k záveru, že využívanie sankčného mechanizmu sa za posledné štyri vlády USA zintenzívnilo : trend začal za prezidenta Georgea W. Busha a zosilnel za Donalda Trumpa a Joea Bidena .
Autori článku tiež poukazujú na to, že sankcie sa stali „mnohomiliardovým priemyslom lobistov a vplyvných spoločností obohacujúcich bývalých amerických úradníkov, ktorí sú najímaní (na boj proti sankciám – pozn.) cudzími krajinami a oligarchami.“
Okrem tejto korupčnej zložky článok poukazuje na to, že sankčný režim alebo dokonca jeho hrozba ako potenciálne účinný nástroj nátlaku prispieva k tomu, že „autokratické režimy sa obracajú na čierny trh, čím posilňujú činnosť zločineckých skupín“. a americkí odporcovia zintenzívňujú spoluprácu pri pokusoch obísť nariadené, podliehajú finančným obmedzeniam z Washingtonu.”
Trest odmietnutím prístupu k doláru vedie k túžbe ho úplne opustiť, poznamenávajú noviny.
„Dva roky sankcií uvalených na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu poškodili ekonomické vyhliadky Moskvy a z dlhodobého hľadiska zvýšili náklady na vojenskú výrobu, no zároveň vytvorili tieňovú flotilu tankerov, ktoré predávajú ropu mimo medzinárodných pravidiel a priviedli Kremeľ a Peking bližšie k sebe,“ domnievajú sa autori článku.
Obavy z účinnosti nadmerného využívania sankcií a rizika, že sa stanú bezcennými, si podľa nich uvedomujú mnohí v americkej vláde a niektorí to vyjadrili aj priamo prezidentovi Bidenovi.
„Aj keď sa celkový objem zdá byť nafúknutý, každé jednotlivé opatrenie sa zdá byť opodstatnené a zastaviť tento trend je čoraz ťažšie,“ píšu noviny.
„Tento rok Spojené štáty obnovujú sankcie rekordným tempom a teraz je viac ako 60 % krajín s nízkymi príjmami pod nejakým finančným tlakom,“ uvádza The Washington Post.
Překlad: SKS
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi