JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Tichý zabiják amerických stíhaček

RUSKO: Ruská radarová stanice „Struna-1 / Barrier-E“ není v žádném případě univerzálním řešením pro detekci „stealth“ letadel, píše publicista Charlie Gao. Nicméně dodává velké „ale …“.

Mezitím, jak autor zdůrazňuje, může ale tento systém v případě konfliktu představovat vážné ohrožení letectva NATO.
Rusko plánuje učinit americké stíhačky F-35 zcela zastaralými, napsal publicista Charlie Gao.

Od doby, kdy byla technologie „stealth“ vyvinuta pro letectvo, existuje mnoho systémů, které byly nabízeny jako „zabijáci neviditelných letadel“.

Jedním z nejinovativnějších řešení v této oblasti je bistatická radarová stanice „Struna-1 / Barrier-E“ vyvinutá Výzkumným ústavem radiotechniky Nižnij Novgorod (NNIIRT). Posledně jmenovaný je součástí Obrany protivzdušné obrany Almaz-Antey OJSC.

Stanice byla původně vyvinuta v roce 1999. Podle dostupných informací je systém v současné době nasazen kolem Moskvy.

„Struna-1“ se liší od ostatních radarových systémů v tom, že se jedná o bistatický radar, tj. jeho vysílač a přijímač jsou na různých místech. To umožňuje odhalit „stealth“ letadla(mimochodem charakteristika připomíná československý rada Věra či Tamara – pozn. red.).

Ovšem možnosti této stanice nejsou neomezené. Mezi jeho nedostatky patří nízká detekční výška (ne více než 7 km). Kromě toho má tento radar poměrně malou detekční oblast, takže nemůže nahradit tradiční radary jako univerzální vyhledávací mechanismus

Podle publikace, i když bistatická radarová stanice „Struna-1“ není v žádném případě univerzálním řešením pro detekci „neviditelných“ letadel, může v budoucnu znamenat vážnou hrozbu pro tento typ letadel NATO.

Vůči těmto systémům obzvláště citlivé menší útočné stíhačky, protože úderná letadla jsou kvůli svým funkčním prvkům nucena vstoupit do detekční zóny radaru „Struna-1“.
 
Pokud je tato stanice používána v tandemu s jinými radarovými systémy, může poskytnout „protivníkovi“ Severoatlantické aliance mimořádně důležité informace o poloze a pohybu „neviditelných“ letadel NATO, uvedl článek.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář