Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA: Pandemie koronaviru měla na životy Američanů další negativní dopad. Za poslední rok jich rekordní počet zemřel na předávkování drogami, přičemž jejich použití se zvedlo právě kvůli protikoronavirovým omezením a z nich vyplývajících emočních a ekonomických důsledků.
Třiadvacetiletý AJ Bank z Illinois ztratil kvůli koronavirovým omezením práci barmana. Starosti o peníze prohloubily jeho dlouhotrvající depresi. Na ulici si sehnal ketamin, lék, který má léčit právě depresi. Ketamin obsahoval silnou dávkou fentanylu, syntetického opioidu, který je asi 80 až 100 krát účinnější než morfin a zhruba 50 krát silnější než heroin. Mladíka našli hned následující den po požití drogy mrtvého, píše list USA Today.
Podle Národního centra pro zdravotní statistiky od dubna 2020 do dubna 2021 zemřelo na předávkování drogami 100 306 lidí, mezi nimi i Bank. Jedná o 28,5procentní nárůst od předchozího roku, kdy úřady evidovaly 78 056 zemřelých. Na předávkování zemřelo dvakrát více lidí, než kolik jich zahynulo při dopravních nehodách.
Podle expertů lze přičíst zvýšená čísla koronavirové pandemii. Řada lidí se v izolaci během lockdownu cítila osamělá, ztratila práci nebo měla depresi ze smrti svých blízkých a smutek se rozhodla řešit drogami.
„Negativní ekonomický a taktéž emocionální dopad pandemie jsou dvě síly, které vedly spoustu lidí k drogám, aby se s nimi vyrovnali,“ podotýká Paul Christo z Johns Hopkins University School of Medicine.
„V krizi tohoto rozsahu mohou ti, kteří již drogy berou, užívat vyšší množství a ti, kteří se zotavují, mohou znovu upadnout do drogové závislosti. Je to fenomén, který jsme už viděli a možná jsme ho mohli předvídat,“ řekla stanici CNN doktorka Nora Volkowová, ředitelka Národního institutu pro drogovou narkomanii.
Řada lidí ale zemře na předávkování, aniž by si vědomě brala drogy. Americká média psala například o několika lidech, kteří si mysleli, že si kupují léky, ale ve skutečnosti se jednalo o falešné pilulky s fentanylem.
Právě tento syntetický opioid podle Agentury pro potírání narkotik (DEA) může za vysokou míru úmrtí na předávkování drogami. Množství fentanylu zabaveného jen v tomto roce DEA by stačilo k dodání smrtelné dávky každému Američanovi, uvedla administrátorka DEA Anne Milgramová. List USA Today podotýká, že jen malé množství látky může mít smrtelné účinky.
„Jedním z problémů, proč jsme svědky tolika předávkování, je fentanyl,“ je přesvědčen Jon Zibbell, hlavní vědec neziskové organizace RTI International. „Pokud byste z rovnice odstranili fentanyl, počet úmrtí by prudce klesl.“
Chemikálie potřebné k výrobě látky se často posílají z Číny do Mexika, kde ji místní drogové kartely vyrobí a pak pašují do USA. Dealeři ji pak prodávají zákazníkům online, přičemž ti ji vydávají za běžné léky, s kterými ji výrobci i míchají.
Administrativa prezidenta Joe Bidena si stanovila boj s předávkováním drogami jako jednu ze svých priorit. Hodlá věnovat miliardy z proticovidové pomoci na programy pro lidi léčící se z drogové závislosti či ty, kteří trpí duševními problémy a hrozí jim, že začnou užívat drogy.
Zdroj: idnes
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi